خرید کالای خواب در عین لذت بخش بودن می‌تواند گیج کننده هم باشد. انواع زیادی از کالای خواب در بازار وجود دارد و انتخاب بهترین کالای خواب کمی دشوار است. بنابراین انتخاب جنس کالای خواب که متناسب با علاقه و هدف خریدار باشد کمی پیچیده است. این مطلب را بخوانید تا از انواع جنس و کیفیت رایج کالای خواب آگاه شوید و بتوانید انتخابی مناسب داشته باشید.

پنبه

پنبه پر طرفدارترین جنس برای ساخت کالای خواب مانند روتختی و لحاف است. دلیل آن هم واضح است. پنبه بادوام، نرم، لطیف و ارزان است. هم‌چنین هوا به خوبی از پنبه عبور می‌کند.

فلانل

فلانل نوعی پارچه پشمی است که برای کالای خواب زمستانی ایده‌آل است. فلانل بسیار نرم است و دمای حرارت بدن را جذب می‌کند. 

تنسل

تنسل نام یکی شرکت‌های  ساخت منسوجات پارچه‌ای است که محصولات خود را از جنس چوب درخت اوکالیپتوس می‌سازد. محصولات این شرکت بادوام، نرم و به‌طور طبیعی ضد میکروب هستند. محصولات تنسل را محصولاتی طبیعت دوست نامیده‌اند؛ چرا که در ساخت آن‌ها کمترین آب، انرژی و مواد شیمیایی ممکن استفاده می‌شود.

ابریشم الیافی ضد حساسیت و بهترین پارچه‌‌ برای کالای خواب است.

ابریشم

ابریشم پارچه‌ای لوکس و نرم است که از نخ‌های تولید شده توسط کرم‌های ابریشم ساخته می‌شود. ابریشم الیافی ضد حساسیت است. تنها مشکل ابریشم قیمت گران آن است و در نهایت یکی از بهترین پارچه‌‌ها برای کالای خواب است.

پلی استر

الیاف پلی استر الیافی مصنوعی است که در ساخت بطری‌های پلاستیکی هم استفاده می‌شود. هرچند پلی استر گران‌قیمت نیست، اما زبر است و به همین دلیل اغلب برای رفع مشکل زبری پلی استر را با پنبه ترکیب می‌کنند.

بامبو

اگرچه بامبو می‌تواند به‌صورت الیاف درآید، اما بافت آن سخت و زبر است. اغلب کالاهایی که از بامبو ساخته می‌شوند از جنس ریون هستند. این بدان معناست که بامبو طی یک فرآیند شیمیایی به نخ تبدیل می‌شود. این فرآیند شامل مواد شیمیایی خطرناک است و به محیط زیست لطمه می‌زند. با این وجود پارچه‌های بامبو نرم و لطیف، ابریشم مانند و بادوام هستند.

پارچه ترکیبی

بسیاری از پارچه‌ها ترکیبی از دو یا چند الیاف هستند. برای مثال برای ساخت پارچه می‌توان از ترکیب پنبه با پلی استر و پنبه با بامبو استفاده کرد. پارچه‌های ترکیبی ارزان، بادوام و ضد چروک هستند و برای کالای خواب کودکان بسیار مناسب می‌باشند.

منبع : Thespruce