مبلمان چوب ساج به خاطر رنگ طلایی و براق و دوامش، همیشه انتخاب خوبی برای استفاده در فضای باز بوده است. محتوای طبیعی، پلاستیکی و روغنی ساج، این نوع چوب را به یک ضد آب طبیعی تبدیل کرده‌، که در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم است و سال‌ها عمر می‌کند. با این‌که این نوع مبلمان برای استفاده در فضای باز ایده‌آل است، هنگام خرید آن باید اطلاعات کافی را داشته باشید. این‌ها نکاتی هستند که قبل از خرید مبلمان چوب ساج، باید به آن‌ها توجه کنید.


قیمت

همان مشخصاتی که مبلمان چوب ساج را به گزینه‌ای ایده‌آل برای فضای باز تبدیل می‌کند، قیمت آن را هم بالا می‌برد. پس اگر زیاد اسباب‌کشی می‌کنید یا از آن دسته افراد هستید که مرتب دکوراسیون منزل را تغییر می‌دهید، این نوع مبلمان انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.


محیط زیست

از آن‌جایی که چوب ساج تقاضای زیادی دارد، قطع درختان ساج جنوب و جنوب شرقی آسیا به محیط زیست این منطقه آسیب وارد کرده است. البته چوب ساج فقط از این منطقه تامین نمی‌شود. امروزه پیدا کردن چوب ساجی که از طریق پرورش سازگار با محیط زیست این درخت تامین شده باشد، آسان‌تر است.


چوب رنگ طبیعی، چوب روغن جلا خورده و چوب هوادیده نمونه‌های مبلمان چوب ساج می‌باشد.

تغییر رنگ و فرسایش

سه نوع مبلمان چوب ساج وجود دارد؛ چوب رنگ طبیعی، چوب روغن جلا خورده و چوب هوا دیده. چوب ساج وقتی در معرض عوامل طبیعی قرار می‌گیرد، پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهد و به خاکستری مایل به نقره‌ای تبدیل می‌شود. اگر به این رنگ علاقه دارید، لازم نیست نگران چیزی باشید. اگر می‌خواهید مبلمان ساج رنگ طبیعی بخرید، تمام مبلمان را یک‌جا بخرید تا پس از مدتی چند رنگ نشوند. ‌هم‌چنین اگر از رنگ خاکستری مایل به نقره‌ای خوش‌تان می‌آید، مبلمان ساج هوا دیده هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. نکته‌ی مثبت این نوع ساج این است که رنگش تغییر نمی‌کند. البته اگر می‌خواهید رنگ ساج طلایی و براق بماند، باید نوع جلا خورده‌ی آن را خریداری کنید. بهتر است بدانید روغن جلا هم فرسوده می‌شود و نیاز به رسیدگی دارد. 


ساج روغنی یا غیر روغنی

بعضی فروشنده‌ها مبلمان ساج روغنی را پیشنهاد می‌کنند. نکته‌ی مثبت این نوع ساج این است که رنگش تغییر نمی‌کند، اما شبنم روی آن می‌ماند. هنگام تصمیم‌گیری در این مورد، مکان استفاده از مبلمان را مد نظر قرار دهید. اگر قرار است جایی باشد که همیشه سایه است، برای ساج روغنی مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر قرار است مبلمان زیر آفتاب باشد، ساج روغنی فرسوده خواهد شد. البته دوام تمام ساج‌های روغنی یکسان نیست و بهتر است از فروشنده در مورد دوام آن سوال کنید.


نظافت

مبلمان ساج را باید حداقل سالی یک بار تمیز کنید تا خاک و لکه روی آن جمع نشود. می‌توانید این کار را خودتان با استفاده از یک شوینده‌ی خانگی و فرچه انجام دهید. از فروشنده بپرسید با توجه به رنگ چوب، باید از چه نوع شوینده‌ای استفاده کنید. اگر مواد غذایی روی چوب ریخت، باید با استفاده از شوینده‌ی مخصوص ساج آن را تمیز کنید. هم‌چنین می‌توانید خش‌های روی ساج را با کمی سمباده کشیدن از بین ببرید.


منبع : Houzz