سفارش آگهی
ارتباط با مشاوران ایرانگان برای سفارش آگهی
لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید. چه ساعتی با شما تماس بگیریم ؟
9   تا 11 11 تا 13 14 تا 16 16 تا 18 محدودیتی ندارم
۶۴۲۵ - ۰۲۱
تماس با آگهی دهنده
کاربر گرامی اعتبار نمایش مشخصات این آگهی به پایان رسیده است. در صورت تمایل اطلاعات خود را وارد کنید تا آگهی دهنده با شما تماس بگیرد.
مجله ایرانگان بیشتر بدانید
آگهی‌های مرتبط
مناطق مرتبط
برچسب های مرتبط
مطالب مرتبط
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus
plus

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

ارسال به دوستان لینک
ادیولوژی
 • استان
  • اصفهان
  • البرز
  • تهران
  • خراسان جنوبی
  • خراسان رضوی
  • خوزستان
  • سمنان
  • فارس
  • مازندران

   ادیولوژی

   ادیولوژی یا شنوایی‌شناسی به رشته‌ای گفته می‌شود که در آن به بررسی، ارزیابی و توان‌بخشی قدرت شنوایی می‌پردازند. در واقع ادیولوژی تخصصی است که در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه شنوایی فعالیت می‌کند. رشته ادیولوژی یکی از زیر شاخه‌های تخصصی علم پزشکی  به‌شمار می‌رود که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. علاقمندان این رشته ابتدا باید دوره‌ی چهارساله کارشناسی را طی کنند تا بتوانند بورد ادیولوژیست را دریافت نمایند و سپس در صورت تمایل در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند. فارغ‌التحصیلان رشته ادیولوژی پس از اخذ مدرک می‌توانند در کلینیک‌های تخصصی شنوایی‌سنجی، درمانگاه‌ها، خانه‌های بهداشت و مراکز صنعتی جهت ارزیابی شنوایی فعالیت کنند.

    

   ادیولوژیست کیست

   ادیولوژیست به کارشناسی گفته می‌شود که با گذراندن دوره‌های شنوایی‌سنجی مشکلات مربوط به شنوایی و افت شنوایی را درمان می‌کند. ادیولوژیست‌ها به آناتومی گوش انسان تسلط دارند و می‌توانند مشکلات شنوایی، اختلال تعادل و وزوز گوش را تشخیص دهند. ادیولوژیست‌ها علاوه بر درمان مشکلات شنوایی باید به بیماران درباره نحوه جلوگیری از پیشرفت کم‌شنوایی نیز مشاوره دهند.

    

   وظایف ادیولوژیست

   ادیولوژیست‌ها علاوه بر درمان مشکلات شنوایی وظایف دیگری اعم از ارائه راهکارهای عملی برای پیشگیری از بروز کم‌شنوایی در نوزادان، کودکان و آموزش نحوه کار و مراقبت از سمعک را نیز برعهده دارند. همچنین آموزش نحوه برقراری ارتباط مناسب با دیگران، لب‌خوانی و گفتارخوانی به ناشنوایان از دیگر وظایف ادیولوژیست‌ها محسوب می‌شود.

    

   درمان سرگیجه با استفاده از ادیولوژی

   سرگیجه یکی از مشکلات شایعی‌ای است که در تمامی سنین رخ می‌دهد. سرگیجه علل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مشکلات شنوایی اشاره کرد. از آن‌جایی که گوش با سر رابطه مستقیمی دارد؛ بروز هرگونه اختلال در عملکرد گوش روی سر نیز تاثیر می‌گذارد. به‌همین دلیل یکی از خدماتی که  با استفاده از ادیولوژی انجام می‌شود درمان سرگیجه‌های ناشی از کم‌شنوایی است. معمولا ادیولوژیست‌ها برای تشخیص و ارائه راهکارهای درمانی مطمئن برای سرگیجه از متخصص گوش و حلق و بینی نیز کمک می‌گیرند.

    

   آزمون‌های ادیولوژی

   ادیولوژیست‌ها برای تشخیص کم‌شنوایی و بررسی میزان افت شنوایی افراد از تجهیزات و آزمایش‌های خاصی استفاده می‌کنند تا بتوانند بهترین راهکار را برای درمان کم‌شنوایی ارائه دهند.

     

   تمپانومتری

   تمپانومتری یکی از آزمایش‌های رایج در شنوایی‌سنجی است. در آزمایش تمپانومتری ابتدا ادیولوژیست با استفاده از دستگاه تمپانومتر، به گوش فشار وارد می‌کند تا میزان گذردهی یا نفودپذیری پرده و ساختار میانی گوش بررسی شود. تمپانومتری معمولا برای ارزیابی شنوایی افراد بزرگسال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

    

   شنوایی‌سنجی گفتاری

   در آزمون شنوایی‌سنجی گفتاری از کلمات برای بررسی افت شنوایی استفاده می‌کنند. در این آزمون به فرد بیمار لیستی از کلمات مختلف ارائه می‌شود و از او می‌خواهند آن‌ها را تکرار کند تا مشخص شود توانایی فرد در تکرار و درک کلمات چه میزان است. شنوایی‌سنجی گفتاری از ساده‌ترین آزمون‌های ادیولوژی به‌شمار می‌رود که معمولا در اولین مراحل درمانی انجام می‌شود. 

    

   آزمون انتشار اتواکوستیک یا OAE

   آزمون اتواکوستیک بیشتر به‌منظور شنوایی‌سنجی نوزادان انجام می‌گیرد. در سنجش OAE صداهایی که گوش داخلی در پاسخ به محرکات بیرونی از خود بروز می‌کند ضبط می‌شوند. از آن‌جایی که در گوش داخلی سلول‌های مویی خارجی و داخلی وجود دارد؛ هدف از انجام آزمون OAE ارزیابی وضعیت و موقعیت سلول‌های مویی خارجی است.

    

   آزمون بلع

   ادیولوژی در سلامت شنوایی کودکان و نوجوانان نقش ویژه‌ای دارد؛ چرا که در نحوه یادگیری آن‌ها تاثیر می‌گذارد. آزمون بلع آزمایشی است که به‌منظور بررسی میزان شنوایی کودکان و نوجوانان انجام می‌شود؛ در واقع  تست بلع یکی از متداول‌ترین آزمون‌ها برای ارزیابی وضعیت شیپور استاش است. در این آزمایش، با استفاده از نوعی تمپاگرام عملکرد طبیعی شیپور استاش گوش و  حداکثر قابلیت پذیرش یا فشار مثبت در صورت وجود مشکلات و یا انسداد شیپور استاش بررسی می‌شود.

    

   سوالاتی که در آزمون‌های ادیولوژی پرسیده می‌شوند

   زمانی که بیمار به ادیولوژیست مراجعه می‌کند تا از علت کم‌شنوایی خود باخبر شود؛ ادیولوژیست برای تشخیص، پرسش‌هایی را مطرح می‌کند تا با وضعیت بیمار بهتر آشنا شود. متداول‌ترین سوالاتی که از بیمار پرسیده می‌شوند علت مراجعه به کلینیک ادیولوژی، سابقه کم شنوایی خانوادگی، سابقه ابتلا به بیماری‌های گوش اعم از عفونت یا وز وز گوش، سابقه آسیب به سر یا ضربه به گوش، فشار خون بالا، چربی خون و بیماری‌هایی از این قبیل می‌باشند.

   پیشنهاد ایرانگان