با توجه به این‌که افراد زیادی تمایل دارند که یک زبان دوم را برای مکالمه فرا بگیرند برنامه‌های آموزشی متفاوتی برای آموزش زبان وجود دارد. اما به محض شروع کردن فرایند یادگیری و یا آغاز فرآیند تصمیم‌گیری یک پرسش ذهن همه علاقمندان به فراگیری زبان دوم را درگیر می‌کند و آن این است که آیا می‌توان به خودی خود یک زبان را یاد گرفت  یا باید در یک آموزشگاه زبان ثبت نام کرده و به طور رسمی زبانی جدید را فرا گرفت؟
 گزارش‌های متعددی وجود دارد که برخی از  افرادی که در فراگیری زبان دوم موفق بوده‌اند معتقدند که یادگیری زبان دوم به‌طور انفرادی بسیار کارا و مفید خواهد بود. برخی دیگر نیز بیان کرده‌اند که تنها می‌توان در کلاس‌های رسمی به یادگیری زبان پرداخت.
 به‌طور مسلم راه‌ و روش‌های مختلفی برای یادگیری زبان وجود دارد؛ برخی از افراد می‌توانند به صورت انفرادی زبان بیاموزند و برخی دیگر تنها باید در آموزشگاه زبان  ثبت نام کرده و به‌طور رسمی آموزش زبان را پیگیری کنند. دانستن این‌که شما جز کدام دسته از این افراد هستید می‌تواند به شما کمک زیادی در انتخاب راه و روش آموزش زبان بکند.

 آیا شما فردی با توانایی‌های آموزش انفرادی هستید 

اگر شما به طور ذاتی شخصی کنجکاو، با انگیزه و عاشق فراگیری در خلوت هستید می‌توانید به تنهایی و در اتاق یا خانه خود به آموزش زبان بپردازید. آموزش زبان به‌طور شخصی و خود‌آموز فواید زیادی دارد که  از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان صرفه‌جویی در هزینه‌ها را نام برد. اگر شما جزء افرادی هستید که در موارد زیر به آن‌ها اشاره می‌شود می‌توانید به طور خود آموز به آموزش زبان بپردازید.
 افرادی که توانایی مطالعه در خانه را دارند
افرادی که می‌توانند هر آن‌چه که به آن علاقمندند را به تنهایی فرا بگیرند 
افرادی با انعطاف پذیری بالا در آموزش که نیازمند به سبک آموزشی خاصی برای فراگیری یک موضوع به‌خصوص نیستند
افرادی که توانایی مالی خوبی ندارند
افرادی که می‌توانند از هر وسیله‌ای که دارند برای  آموزش استفاده کنند

آموزش رسمی زبان یا آموزش زبان در آموزشگاه‌ها روندی است که در مراکز رسمی مرتبط یا دانشگاه‌ها و توسط اساتید مسلط و مجرب انجام می‌پذیرد.


 آیا شما نیازمند ثبت نام در آموزشگاه زبان هستید

 آموزش رسمی زبان یا آموزش زبان در آموزشگاه‌ها روندی است که در مراکز رسمی مرتبط یا دانشگاه‌ها و توسط اساتید مسلط و مجرب انجام می‌پذیرد. شرکت کنندگان در این دوره‌ها موظف به پرداخت هزینه آموزش هستند. از آن‌جایی که شما وقت و پول خود را صرف آموزش زبان می‌کنید بهتر است مدرسانی را برای خود برگزینید که با تمام انرژی و صداقت به شما آموزش دهند. آموزشگاه‌های زبان علاوه بر اختصاص دادن کلاس به شما، روند و روش آموزش را برای‌تان طراحی می‌کنند. اگر شما جزء افرادی هستید که در موارد زیر به آن‌ها اشاره شده برای فراگیری یک زبان دوم باید در یک آموزشگاه زبان رسمی ثبت‌نام کرده و از  آموزش به صورت انفرادی  و خود‌آموز پرهیز کنید.
افرادی که علاقه و انگیزه خاصی برای مطالعه ندارند
افرادی که بیشتر به ساختار کلاس و همکلاسی‌ها علاقمند هستند تا به درس
افرادی که نیازمند به کسی هستند که آنها را راهنمایی کرده و اشکالات آن‌ها را  یادآوری کند و یا این‌که خودشان تمایل ندارند به‌دنبال جواب مسئله‌های سخت بگردند
افرادی که برای‌شان آموزش زبان در اسرع وقت مهم نیست و روند و دوره آموزش زبان برای‌شان جذاب است 
بیشتر افرادی که به‌صورت انفرادی به یادگیری زبان پرداخته‌اند به هیچ عنوان علاقه ای به شرکت در دوره‌های زبان نداشته و تنها مشتاق به خود‌آموزی زبان بوده و هدف اصلی آن‌ها یادگیری زبان بوده است.

 نتیجه‌گیری

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در تصمیم‌گیری شما برای انتخاب آموزش زبان به‌صورت خودآموزی یا در آموزشگاه زبان تاثیر‌گذار است، هدف شما از یادگیری زبان می‌باشد. اگر هدف شما از یادگیری یک زبان تنها مکالمه چند جمله در مسافرت است بنابراین ثبت نام در آموزشگاه زبان  تنها منجر به هدر دادن پول شما می‌گردد. اما اگر شما بدون در نظر گرفتن راه و روش و متد تدریس می‌خواهید جهت ارضا کردن انگیزه و علاقه، زبانی را یاد بگیرید می‌توانید به‌طور خود‌آموز و در خانه خود به یادگیری زبان بپردازید. اما اگر شما تصمیم به ارتقاء سطح زبان خود و اخذ مدرک را دارید باید به طور قطع در یک آموزشگاه زبان ، به طور رسمی و توسط یک مدرس توانا و مجرب  آموزش ببینید.

منبع : Omniglot