یک خودروی دست دوم برای آن‌که به قیمت مناسب فروخته شود، باید ظاهری مناسب داشته و ایرادهای مکانیکی آن برطرف شده باشند. خریداران خودروی دست دوم می‌خواهند مطمئن شوند که محصول مورد نظر، ارزش پولی را که بابتش پرداخت می‌کنند، دارد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از اقدام به فروش خودرو، درون و بیرون آن را به خوبی بازرسی کنید. 

از سوابق فنی خودروی خود مطلع باشید

قبل از فروش خودروی خود، باید سوالات خریدار را پیش‌بینی کنید. حتی اگر صاحب اصلی خودرو باشید باید پاسخ سوالاتی هم‌چون سوالات زیر را مد نظر داشته باشید: 
آیا خودرو تصادف داشته است؟ 
آیا خودرو آسیب بسیار جدی دیده است؛ به گونه‌ای که بسیاری از قطعات و یا قسمت عمده‌ای از بدنه آن تعویض شده‌اند؟
آیا خودرو تابه‌حال در اثر بلایای طبیعی یا آتش‌سوزی آسیب دیده است؟ 
علاوه بر ارائه جزئیات سوابق خودرو، شرح سوابق فنی آن هم برای شما و هم برای خریدار مفید خواهد بود. 


برای این‌که بتوانید خودروی خود را به بیشترین قیمت بفروشید، آن را نزد یک مکانیک مورد اعتماد ببرید. به این ترتیب، با تعمیر خودرو یا تعویض قطعاتی که فرسوده شده‌اند یا به درستی کار نمی‌کنند؛ قیمت آن بالاتر خواهد رفت.


از خودروی خود بازرسی و تعمیر کامل به عمل آورید

خرید یک خودروی دست دوم از افراد غربیه، کار بسیار دشواری است؛ هرچند این کار، نسبت به خرید خودرو  نو از نمایندگی، برای خریداران هزینه کمتری دارد. در نظر داشته باشید که مواردی که ممکن است هنگام فروش خودرو برای‌تان مشکل ایجاد کنند عبارتند از: 
فرسودگی لاستیک‌ها
جیرجیر کردن خودرو هنگام ترمز گرفتن 
روشن بودن چراغ هشدار خودرو 
تیرگی چراغ‌های جلویی خودرو
سوختگی چراغ‌های خودرو
برای این‌که بتوانید خودروی خود را به بیشترین قیمت بفروشید، آن را نزد یک مکانیک مورد اعتماد ببرید. به این ترتیب، با تعمیر خودرو یا تعویض قطعاتی که فرسوده شده‌اند یا به درستی کار نمی‌کنند؛ قیمت آن بالاتر خواهد رفت. بعد از تعمیر شدن خودرو، رسید آن را نیز تهیه نمایید. با این کار، قاطعیت بیشتری روی قیمتی که برای فروش خودروی خود در نظر گرفته‌اید؛ خواهید داشت. اگر می‌خواهید خودروی خود را همان‌طور که هست بفروشید، در کم‌ترین حالت باید بتوانید به سوالات خریدار هنگام مواجهه با سروصدای اضافی، جای ضربه‌خوردگی یا هرگونه خرابی دیگری پاسخ دهید. 

خودروی خود را برق بیاندازید

خودروهایی که در نمایندگی به فروش می‌رسند نسبت به خودروهایی که توسط اشخاص فروخته می‌شوند، زیباتر و تمیزتر به نظر می‌رسند. به عبارت دیگر، یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش احتمال فروش خودرو، تمیز کردن و برق انداختن آن است. 
اگر قصد دارید خودتان خودروی‌تان را تمیز کنید، برای این کار باید چند ساعت وقت گذاشته و تمامی گوشه‌ها و قسمت‌های آن را با دقت پاکیزه نمایید. از چراغ‌های جلویی گرفته تا رینگ لاستیک‌ها، وجود هرگونه کثیفی و آلودگی باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود. با رعایت موارد زیر، می‌توانید خودروی خود را به بهترین نحو تمیز کرده و آن را با زیباترین ظاهر به مشتری عرضه نمایید: 
منافذ و جالیوانی‌های موجود در اتاقک خودرو را از هرگونه آلودگی و کثیفی پاک کنید. 
لاستیک‌های کف ماشین را فقط جارو نکشید. آن‌ها را شامپو کنید و حتی در صورت امکان تعویض نمایید. 
دستگیره‌های درب، آینه‌ها و سایر قسمت‌های خودرو را از اثر انگشت و لکه پاک کنید. 
مطمئن شوید هیچ خطی روی پنجره‌ها یا آینه‌های خودرو نیفتاده است. 
برای درخشش هرچه بیشتر خودرو، درون و بیرون آن را واکس بزنید. 
لاستیک‌های خودرو را با یک شوینده مناسب شسته و برس بکشید تا نهایت درخشندگی را داشته باشند. 

برای فروش خودرو خود مدارک مربوط به مالکیت خودرو را همراه داشته باشید.


مدارک مربوط به مالکیت خودرو را همراه داشته باشید

برای تکمیل فرآیند فروش به تعدادی مدرک نیاز دارید. این مدارک می‌تواند شامل بخشی از موارد زیر یا تمام آن‌ها باشد و البته ممکن است صرفا به این موارد نیز محدود نباشد: 
اصل سند فروش کارخانه
اصل کارت شناسایی خودرو
کارت سبز خودرو یا برگه مربوط به آخرین معاینه فنی صورت گرفته 
قولنامه خرید خودرو
وکالتنامه خرید خودرو
برگه عدم خلافی
واگذاری مالکیت خودرو با این مدارک به شخصی خریدار به این معناست که شما دیگر در خصوص خودروی مورد نظر مسئولیتی ندارید. 

از خودروی خود عکس‌های بی‌نقص و زیبا تهیه نمایید

در صورتی که قصد دارید فروش خودروی خود را به صورت اینترنتی آگهی نمایید، بعد از آماده شدن آن از هر جهت برای فروش، سعی کنید از آن عکس‌هایی زیبا تهیه نمایید. فقط از نمای بیرونی خودرو عکس نگیرید. بلکه از داشبورد، فضای داخلی صندوق عقب و اتاقک و صندلی‌های خودرو نیز عکس‌هایی تهیه نمایید تا مشتری‌های احتمالی بتوانند تمامی قسمت‌های آن را رویت کنند. بسته به نوع آگهی، برای جذابیت هرچه بیشتر، حتی می‌توانید از نحوه حرکت خودرو و نیز امکانات آن نیز فیلم‌های کوتاهی تهیه نمایید. 
با رعایت نکات بالا و به‌عمل آوردن مراقبت اصولی، خودروی شما به‌زودی صاحبی جدید پیدا کرده و وارد مرحله‌ای جدید از زندگی در گشت‌ و گذار جاده‌ها می‌شود.

منبع : Dmv