مسئله نورپردازی اتاق نیازمند صرف زمان و دقت قابل توجهی است. تفاوتی ندارد که برای ایجاد تغییری کوچک بخواهید دکوراسیون اتاق‌ خود را عوض کنید یا بخواهید با تغییری اساسی کل خانه را نوسازی کنید، نحوه‌ی نورپردازی فضا عامل کلیدی در ایجاد این تغییرات است. برای برخی از افراد نورپردازی اتاق صرفا جنبه‌ی کاربردی دارد این گونه افراد متوجه تاثیر شگرف نورپردازی در تغییر فضای اتاق و یا کل خانه نیستند. نورپردازی مناسب می‌تواند اتاق‌های کوچک را بزرگ‌تر نشان دهد.
معضل اصلی اکثر افراد در دکوراسیون خانه این است که چگونه می‌توانند تا جای ممکن اتاق‌های کوچک را بزرگ‌تر نشان دهند. وقتی به هیچ عنوان نمی‌توانید متراژ اتاق را بیش‌تر کنید با استفاده از چند راهکار می‌‌توانید این‌گونه فضاها را بزرگ‌تر جلوه دهید. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بزرگ‌تر جلوه دادن اتاق با ایجاد تغییرات کوچکی در نورپردازی آن مکان میسر خواهد شد.
نور طبیعی باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای اتاق خواهد شد؛ اما اگر اتاق شما پنجره ندارد یا این‌که پنجره‌ی کوچکی دارد می‌توانید روش‌های دیگری را به‌کار ببندید. یکی از این راهکارها، تغییر سایز پنجره است. پنجره‌ی بزرگی که نور زیادی را وارد خانه می‌نماید تغییر بزرگی ایجاد می‌کند. باید جهت دید افراد را به سمت بالا سوق دهید، اگر اتاق عمودی دیده‌ شود بزرگتر به‌نظر خواهد رسید تا این‌که چشم ها به‌صورت افقی به اتاق نگاه کنند. از چراغ‌هایی استفاده کنید که به دیوار متصل می شوند و آن‌ها را در ارتفاعی بالاتر از معمول نصب کنید یا این ‌که چراغ‌ها را از سقف آویزان کنید. استفاده از چراغ‌های توکار در دیوار یا سقف تاثیر کمتری دارد؛ زیرا این نحوه‌ی نورپردازی تاثیر چندانی در بزرگ‌تر جلوه دادن فضای اتاق نخواهد داشت؛ اما باعث دل‌بازتر کردن فضای اتاق خواهد شد.

نورپردازی و میزان روشنایی باعث بروز تغییراتی در احساسات افراد می‌شود؛ چرا که بر روی غدد درون‌ریز و سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود که افراد احساس شادی یا غم نمایند.

نورپردازی حال و هوای اتاق را تغییر می‌دهد

حتما شنیده‌اید که افراد اغلب در روزهای آفتابی و روشن بهار و تابستان شادتر و خوش‌بین‌تر هستند و این‌که در شب‌های تاریک زمستان احساس بی‌حالی و افسردگی می‌کنند. اگرچه عوامل بسیار زیادی در این زمینه موثرند اما ثابت شده است که نورپردازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تغییر روحیه و حال و هوای افراد داشته باشد.
برخی از دانشمندان ادعا می‌کنند که نورپردازی و میزان روشنایی باعث بروز تغییراتی در احساسات افراد می‌شود؛ چرا که بر روی غدد درون‌ریز و سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود که افراد احساس شادی یا غم نمایند. از طرفی کاهش میزان نوری که فرد دریافت می‌کند موجب بروز احساس غم و اندوه و افزایش این میزان موجب بروز احساسات مثبت در فرد می‌شود.
برخی از افراد هم به ساعت بیولوژیک بدن اشاره می‌کنند که موجب بروز تغییرات فیزیکی، روانی و رفتاری در ۲۴ ساعت شبانه روز و در پاسخ به نور و تاریکی رخ می‌دهد. ساعت بیولوژیک یا ریتم شبانه‌روزی بدن شما می‌تواند تغییرات زیادی ایجاد کند از جمله تاثیر بر ترشح میزان ملاتونین و سطح هوشیاری ذهن شما. اگر تغییرات روشنایی، ساعت بیولوژیک بدن شما را مختل نماید موجب بروز نوسانات خلقی و دیگر واکنش‌های روانی و رفتاری خواهد شد.

منبع : Stylemotivation