وقتی قصد جابه‌جایی و حمل و نقل وسایل خانه را دارید، ممکن است برای بسته‌بندی و حمل لوازم خانگی از موسسه‌های حمل لوازم خانگی یا اتوبار کمک بگیرید و خودتان کاری انجام ندهید. البته هزینه این‌کار بسیار زیاد خواهد بود. اما اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، بهترین گزینه کرایه یک کامیون ویژه حمل لوازم خانگی یا همان اتوبار  است و کار بسته‌بندی و حمل لوازم خانگی را نیز خودتان باید به‌عهده بگیرید. اما باید حتما این‌کار را با برنامه‌ریزی انجام دهید. در این‌جا نکاتی برای کرایه اتوبار و حمل لوازم خانگی در اختیار شما قرا می‌دهیم:

اندازه کامیون مورد نظر را تخمین بزنید

بدترین اشتباهی که ممکن است مرتکب شوید این است که یک کامیون کوچک از اتوبار  کرایه کرده و کامیون مجبور باشد برای حمل تمام لوازم خانگی چندین بار رفت و آمد کند. بسیاری از موسسه‌های کرایه اتوبار  با توجه به مقدار لوازم خانگی و تعداد اتاق‌های خانه قبلی‌تان، به شما در تعیین اندازه کامیون مورد نیاز کمک می‌کنند. مثلا اگر قصد حمل لوازم مربوط به دو اتاق را دارید، معمولا یک کامیون 12 فوت برای شما مناسب است. اما اگر تعداد اتاق‌های شما بین 5 تا 7 بوده است و قصد حمل همه لوازم آن‌ها را دارید باید یک کامیون 26 فوت از اتوبار  کرایه کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید و کامیون را از قبل رزرو کنید

اغلب جابه‌جایی‌ها در فصل تابستان صورت می‌گیرد، بنابراین پیدا کردن و رزرو اتوبار  در این مواقع و در تعطیلات بسیار مشکل است. پایان ماه معمولا جزو زمان‌های شلوغ است و بنابراین پیدا کردن اتوبار  در این تاریخ خیلی مشکل است. پس بهتر است کرایه اتوبار  را به دقیقه نود موکول نکنید و برای این‌که خیال‌تان راحت باشد حداقل دو هفته پیش از جابه‌جایی کامیون مورد نظر خود را از طریق اتوبار  رزرو کنید.

سه عامل اندازه کامیون مورد نیاز ، مسافت و تاریخ حرکت از فاکتورهای موفقیت شما در معامله با یک اتوبار می‌باشد.

قیمت‌ها و موارد دیگر را با یکدیگر مقایسه کنید

برای این‌که بهترین معامله را داشته باشید باید به سه عامل مهم توجه کنید: اندازه کامیون مورد نیاز ، مسافت و تاریخ حرکت. اتوبارهای کرایه‌ای معمولا دارای یک هزینه روزانه هستند، به‌اضافه هزینه‌ای که به ازای هر کیلومتر دریافت می‌کنند. هم‌چنین مبلغ کرایه اتوبار ممکن است برحسب روز هفته متغیر باشد. مسلما روزهایی که تقاضا برای کامیون‌ها کم‌تر باشد، هزینه کرایه ارزا‌ن‌تر است. بنابراین اگر می‌توانید تاریخ اسباب‌کسی را تغییر دهید و سعی کنید که وسط هفته اسباب‌کشی کنید. قیمت کرایه اتوبار  بسیار اهمیت دارد اما تنها موردی نیست که باید درنظر بگیرید. اگر می‌خواهید فقط کامیون یک‌بار از مبدا به مقصد حرکت کند و قصد بازگشت دوباره به مبدا را ندارید، می‌توانید کرایه یک‌طرف را پرداخت کنید. برخی از موسسه‌های کرایه اتوبار  این گزینه را در اختیار مشتریان قرا می‌دهند.

حتما تدارکات لازم را در نظر بگیرید

ممکن است غیر از کامیون حمل بار به وسایل و تدارکات دیگری نیز نیاز داشته‌ باشید. مثلا گاری‌های کوچکی که حمل وسایل سنگین را ساده‌تر می‌کنند و یا پدهای محافظ برای جلوگیری از آسیب‌ دیدن لوازم خانگی و مبلمان. یکی از موارد دیگری که باید در نظر بگیرید جاده‌ای است که در آن رانندگی می‌کنید. زیرا تردد کامیون در برخی از جاده‌ها و خیابان‌ها ممنوع است. روزی که کامیون را کرایه می‌کنید باید حتما گواهی‌نامه و مدارک راننده کامیون را چک کنید. قبل از این‌که بارگیری را انجام دهید کاملا کامیون را چک کنید تا مطمئن شوید که نواقص و صدماتی که در کامیون وجود دارد به پای شما نوشته نشود.

در هنگام استفاده از خدمات اتوبار حتما مطمن شوید که خودرو حمل لوازم خانگی دارای بیمه معتبر و کامل می‌باشد.

حتما از بیمه اسباب و لوازم خانگی مطمئن شوید

 خوش‌بین بودن خوب است اما باید در نظر داشته باشید که اگر تصادف کنید و یا اگر لوازم خانگی شما دزدیده شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد. برخی از بیمه‌های خودرو، شامل کامیون‌های حمل لوازم خانگی نیز می‌شوند و برخی هم ممکن است فقط کامیونت‌های 10 فوتی را شامل شوند و شامل 24 فوت نشوند.
به‌خاطر داشته باشید که احتمالا موسسه اتوبار  در موارد زیر اقدام به فروش و ارائه بیمه می‌کنند:
  • جبران خسارت: که معمولا لوازم خانگی را در مقابل آسیب یا دزدی بیمه می‌کند.
  • بیمه مکمل مسئولیت: که شما را در برابر هر گونه ادعای پرداخت خسارت مالی یا جراحت فیزیکی مصون می‌کند.
  • بیمه شخصی و بیمه کالا: که از لوازم خانگی و دارایی شما زمانی که درون کامیون قرار دارند محافظت می‌شود.
  • بیمه حمل با یدک‌کش: که هرگونه آسیب یا دزدی وسیله شخصی شما را که با یدک‌کش حمل می‌شود، پوشش می‌دهد.

منبع : Sparefoot