سفارش آگهی
ارتباط با مشاوران ایرانگان برای سفارش آگهی
لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید. چه ساعتی با شما تماس بگیریم ؟
9   تا 11 11 تا 13 14 تا 16 16 تا 18 محدودیتی ندارم
تماس تلفنی
۶۴۲۵ - ۰۲۱
تماس با آگهی دهنده
کاربر گرامی اعتبار نمایش مشخصات این آگهی به پایان رسیده است. در صورت تمایل اطلاعات خود را وارد کنید تا آگهی دهنده با شما تماس بگیرد.
مجله ایرانگان بیشتر بدانید
آگهی‌های مرتبط
مناطق مرتبط
برچسب های مرتبط
مطالب مرتبط
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ارسال به دوستان لینک
گیربکس
 • استان
  • اصفهان
  • البرز
  • تهران
  • خوزستان
  • زنجان
  • فارس
  • قم
  • مازندران

   گیربکس

   گیربکس یا جعبه دنده قطعه‌ای است که به وسیله آن مقدار معینی از دور موتور توسط چرخ دنده‌ها در سرعت‌های مختلف به چرخ‌های خودرو انتقال می‌یابد. در واقع گیربکس باعث می‌شود تا راننده بدون بالا بردن دور موتور، سرعت را تنظیم کند و باعث حرکت آن می‌شود. وجود گیربکس این امکان را به راننده می‌دهد که بدون نیاز به بالا بردن بیش از حد دور موتور، آن را در بهترین حالت عملکرد نگه دارد. سلامتی موتور رابطه مستقیمی با عملکرد گیربکس دارد یعنی هر گونه مشکل در گیربکس می‌تواند در کارکرد موتور نیز اختلال ایجاد کند. گیربکس از اجزای گوناگونی تشکیل شده که از جمله آن‌ها می‌توان به شفت ورودی، شفت خروجی، دنده برنجی، توپی، کشویی، ماهک، محور زیر و چرخ دنده اشاره کرد. 

   انواع گیربکس
   گیربکس به  دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم می‌شود.

   گیربکس دستی 
   گیربکس دستی انتقال نیروی خروجی یا گشتاور موتور به چرخ‌ها را توسط چرخ‌ دنده‌هایی که روی دو میله شفت ورودی و خروجی قرار گرفته‌اند انجام می‌دهد که انتقال دنده به‌وسیله‌ی شفت ورودی و با فشردن کلاچ و عوض کردن دنده‌ با دست صورت می‌گیرد.

   گیربکس اتوماتیک
   گیربکس اتوماتیک دارای سیستم  کنترل کننده‌ای است که جعبه دنده را به موتور مربوط می‌سازد و هر گونه تغییرات موتور  را عینا به جعبه دنده انتقال می‌دهد تا دنده‌ها تعویض شوند. یکی از  مزایای جعبه دنده اتوماتیک این است که به‌طور خودکار و متناسب با مسیر و سرعت، دنده‌ها را جابه‌جا می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از دست و فشردن کلاچ نیست.

   نکاتی که باید در نگهداری گیربکس رعایت شوند
   از آن‌جایی که گیربکس قطعه‌ای حساس محسوب می‌شود صاحبان خودرو باید مواردی را برای نگهداری بهتر از آن مد نظر قرار دهند.

   روغن گیربکس
   از آن‌جایی که عملکرد گیربکس به کیفیت و میزان روغن آن بستگی دارد؛ روغن گیربکس از اهمیت بالایی برخوردار است. کاهش میزان روغن،  تغییر رنگ آن و  طی کردن مسافت 24000 کیلومتر،  از جمله شرایطی هستند که روغن گیربکس باید تعویض شود.

   توقف کامل خودرو قبل از  رفتن به دنده عقب
   در حین حرکت خودرو نباید به سرعت، دنده‌ها را به دنده عقب تغییر داد؛ چرا که باعث اصطکاک در گیربکس و صدمه به آن می‌شود؛ بنابراین بهتر است برای ممانعت از بروز  این مشکل، راننده پیش از  رفتن به دنده‌ عقب، خودرو را کاملا متوقف کند.

   ممنوعیت رانندگی در  وضعیت خلاص
   هنگامی که گیربکس در وضعیت خلاص قرار دارد نباید رانندگی کرد؛ این‌کار نه تنها باعث کاهش مصرف سوخت نمی‌شود بلکه به قطعات گیربکس نیز آسیب جدی وارد می‌کند.

   سرویس سیستم خنک‌کننده موتور 
   دمای بالای موتور باعث آسیب‌دیدگی گیربکس می‌شود. سیستم خنک‌کننده موتور، از بالا رفتن دمای آن جلوگیری می‌کند. همچنین این سیستم وظیفه کاهش دمای روغن گیربکس را نیز بر عهده دارد؛ بنابراین سرویس به‌موقع سیستم خنک‌کننده موتور، مانع خرابی جعبه دنده می‌شود.

   علائم خرابی گیربکس دستی 

   سخت جا رفتن دنده 
   هنگامی که میله‌های دنده خشک شده باشند، دنده بد جا می‌رود. این مشکل می‌تواند ناشی از سائیدگی دنده‌های برنجی‌ باشد که منجر به دیر جا رفتن دنده می‌شود. کاهش روانکار گیربکس یا بی‌کیفیت بودن آن از دیگر دلایل سخت جا رفتن دنده به‌شمار می‌رود. 

   نشتی گیربکس
   نشتی گیربکس می‌تواند ناشی از اختلال در درب بالای گیربکس، پیچ تخلیه یا انتهای جعبه دنده باشد که در هر یک از این موارد معمولا باید واشرهای معیوب تعویض شوند. 

   خلاص شدن خودبه خود گیربکس 
   زمانی که دنده‌ها سائیده می‌شوند دنده حین حرکت از جای خود خارج می‌شود و به حالت خلاص بر می‌گردد که می‌تواند ناشی از سائیدگی بلبرینگ‌های گیربکس یا عدم نصب اصولی آن باشد.

   لرزش گیربکس
   لرزش غیرعادی یکی دیگر از دلایل وجود مشکل در گیربکس محسوب می‌شود که عموما بر اثر نصب غیر استاندارد، لرزش دیفرانسیل‌ یا اختلال در دسته‌ گیربکس ایجاد می‌شود. 

   صدای نامناسب گیربکس 
   کارکرد بالای دنده‌ها باعث تیز شدن آن‌ها می‌شود که اگر میزان آن بیش از حد باشد باید دنده‌ها را تعویض کرد. همین‌طور پایین بودن میزان روانکار داخل گیربکس باعث ایجاد صدا می‌شود. از طرفی خرابی دنده‌ی زیر و لق شدن محورهای داخلی، صدای نامناسبی را تولید خواهد کرد. 

   نشانه‌های خرابی گیربکس اتوماتیک 

   روشن شدن چراخ هشدار
   روشن شدن چراغ چک، اولین علامتی است که از وجود مشکل در اجزای خودرو خبر می‌دهد که یکی از آن‌ها وجود اختلال در سیستم انتقال قدرت یا گیربکس محسوب می‌شوند. سنسورهایی در گیربکس وجود دارند که هنگام بروز اختلال در  آن باعث روشن شدن چراغ هشدار می‌‌شود. 

   لغزش گیربکس اتوماتیک
   استفاده از روغن نامناسب، دیسک کلاچ سوخته، سیم‌پیچ استوانه‌ای معیوب و دنده معیوب، از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد لغزش در گیربکس می‌شوند که فرسودگی و اختلال در صفحه دیسک کلاچ را به‌دنبال دارند. 

   روغن گیربکس اتوماتیک
   هر چند  رنگ روغن گیربکس در گذر زمان تغییر می‌کند؛ اما در صورتی‌که روغن سیاه و بد بو باشد نشانه‌ی اختلال در عملکرد گیربکس است.

   نشت گیربکس اتوماتیک
   نشت در گیربکس اتوماتیک نیز، مانند جعبه دنده دستی به‌علت وجود شکاف در قسمت‌های آن رخ می‌دهد. متداول‌ترین محل‌های نشتی، تشتک روغن، واشرهای معیوب و کابل‌های هم محور می‌باشند که باید قطعات سالم جایگزین آن‌ها شوند.
   پیشنهاد ایرانگان