رول‌های تزئینی یا همان کاغذ دیواری که سال‌هاست در کشورهای مختلف استفاده شده است امروزه در مقایسه با قبل از تنوع بیشتری برخوردارند.
در گذشته کاغذ دیواری‌ها ارتباط بسیار ضعیفی با دنیای هنرهای تزئینی داشتند؛ چرا که همیشه در پس‌زمینه قرار می‌گرفتند و چون خیلی ظریف و لطیف بودند کارکردن با آن‌ها بسیار سخت بود. اما امروزه کاغذ دیواری‌ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی دارند و هم‌چنین تاثیر چشمگیری بر رنگ و سبک مابقی وسایل در هر خانه‌ای ایفا می‌کنند.
اگر در انتخاب کاغذ دیواری مورد نظرتان مردد هستید و یا مشکل دارید ما برای‌تان مطالبی شما فراهم کرده‌ایم تا اطلاعاتی در زمینه تاریخچه کاغذ دیواری کسب کنید و ذهنیت خود را نسبت به کاربرد آن در دنیای امروز تغییر دهید.
اوایل قرن پانزدهم میلادی برای گرم کردن و زینت کاخ‌ها در اروپا، به‌جای پنل و پرده و قالیچه‌های دیواری از کاغذدیواری‌هایی که به‌نسبت ارزان‌تر بودند استفاده می‌شد.
کاغذدیواری‌های این دوره که به‌دست هنرمندان طراحی شده بود از بلوک‌های چوبی حکاکی شده ساخته می‌شدند. در طول سال 1500 دیوارها، کمد و قفسه‌های منازل افراد مرفه با طرح‌های تزئینی پوشیده شده بودند که همه از طرح‌های پارچه مانند پارچه ابریشم گل‌برجسته و طرح‌های گل و بوته تقلید شده بودند.

طراحی اولین کاغذ دیواری به سال 1509 در انگلستان باز می‌گردد. این اثر یک طرح ایتالیایی است که روی تکه‌ای از چوب انار حکاکی شده است و پشت بیانیه هنری هشتم Henrry VIII  به چاپ رسیده است.

طراحی اولین کاغذ دیواری به سال 1509 در انگلستان باز می‌گردد. این اثر یک طرح ایتالیایی است که روی تکه‌ای از چوب انار حکاکی شده است و پشت بیانیه هنری هشتم Henrry VIII  به چاپ رسیده است. کاغذدیواری‌های چینی قرن هفدهم با استفاده از نقوش و طرح‌های چینی برروی کاغذهای ابریشم برای اشراف‌زادگان دوران سلسله مینگ طراحی شده‌ بودند. این طرح حدود سال 1600 در بین طراحان ایتالیایی بسیار محبوبیت یافت و آن‌ها با استفاده از پنل کاغذی برنجی مناظر گل‌های ظریف و پرندگان را به‌ تصویر می‌کشیدند.
خطوط مبلمان ساده در این تصویر مکمل تصاویر بسیار ظریف کاغذ دیواری چینی است. اگر کاغذ دیواری چینی را می‌پسندید طرح‌های شرکت‌هایی چون Griffin، Gournay و Wong ارزش دیدن را دارند.
کاغذدیواری‌های کرکی طرح فرانسه در قرن هفدهم بسیار کاربرد داشتند. این طرح‌‌ها حدود سال 1745 به‌ اوج محبوبیت خود رسید. کرکینه، پشمی است که بعد از چیدن پشم جانداران باقی می‌ماند. برای تولید چنین طرح‌های کاغذ دیواری در گذشته، رنگ پس‌زمینه را روی کاغذ یا بوم‌نقاشی می‌کشیدند؛ سپس طرح را چاپ یا با کمک چسب روی کاغذ می‌چسباندند. کرک قبل از خشک‌شدن چسب به‌کار می‌رفت و طرح مخملی ایجاد می‌کرد. کاغذ دیواری مستقیم به‌دیوار نصب نمی‌شد بلکه اول به کتان می‌چسبید و سپس کتان به دیوار نصب می‌شد.
انواع طرح‌ها و رنگ‌ها در کاغذدیواری‌های قرن هجده مشاهده می‌شود. در طول این‌دوره هنرمندان نقوش مختلف دیوارپوش‌ها را روی  کاغذ پیاده می‌کردند. کاغذ دیواری در این‌دوره در انگلستان بسیار رایج شد و به هر کاغذی که نقاشی، چاپ و یا رنگ می‌شد مالیات تعلق می‌گرفت.
با اختراع ماشین چاپ کاغذ در سال 1785  در فرانسه، این کشور طرح‌ها و سبک‌های مختلفی از کاغذ دیواری را تولید کرد. در این دوره به فرمان لوئی شانزدهم سایز استاندارد یک رول کاغذ دیواری 34 فوت مقرر گردید.
مردم فرانسه کاغذدیواری‌های مقیاس بزرگ و طرح منظره را بیشتر می‌پسندیدند. کاغذهایی که با دست و با کمک چندین بلوک‌ چوبی چاپ می‌شدند بسیار گران‌قیمت بودند.

کاغذدیواری‌های قرن نوزدهم شامل بسیاری از طرح‌های متمایز و خاصی بود که توسط ویلیام موریس پدر جنبش هنر و صنایع دستی طراحی شده‌ بودند.

کاغذدیواری‌های قرن نوزدهم شامل بسیاری از طرح‌های متمایز و خاصی بود که توسط ویلیام موریس پدر جنبش هنر و صنایع دستی طراحی شده‌ بودند. موریس با استفاده از اشکال دارای سبک و نقوش طبیعت طرح‌های صاف و هموار، اما در عین‌حال پیچیده را خلق کرد. او درسبک‌های خود از نقاشان پیش از رافائل و اواخر قرون‌ وسطی الهام می‌گرفت. تعدادی طراح با موریس همکاری می‌کردند. امروزه بسیاری از طرح‌های موریس هنوز درحال تولید هستند.
کاغذدیواری دارای طرح سوسن و زنبق را  J.H.Dearle  یکی از طراحان موریس درسال 1887  خلق کرد.
کاغذدیواری‌های قرن بیستم پر از فراز و نشیب بودند. اولین ماشین چاپ ابریشم در سال 1920 ظاهر شد و تا سال 1930 میلیون‌ها رول کاغذ دیواری تولید و فروخته شد. هر چند بعد از آن تا دهه 1950 نقاشی و رنگ از کاغذ دیواری پیشی گرفت و بیشتر مد شد.
کاغذدیواری‌‌های اواسط قرن بیستم بسیار تمیز به‌نظر می‌رسیدند، دارای رنگ روشن و منعکس کننده دوران خوش‌بینی بودند. کاغذ دیواری وینل و کاغذدیواری‌هایی که هنگام تولید در کارخانه به پشت آن‌ها لایه نازکی از چسب زده شده و موقع نصب باید با آب فعال می‌شدند نیز در دهه پنجاه به بازار  آمدند.
کاغذدیواری‌های امروزه بیشتر از طرح‌های زنده و شاداب هستند. در کنار کاغذهای سنتی که همه می‌شناسیم و دوست داریم، امروزه کاغذهای طرح هندسی معاصر در بین مردم بسیار طرفدار دارند و مورد استقبال فراوان قرار می‌گیرند. البته کاغذدیواری‌هایی که به‌صورت دیجیتالی چاپ شده‌اند نیز دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند و برای طراحی دیوارهای بزرگ درنظر گرفته‌ می‌شوند.

منبع : Houzz