روزی روزگاری در سان فرانسیسکو، یک چشم پزشک به نام دکتر آلن اسکات به دنبال درمانی برای  چشمان لوچ بود. در اواسط دهه‌ی 60، این دکتر حاذق، فهمید که می‌تواند تنها با ضعیف کردن عضلاتی که منجر به لوچی شده‌اند، مشکل را حل کند. تلاش‌های زیاد همراه با داروهای مختلف فلج کننده با ناکامی روبرو شدند، تا این‌که یک روز او پیروز شد. یک کارشناس ارشد شیمی که با سویه‌ی خالصی از بوتولیسم که به عنوان یک سلاح بیولوژیکی بالقوه‌ی نظامی کار می‌کرد، مقداری از این ماده را برای او فرستاد تا امتحان کند؛ و خوشبختانه تاثیر کرد. دکتر اسکات این دارو را اوکولینیوم Oculinum نامید و تاییدیه‌ی سازمان غذا و دارویی آمریکا FDA‌ را برای درمان بیماران لوچ را با این دارو گرفت. در سال 1991، این داروی معجزه‌گر به قیمت 9‌ میلیون دلار به شرکت آلرگان Allergan فروخته شد. آن‌ها نام دارو را به بوتاکس تغییر دادند و با تایید FDA، بازاریابی این دارو به عنوان فلج کننده‌ی چین و چروک شروع شد و بعد از آن همه‌ی ما با شادی و خوشحالی بدون چین و چروک زندگی می‌کنیم. 
حالا چند کاربرد عجیب بوتاکس را ببینید.
این شگفت‌انگیز است که بوتاکس در کمتر از 20 سال از تایید آن توسط FDA برای درمان خطوط اخم میان دو ابرو، تبدیل به یک فعل متداول مورد استفاده در اکثر زبان‌ها شده است و در مقایسه با کلمات "تیوو" و "زیراکس" در اول فهرست قرار می‌گیرد. اما، از آن‌جایی که بوتاکس به خاطر اثرات آن در کاهش چین و چروک معروف است، سایر کاربردهای بوتاکس تحت الشعاع قرار گرفته‌اند؛ واقیت این است که بوتاکس از کمک به درمان پروستات بزرگ خوش‌خیم گرفته تا چندین نوع اختلال پانکراس کاربرد دارد. هر چند ماده‌ی بوتاکس به عنوان یک دارو برای درمان چشم لوچ معرفی شد؛ اما در درمان‌های دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتاکس یک راه درمانی مناسب برای  افرادی است که موقع خندیدن مقدار زیادی از لثه‌شان دیده می‌شود.


لبخند لثه‌ای

در افرادی که لبخند لثه‌ای دارند، موقع خندیدن مقدار زیادی از لثه‌شان دیده می‌شود، که معمولا به دلیل "ارتفاع بیش از حد لب" است و هنگام لبخند، لب بالایی بیش از حد به سمت بالا می‌رود. تزریق بوتاکس به لب بالایی باعث تضعیف عضلات منقبض لب بالا شده به‌طوری‌که لب بیش از حد بالا نرفته و لبخند را بهتر و متعادل‌تر می‌سازد.
 این عمل را می‌توان در پنج دقیقه انجام داد و معمولا برای چهار تا شش ماه دوام دارد. 
باید در نظر داشت که  این تکنیک برای تزریق کننده‌ی تازه‌کار بوتاکس نیست. اگر زیاد تزریق شود؛ لب‌تان به قدر کافی بالا نمی‌آید و اگر مقدار آن کم باشد، نیاز به مقدار بیشتری خواهید داشت و اگر به‌صورت نامتقارن تزریق شود، ممکن است لبخند نامتقارن مضحکی داشته باشید.

سردردهای میگرنی

درمان سردردهای میگرنی در برخی از بیماران به روش سنتی اگر غیر ممکن نباشد، بسیار مشکل است. این بیماری با علائم ناخوشایندی مثل سرگیجه، تهوع، حساسیت به نور و استفراغ همراه است؛ اگرچه پزشکان دقیقا از چگونگی تزریق بوتاکس و تاثیر واقعی آن بر کاهش این علائم نامطمئن هستند. این تزریق معمولا به نواحی اطراف شقیقه،‌ گیجگاه، پیشانی، گردن و شانه تزریق می‌شود. نظریه‌ی غالب این است که بوتاکس مانع رسیدن سیگنال‌های درد به پایانه‌های عصبی می‌شود.
هزینه‌ی این تزریق برای برخی افراد سنگین است، اما با در نظر گرفتن چالش‌های ناتوان‌ کننده‌ای که میگرن بیش از 15 روز در ماه افراد مبتلا را درگیر می‌کند، اگر بوتاکس بتواند آن‌ها را کاهش دهد، واضح است که فرصت بزرگی است.

بوتاکس با مسدود کردن ترشح مواد شیمیایی مسئول تحریک غدد عرق، در کاهش علائم تمام انواع تعریق از زیر بغل گرفته تا دست‌ها و پاها موثر است.


تعریق بیش از حد

از کاربردهای دیگر بوتاکس "تعریق بیش از حد زیر بغل"  است که اصطلاح علمی آن هایپرهیدروسیز می باشد. در واقع ثابت شده است که این درمان با مسدود کردن ترشح مواد شیمیایی مسئول تحریک غدد عرق، در کاهش علائم تمام انواع تعریق از زیر بغل گرفته تا دست‌ها و پاها موثر است.
این محصول به سادگی با استفاده از یک سوزن فوق‌العاده باریک درست در زیر پوست در جایی که غدد عرق قرار دارند تزریق می‌شود.
به یاد داشته باشیدکه تزریق بوتاکس شرایط بیماری را درمان نمی‌کند؛ بلکه فقط آن را تا هفت ماه متوقف می‌سازد.
به گفته‌ی بسیاری از بیماران تزریق در کف دست بسیار دردناک است. در نتیجه، بسیاری از پزشکان برای کاهش بسیاری از ناراحتی‌ها، تزریق آمپول بی‌حس کننده در عصب، یخ، فشار و بی‌حس کننده‌های موضعی را پیشنهاد می‌کنند.

بالا نگه داشتن سینه

آیا دوست دارید که سینه‌هایی جذاب‌تر داشته باشید اما از رفتن زیر تیغ جراحی می‌ترسید؟ تزریق بوتاکس اندازه‌ی سینه‌ها را بزرگ نمی‌کند، بلکه فقط آن‌ها را بالا می‌آورد.
این تکنیک بدین صورت است که بوتاکس درون عضله‌ی پکتور الیس مینور تزریق می‌شود که در زیر "عضلات سینه" پنهان شده و مسئول حرکت به جلو با شانه و قوز به جلو است. در واقع اگر جلوی کار عضله را بگیرید، ماهیچه‌ی مخالف در قسمت فوقانی پشت، شانه را به عقب خواهد کشید و سینه‌ی بیمار را بالا می‌آورد.
تجربه نشان داده که افراد هنگام درخواست برای این‌ کار، بسیار راضی هستند. چون برخی اصلا با تیغ جراحی کنار نمی‌آیند؛ پس این روش بهترین راهکار برای این است سینه‌های خود را به طور قابل توجهی بالا بیاورند. البته گاهی اوقات بیماران به دنبال درمان برای یک هدف خاص هستند؛ مثلا زمانی که می‌خواهند لباس شب بدون بند بپوشند و باید سوتین استفاده نکنند، خواهان این تزریق هستند.
البته این یکی از سخت‌ترین انواع تزریق  بوتاکس است؛ چوندسترسی به کوچک‌ترین عضلات سینه ممکن است سخت باشد؛ زیرا عضلات بزرگ جلوی عضلات کوچک را گرفته اند و بنابراین پزشکان در انجام آن تردید دارند.

بوتاکس یکی از راهکارهایی است که پزشکان در استفاده از آن برای درمان ریزش مو به نتیجه و توافق رسیده‌اند.


کم پشتی یا ریزش مو

ریزش مو یا کم پشتی مو ‌بیماری است که میلیون‌ها نفر به آن مبتلا هستند و موضوع شاد کننده‌ای نیست و هم‌چنین موضوعی نیست که بتوان سرسری از آن گذشت.
اثرات روانی از دست دادن مو عمیق است و تقاضای جامعه برای یک راه‌حل، ‌شرکت‌های دارویی و آرایشی را بر آن داشته تا درمانی برای معضل طاسی پیدا کنند. بوتاکس یکی از راهکارهایی است که پزشکان در استفاده از آن برای درمان این معضل به نتیجه و توافق رسیده‌اند. اما چیزی که هیجان زیادی در خصوص بوتاکس به عنوان درمان طاسی به راه انداخته، این ادعاست که بوتاکس می‌تواند به رشد مجدد موها کمک کند‌. ادعایی که هیچ‌ یک از درمان‌های پیشرو مثل روگین و پروپشیا تاکنون نداشته‌اند و تنها می‌توانند جلوی ریزش مو را بگیرند.

منبع : Totalbeauty