سفارش آگهی
ارتباط با مشاوران ایرانگان برای سفارش آگهی
لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید. چه ساعتی با شما تماس بگیریم ؟
9   تا 11 11 تا 13 14 تا 16 16 تا 18 محدودیتی ندارم
۶۴۲۵ - ۰۲۱
تماس با آگهی دهنده
کاربر گرامی اعتبار نمایش مشخصات این آگهی به پایان رسیده است. در صورت تمایل اطلاعات خود را وارد کنید تا آگهی دهنده با شما تماس بگیرد.
مجله ایرانگان بیشتر بدانید
آگهی‌های مرتبط
مناطق مرتبط
برچسب های مرتبط
مطالب مرتبط
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ارسال به دوستان لینک
قالیشویی
 • استان
  • البرز
  • تهران

   قالیشویی

   قالیشویی به عملیات پاک کردن آلودگی‌ و نظافت فرش گفته می‌شود. از مهم‌ترین موارد در نگه‌داری فرش نظافت آن است. از آن‌جایی که فرش معمولا در معرض رفت و آمد قرار دارد به سرعت کثیف می‌شود. آلودگی نه تنها از زیبایی و جلوه فرش می‌کاهد بلکه به بافت آن نیز آسیب وارد می‌کند و باعث پوسیدگی و فرسایش فرش می‌گردد. قالیشویی در گذشته به‌صورت شخصی و با استفاده از دست انجام می‌گرفت؛ در حالی که امروزه موسسات تخصصی به‌همین نام خدمات قالیشویی را ارائه می‌دهند. قالیشویی‌ پس از دریافت فرش و شست‌وشو، آن را به‌صورت رول و کاور شده تحویل مشتری می‌دهد.

    

   نکاتی که باید در قالیشویی رعایت شوند

   فرآیند قالیشویی باید مطابق اصول و قواعد خاص و با توجه به نوع و جنس فرش انجام شود؛ تا فرش کیفیت خود را از دست ندهد و خصوصیات ظاهری و زیبایی آن حفظ شود. همچنین هنگام شست‌وشوی فرش‌های نفیس و دستبافت، به‌دلیل الیاف به‌کار رفته شده در آن‌ها، نباید از مواد شیمیایی قوی استفاده کرد.

    

   مراحل قالیشویی

   غبارگیری

   روش‌های قالیشویی

   قالیشویی با مواد شیمیایی مخصوص 

   کلرینه کردن

    

   غبارگیری

   غبارگیری اولین مرحله قالیشویی است که به سه روش غبارگیری دستی، غبارگیری با دستگاه ضربه‌زن و غبارگیری با دستگاه مکنده انجام می‌شود. در غبارگیری با دست، برسی نرم روی فرش کشیده شده تا غبارهای برآمده روی آن به‌وسیله‌ی جارو دستی یا جارو برقی زدوده شوند. از طرفی دستگاه غبارگیری ضربه‌زن، دو محور استوانه‌ای را شامل می‌شود که به هریک از آن‌ها تسمه برزنتی یا پلاستیکی بسته شده و بعد از روشن شدن دستگاه، فرش به‌حالت خوابیده داخل آن می‌رود تا با استفاده از برس‌های مخصوص، غبارهای فرش گرفته شوند. سپس فرش توسط ریل‌هایی به قسمت میانی دو محور استوانه‌ای انتقال می‌یابد و با گردش این محورها به دور محوری طولی، تسمه‌های برزنتی یا پلاستیکی روی فرش می‌کوبند. در مرحله آخر، بعد از غبارگیری، فرش از سمت دیگر دستگاه به خارج هدایت می‌شود. همچنین از دستگاه غبارگیری مکنده برای رفع گرد و خاک فرش‌های کهنه استفاده می‌کنند. کارکرد این دستگاه به این صورت است که غبار فرش با برسی نرم در جهت خواب فرش جارو شده و توسط دستگاه مکنده جمع‌آوری می‌گردد. شدت مکندگی دستگاه باید با توجه به قدمت و انسجام بافت فرش تنظیم گردد تا از کنده شدن پرز و الیاف فرش جلوگیری شود.

    

   روش‌های قالیشویی

   شست‌وشو مرحله بعدی در نظافت فرش است که به دو صورت سنتی و صنعتی یا کارخانه‌ای انجام می‌شود. قالیشویی به‌ شیوه سنتی تکنیکی قدیمی است که معمولا در آن فرش را کاملا با آب خیس می‌کنند و با مواد شوینده شست‌وشو می‌دهند؛ سپس در انتها فرش را آبکشی می‌کنند. این روش در گذشته به‌صورت شخصی به‌‎کار می‌رفت. قالیشویی به شیوه صنعتی یا کارخانه‌ای نیز با سه نوع دستگاه شست‌وشوی دستی، شست‌وشوی ریلی و شست‌وشوی میزی انجام می‌شود. در قالیشویی صنعتی به روش شست‌وشوی دستی، دستگاه توسط نیروی کار یا اپراتور روی سطح فرش حرکت کرده و آن را شست‌وشو می‌دهد و در مرحله آبکشی، دستگاه توسط شلنگ‌ آب تعبیه شده در آن، تمام فرش را می‌شوید. دستگاه شست‌وشوی ریلی از دو ریل تشکیل شده که فرش در میان آن‌ها قرار می‌گیرد تا دستگاه روی ریل‌ها حرکت کرده و توسط برس دیسکی شست‌وشو را انجام دهد. دستگاه شست‌وشوی میزی نیز از چند برس تشکیل شده با این تفاوت که در آن دستگاه ثابت است و فرش به‌وسیله نوار نقاله‌ی روی میز زیر برس‌های دستگاه حرکت می‌کند.

    

   قالیشویی با مواد شیمیایی مخصوص

   از طرفی به‌کارگیری مواد شیمیایی در قالیشویی از اهمیت زیادی برخوردار است. مواد شیمیایی باید با توجه به میزان و نوع آلودگی فرش استفاده شوند؛ به‌عنوان مثال برای تمیز کردن رنگ‌ ریخته شده روی فرش یا رنگبرداری، از مواد شیمیایی مانند آمونیاک، پیریدین، نمک سدیم سولفات و کربنات سدیم استفاده می‌کنند.

    

   کلرینه کردن

   کلرینه کردن معمولا آخرین مرحله قالیشویی محسوب می‌شود و نحوه انجام آن به این صورت است که محلول کلر بیست الی سی گرم بر لیتر را همراه با آب، روی فرش‌ها می‌پاشند تا به درون آن نفوذ کند. سپس محلول طی عملیات بیل‌کشی یا حرکت دستگاهی بزرگ روی فرش، به درون آن نفوذ کرده و باعث درخشندگی و زیبایی فرش می‌شود.

    

   دیگر خدمات قالیشویی 

   همچنین در قالیشویی خدمات تکمیلی دیگری اعم از رفوگری یا ریشه بافی، شیرازه‌زنی یا کناره‌پیچی و دارکشی نیز انجام می‌شوند. رفوگری یا ریشه‌بافی به ترمیم قسمت‌های مختلف فرش می‌گویند که دچار سوختگی، پارگی، پوسیدگی و آسیب‌دیدگی شده است. شیرازه‌زنی یا کناره‌پیچی فرآیندی است که در آن دررفتگی کناره فرش بر اثر پوسیدگی، شست‌وشوی زیاد و فرسایش، بازسازی و اصلاح می‌شوند. دارکشی به رفع و برطرف کردن فرورفتگی، برآمدگی و کجی در کناره‌های فرش می‌گویند که به وسیله چنگک مخصوص انجام می‌شود. ضمنا مبل‌شویی یکی دیگر از خدمات قالیشویی‎ است که عموما کنار شست‌وشوی فرش‌ها انجام می‌گیرد. عملیات مبل‌شویی با بهره‌گیری از دستگاه‌های ماشینی قابل حمل و نقل صورت می‌گیرد که قالیشویی‌ها به‌دلیل مشکلات جابه‌جایی مبلمان، این خدمات را در منزل انجام می‌دهند.

   پیشنهاد ایرانگان