پرده یکی از  لوازم تعیین‌کننده و مهم اتاق نشیمن است. معمولا ظاهر پنجره‌های بزرگ با پرده‌های دراپه سنتی یا پرده‌هایی با پارچه‌های جدید، شکل و شمایل می‌گیرند. برای پنجره اتاق نشیمن پرده‌های مختلفی وجود دارد. بهتر است برای انتخاب پرده مناسب به طرح کلی و رنگ زمینه اتاق نشیمن خود توجه داشته باشید و جستجو را شروع کنید.
ابتدا رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. رنگ غالب اتاق نشیمن، در انتخاب رنگ پرده نقش اساسی دارد. ممکن است بخواهید پرده را با رنگ غالب فرش یا بالشت‌ها و کوسن‌ها ست کنید.
باید در این‌باره تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید وقتی پنجره  بسته است، پرده، کاملا آن را بپوشاند یا فقط به عنوان یک وسیله تزئینی از آن استفاده شود. پرده‌های سنگین و بسته از ورود نور و گرما به اتاق جلوگیری می‌کنند؛ اما نور و گرما از پرده جنس سبک عبور می‌کند.
حتما به نور اتاق توجه داشته باشید. اگر می‌خواهید نور طبیعی بیشتری وارد اتاق شود، از پرده‌های نازک‌تر و با رنگ روشن‌ استفاده کنید. اما اگر نور خورشید خیلی وارد اتاق می‌شود و اتاق خیلی گرم می‌شود، بهتر است از پرده‌های ضخیم و سنگین و با رنگ تیره استفاده کنید تا نور را جذب کرده و دمای اتاق بهتر شود. به نوری که هنگام عصر و غروب خورشید به درون اتاق تابیده می‌شود توجه کنید. پارچه‌های مختلف در نوع تابش و  بازتاب نور به درون اتاق تاثیر بسزایی دارند.
طرح پرده را نیز انتخاب کنید. طرح‌های ساده‌تر برای پنجره‌های چهار قسمتی مناسب‌ترند که با استفاده از حلقه‌هایی جمع شده به کنار می‌روند. این طراحی برای پارچه‌های سبک تا متوسط مناسب است. برای داشتن ظاهری خشن‌ و تیره‌تر می‌توانید از یک والان در بالای پرده استفاده کنید. با استفاده از این شیوه می‌توانید ابزار و وسایلی که برای آویختن پرده‌های سنگین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند را نیز بپوشانید.
از لایه‌های زیرین پرده نیز اضافه کنید. معمولا پرده‌ها را به دو صورت با لایه و بدون لایه‌ به فروش می‌رسانند. هم‌چنین شاید بخواهید از یک آستری یا پرده بسیار نازک زیر پرده سنگین خود استفاده کنید. با این روش می‌توانید وقتی پرده سنگین را به زیبایی در کناره‌ها جمع می‌کنید، لایه زیرین هم‌چنان جلوی پنجره را بگیرد. در ضمن با این روش می‌توانید از پرده به‌صورت فصلی استفاده کنید؛ لایه نازک زیرین را برای فصل گرما و لایه سنگین رویین را برای فصل سرما گذاشته و آویزان کنید.

منبع : Ehow