کاری را که دوست دارید انجام دهید و کاری را که انجام می‌دهید دوست داشته باشید. البته به احتمال خیلی زیاد ممکن است حسابداری در میان کارهایی که دوست دارید نباشد. مثلا ممکن است آشپزی حرفه و شغل مورد علاقه‌تان باشد، اما مثل بسیاری از صاحبان کسب و کار احتمالا وقت زیادی را صرف حسابداری می‌کنید. اما لازم نیست نگران باشید استفاده از یک نرم‌افزار ساده می‌تواند به شما کمک کند بخش سنگینی از کارها را انجام دهید تا به عشق و دلبستگی خود برسید.
هنگام انتخاب نرم‌افزار حسابداری، بهتر است سراغ نرم‌افزارهای مبتنی بر وب بروید. چون هزینه‌ی این نرم‌افزارها نه تنها تا 70 درصد کمتر از نرم‌افزار نصب شده می‌باشد، بلکه این امکان را به شما می‌دهند تا در هر زمان و از هر کجا که می‌خواهید به حساب و کتاب‌تان دسترسی داشته باشید. یک نرم‌افزار حسابداری تحت وب نیاز به سرور، به‌روزرسانی مرتب نرم‌افزار، بخش IT  اختصاصی و بسیاری دردسرهای دیگر را حذف کرده و در وقت و پول شما صرفه‌جویی می‌کند.
ما در این‌جا راه‌هایی که یک نرم‌افزار  حسابداری خوب می‌تواند به کسب‌ و کار کوچک‌تان کمک کند به شرح زیر آورده‌ایم :

نگاهی به راز و رمز حسابداری

امروزه نرم‌افزارهای حسابداری زیادی وجود دارد که استفاده از آن‌ها آسان است و می‌توانند تفاوت‌های ظریف حسابداری را با دقت انجام دهند. این نرم‌افزارها در وقت صرفه‌جویی کرده و در پیگیری پرداخت‌ها و مطالبات کمک زیادی می‌کنند. این برنامه‌های نرم‌افزاری می‌توانند بسیاری از وظایف حسابداری را به صورت خودکار انجام داده و این آزادی را به شما بدهند تا بر روی چیزهایی که واقعا علاقه دارید تمرکز کنید.

نرم‌افزار حسابداری تحت وب، به شما این امکان را می‌دهد تا در هر زمانی که خواستید از هر نقطه‌ی مکانی تنها با یک مرورگر وب و اتصال به اینترنت به منابع مالی دسترسی پیدا کنید.

دسترسی از هر نقطه

نرم‌افزار حسابداری تحت وب، به شما این امکان را می‌دهد تا در هر زمانی که خواستید از هر نقطه‌ی مکانی تنها با یک مرورگر وب و اتصال به اینترنت به منابع مالی دسترسی پیدا کنید. در واقع، بسیاری از برنامه‌های کاربردی تحت وب، توسط موبایل‌های هوشمند یا تبلت نیز پشتیبانی می‌شوند و شما می‌توانید داده‌های مالی خود را مدیریت کرده و یا مشاهده کنید و در عین حال در دفتر کار و یا حتی در تعطیلاتی که به آن خیلی احتیاج داشتید بمانید. حتی نیاز به تخصص بالا در تکنولوژی ندایرد، زیرا فروشنده‌ی برنامه‌ی حسابداری، این نرم‌افزار و سیستمی که آن را اجرا می‌کند را از راه دور مدیریت می‌کند.

 ایجاد گزارش

نرم‌افزارهای تحت وب حسابداری می‌توانند به شما دسترسی به تمام صورت‌های مالی، از جمله صورت گردش وجوه نقد، صورت سود و زیان و ترازنامه را بدهد. حتی یک تازه‌کار حسابداری هم می‌تواند بدون کمک یک حسابدار  به دقت امور مالی را کنترل کند.

 تشکیل پرونده‌ی دقیق مالی

یک نرم‌افزار جامع حسابداری، دارای قابلیت‌های آماده‌سازی مالیاتی نیز هست. این نرم‌افزار به‌طور اتوماتیک مالیات بر ارزش افزوده‌ی جمع‌آوری شده از مشتریان و هم‌چنین مالیات بر ارزش افزوده‌‌ای که می‌توانید برای خرید صورت‌ گرفته مجددا تقاضا کنید، محاسبه خواهد کرد. همچنین می‌تواند در پر کردن اظهارنامه‌های مالیاتی به شما کمک کند. بسته به نوع نرم‌افزاری که استفاده می‌کنید، ‌می‌توانید گزارش‌های مالیات بر ارزش افزوده را اجرا کرده و یا داده‌هایی را که لازم است در فرم اظهارنامه‌ی مالیات بر ارزش افزوده وارد شود دریافت کرده و یا اظهارنامه را به طور مستقیم به سایت اداره امور مالیاتی ارسال کنید.

 معامله با ارزهای مختلف

اگر مشتریان بین‌المللی دارید، مبادله با ارزهای مختلف می‌تواند یک مشکل باشد. با نرم‌افزار حسابداری تحت وب، تبدیل ارز به صورت خودکار و بدون خطا می‌باشد. هم‌چنین می‌توانید فاکتورهایی با ارزهای متعدد ثبت کنید.

با نرم افزار حسابداری تحت وب می‌توانید فاکتورها را سفارشی کرده و به مشتریان گزینه‌ی پرداخت کامل یا جزیی بدهید.

فاکتورها

می‌توانید فاکتورها را سفارشی کرده و به مشتریان گزینه‌ی پرداخت کامل یا جزیی بدهید. می‌توانید از مشتریان از طریق درگاه پرداخت آنلاین پول دریافت کنید تا حساب مشتری به‌صورت خودکار در سیستم بروزرسانی شود. هم‌چنین زمانی که موعد یک فاکتور به سر آمده باشد نرم‌افزار می‌تواند به مشتریان به طور خودکار یک پیغام یادآوری بفرستد.

کاربران متعدد و همکاری

پول همیشه یک موضوع حساس است و بهتر است همیشه ارقام دقیق مالی توسط تعداد محدودی از افراد حفظ شوند. با نرم‌افزار حسابداری تحت وب، می‌توانید دسترسی به برنامه را با تنظیم نقش‌ها و امتیازات به‌ هر کاربر کنترل کنید. بنابراین، افرادی خاصی وجود خواهند داشت که فروش‌ها، موجودی و سایر نقش‌ها را مدیریت کنند و شما تنها یک نگاه کلی به‌صورت‌های مالی خود خواهید داشت. هم‌‍چنین می‌توانید به حسابدارتان امکان دسترسی به برنامه حسابداری خود را بدهید تا در حساب‌ها با شما همکاری کند.
یک نرم‌افزار حسابداری تحت وب می‌تواند شرایط همکاری بهتری با مشتریان را برای‌تان فراهم سازد، زیرا می‌توانید از طریق یک پرتال مشتری در خصوص نقل‌قول‌ها و فاکتورها با آن‌ها بحث کرده و نیز با پذیرش پرداخت آنلاین، پرداخت را تسریع کنید.

 ادغام با مدیریت ارتباط با مشتری

 نرم‌افزار حسابداری تحت وبی را انتخاب کنید که با CRM شما ادغام شود. با انجام این‌کار، یک نمای 360 درجه از مشتری خواهید داشت، از جمله اعتبار و سوابق پرداخت آن‌ها. این اطلاعات به فروشندگان کمک می‌کند که بر روی مشتریانی که احتمال پرداخت آن‌ها بیشتر است تمرکز کنند و نه مشتریانی که احتمالا در مجموعه مشکل ایجاد خواهند کرد. در نهایت، یک راه‌حل یکپارچه، بهره‌وری بین بخش‌ها را بهبود بخشیده و زمان صرف شده در تبادل و به‌روز‌رسانی اسناد را کاهش می‌دهد.