سفارش آگهی
ارتباط با مشاوران ایرانگان برای سفارش آگهی
لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید. چه ساعتی با شما تماس بگیریم ؟
9   تا 11 11 تا 13 14 تا 16 16 تا 18 محدودیتی ندارم
۶۴۲۵ - ۰۲۱
تماس با آگهی دهنده
کاربر گرامی اعتبار نمایش مشخصات این آگهی به پایان رسیده است. در صورت تمایل اطلاعات خود را وارد کنید تا آگهی دهنده با شما تماس بگیرد.
مجله ایرانگان بیشتر بدانید
آگهی‌های مرتبط
مناطق مرتبط
برچسب های مرتبط
مطالب مرتبط
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ارسال به دوستان لینک
شنوایی سنجی
 • استان
  • اصفهان
  • البرز
  • تهران
  • خراسان جنوبی
  • خراسان رضوی
  • خوزستان
  • سمنان
  • فارس
  • مازندران

   شنوایی سنجی

    شنوایی سنجی یکی از زیر شاخه‌های علم پزشکی است که به شناخت، بررسی و ارزیابی میزان شنوایی افراد و درمان مشکلات کم‌شنوایی می‌پردازد. در واقع شنوایی‌ سنجی اختلالات موجود در ساختار گوش خارجی، میانی، داخلی و شنوایی را بررسی می‌کند. در شنوایی سنجی ادیولوژیست از آزمون‌های مختلفی استفاده می‌کند تا به‌وسیله آن‌ها بتواند دلیل و میزان افت شنوایی افراد را تعیین نماید و راهکارهای درمانی مناسب ارائه دهد. آزمون‌ها و تست‌های مختلفی در ادیولوژی یا شنوایی سنجی وجود دارد که از پرکاربردترین آن‌ها می‌توان به ادیومتری، تمپانومتری و الکتروکوکلئوگرافی برای بزرگسالان و تست‌ شنوایی ساقه مغز یا ABR، سنجش OAE و غربالگری برای نوزادان اشاره کرد.

    

   کم‌شنوایی چیست

   گوش یکی از اعضای حساس بدن است که از سه قسمت گوش خارجی، گوش میانی و گوش درونی تشکیل شده؛ که آسیب به هر یک از قسمت‌های آن می‌تواند باعث افت شنوایی شود. کم شنوایی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها مشکلات متفاوتی را برای افراد ایجاد می‌کنند.

    

   کم‌شنوایی انتقالی

   کم‌شنوایی انتقالی بر اثر تجمع جرم، داخل کانال گوش، تجمع مایع پشت پرده گوش، پارگی پرده گوش و آسیب به گوش خارجی و میانی ایجاد می‌شود و از رسیدن اصوات به گوش درونی جلوگیری می‌کند. افرادی که به کم‌شنوایی انتقالی مبتلا هستند معمولا در گوش خود احساس سنگینی می‌کنند.

    

   علائم کم‌شنوایی انتقالی

   افرادی که از کم‌شنوایی انتقالی رنج می‌برند معمولا آهسته صحبت کرده و در محیط‌های پر سر و صدا برای شنیدن اصوات دچار مشکل می‌شوند؛ اما میزان بازشناسی گفتار همین افراد در تست‌ و سنجش ادیولوژی طبیعی می‌باشد. کم‌شنوایی انتقالی را می‌توان با انجام آزمون‌های شنوایی سنجی تشخیص داد و بهترین راهکار برای درمان آن استفاده از سمعک است. سمعک دستگاهی کوچک می‌باشد که با استفاده از قطعات تعبیه شده داخل آن، اصوات محیط اطراف را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند تا فرد بتواند صداها را به خوبی بشنود.

    

   کم‌شنوایی حسی‌عصبی

   کم‌شنوایی حسی‌عصبی یکی دیگر از مشکلات شنوایی است که به علت آسیب به فیبرهای عصبی شنوایی در داخل گوش ایجاد شده و باعث می‌شود شخص نتواند به درستی اصوات را بشنود. از طرفی پیرگوشی یا کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن و قرارگرفتن در معرض اصوات بلند از دیگر علل کم‌شنوایی حسی‌عصبی محسوب می‌شوند.

    

   علائم کم‌شنوایی حسی‌عصبی

   افرادی که به این نوع از کم‌شنوایی مبتلا هستند معمولا بلندتر صحبت کرده، نمره بازشناسی گفتار آن‌ها در تست‌های ادیولوژی پایین بوده و ممکن است در گوش خود نیز احساس وزوز کنند.

    

   کم‌شنوایی ناشی از پیرگوشی

   هر چه سن بالاتر می‌رود توانایی گوش در شنیدن اصوات با فرکانس بالا کاهش می‌یابد. سالمندانی که به پیرگوشی مبتلا هستند با این مشکل مواجه‌اند که نمی‌توانند صداهای اطراف را به خوبی درک کرده و بشنوند. کم‌شنوایی ناشی از پیرگوشی معمولا با استفاده از سمعک درمان می‌شود.  

    

   راهکارهای درمانی شنوایی ‌سنجی

   در شنوایی ‌سنجی، ادیولوژیست یا کارشناس شنوایی پس از انجام آزمون‌های ادیولوژی و دریافت میزان افت شنوایی و تعیین نوع کم‌شنوایی بیمار از راهکارهای مختلفی برای درمان آن‌ها استفاده می‌کند. یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای درمان کم‌شنوایی استفاده از سمعک است. همچنین یکی دیگر از راهکارهای درمانی در شنوایی ‌سنجی ارائه مشاوره درباره نحوه کنترل کاهش شنوایی و جلوگیری از افت بیشتر آن است. از طرفی ادیولوژیست‌ها درباره چگونگی استفاده از سمعک و نظافت آن نیز بیماران را راهنمایی می‌کنند.

    

   بهترین زمان برای تست شنوایی ‌سنجی

   بسیاری از افراد زمانی به ادیولوژیست مراجعه می‌کنند که با علائم کم‌شنوایی مواجه می‌شوند و آزمون‌های شنوایی ‌سنجی را انجام می‌دهند؛ در حالی انجام تست‌های ادیولوژی  در دوران نوزادی و کودکی می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات شنوایی در بزرگسالی جلوگیری کند. به‌همین دلیل نوزادان باید پس از تولد آزمون‌های شنوایی ‌سنجی را انجام دهند که عبارتند از:

    

   تست ABR

   در تست ABR امواج الکتریکی از طریق عصب شنوایی به ساقه مغز ارسال شده تا دستگاه ABR پاسخ مغز را شناسایی کرده و سیستم شنوایی از گوش تا ساقه مغز را مورد بررسی قرار دهد. برای انجام آزمون  ABR  یک الی چند الکترود را روی سر نوزاد قرار می‌دهند و سپس با استفاده از پروپ کوچکی محرک‌های مختلفی داخل گوش ارسال می‌کنند تا از طریق عصب شنوایی به مغز منتقل شوند و پس از آن به‌صورت موج در کامپیوتر به نمایش درآیند. متخصص شنوایی‌ سنجی یا ادیولوژیست این امواج را بررسی کرده و میزان شنوایی نوزاد را ارزیابی می‌کند.

    

   آزمون OAE

   تست OAE یا گسیل صوتی گوش، آزمونی است که در آن پاسخ‌های صوتی تولید شده توسط حلزون شنوایی در گوش داخلی، نسبت به محرک‌های صوتی را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمون مخصوص نوزادان است و زمانی انجام می‌شود که نوزاد در حالت خواب باشد.

   پیشنهاد ایرانگان