احتمالا شما هم وقتی شب‌ها از بیرون منزل خود صداهای ترسناکی می شنوید دوست دارید بدون آن‌که در را باز کنید منشاء این صداها را بیابید. اما دوربین‌های مداربسته نقاط ضعفی هم دارند.
دوربین‌های مداربسته با مدل‌های متفاوت و با قیمت های ارزان و یا گران متعددی وجود دارند. با این حال ممکن است تعجب کنید، ولی دوربین‌های مداربسته هک می شوند. نظارت بر محیط اطراف خود فکر خوبی است اما باید بدانید با این کار درهای خانه‌ی خود را رو به هکرهای باانگیزه باز می کنید. بسته به شخصیت تان این مسئله ممکن است شما را از این تصمیم منصرف کند. اما اگر هنوز از تصمیم خود منصرف نشده‌اید راهنمایی‌های زیر در خصوص انتخاب سیستم های دوربین مداربسته را کاملا بخوانید.

دوربین‌های مداربسته آن‌قدرها هم امن نیستند
بیشتر دوربین‌های مداربسته و نرم‌افزارهای‌شان امنیت لازم را ندارند. هیچ کدام از فروشنده‌ها نمی‌توانند در مورد بررسی کدهای نرم‌افزاری و احتمال نفوذ به سامانه مشتری را قانع کنند. باید بگوییم بیشتر دوربین‌های مداربسته و نرم‌افزارهای شان به سادگی هک می‌شوند؛ هکرها می توانند از دوربین مداربسته به عنوان دری به زندگی شما استفاده کنند.

هک کردن دوربین از طریق گوگل
در گوگل در مورد سامانه‌ای که قصد دارید بخرید جست و جو کنید. بیشتر دوربین‌ها از درگاه‌های بدون پیش‌فرض استفاده می کنند که مهاجم‌ها به خوبی آن‌ها را می شناسند. هکرها می توانند از طریق اینترنت آن‌ها را اسکن کنند، به دنبال درگاه‌های این دوربین‌ها بگردند و از آن‌ها سوء استفاده کنند.

دوربین‌هایی که از طریق گوگل هک می شوند و رمزشان هم عوض نشده است به راحتی قابل شناسایی هستند.

رمز خود را تغییر دهید
حتما رمز دسترسی به قسمت تنظیمات دوربین مداربسته و کنسول مدیریت آن را تغییر دهید. دوربین‌هایی که از طریق گوگل هک می شوند و رمزشان هم عوض نشده است به راحتی قابل شناسایی هستند. در واقع وب‌سایت‌هایی وجود دارند که کارشان کمک به کسانی است که به دنبال این دوربین‌ها هستند.

مطمئن شوید کنسول مدیریت از یک ارتباط رمزگذاری شده استفاده می کند
می توان به کنسول مدیریت بیشتر دوربین‌های مداربسته با استفاده از روش‌های نفوذ به ارتباطات ناامن وصل شد. ببینید دوربین مداربسته  مورد نظر TSL- enabled دارد یا نه. اگر نه به دنبال دوربین دیگری باشید.

ویژگی‌هایی که باید به دنبال‌شان باشید
مشخص است که هرچه بیشتر پول خرج کنید دوربینی با کیفیت و با ویژگی‌های بیشتری خریداری خواهید کرد. از بین ویژگی‌های مهم می توان دید در شب را در اولویت قرار داد؛ به هر حال جرم ها بیشتر در شب رخ می دهند. ویژگی تشخیص حرکت هم خوب است اما حواس‌تان باشد میزان حساسیت را تنظیم و گستره‌ی اسکن را باریک کنید. لازم نیست دوربین حرکت اشیاء یا گیاهانی که با باد تکان می خورند را به شما اطلاع دهند. اگر دوربین شما درست تنظیم شود می توانید برایش تعریف کنید حرکت‌های شناسایی شده را از طریق پیامک به شما اطلاع دهد.
شما باید بتوانید تصاویر و عکس‌های گرفته شده را در جای دیگری ذخیره کنید. همچنین اگر دوربین جرمی را ضبط کند، با استفاده از قابلیت به عقب برگرداندن فیلم با سرعت بالا می توانید آن رخداد را پیدا کنید و با کند کردن فیلم می توانید بفهمید دقیقا چه اتفاقاتی رخ داده است. در نهایت دوربین‌های مدل بالا برای ضبط تصاویر یک DVR جداگانه دارند که اگر می خواهید دوربین‌ها را همیشه روشن بگذارید ویژگی مفیدی است.

جای دوربین‌ها
وقتی می خواهیم از چند دوربین استفاده کنیم بهتر است تمام ورودی‌های منزل را به دوربین مجهز کنیم. بیرون و داخل هر ورودی می تواند به یک دوربین مجهز باشد.
امنیتی که دوربین مداربسته فراهم می کند خوشحال کننده است. اما از طرف دیگر باید نگران کسانی بود که می توانند از طریق دوربین زندگی خصوصی ما را نظاره کنند.
منبع : Infoworld