یکی از مهم‌ترین کارهای برقی اطمینان حاصل کردن از ایمنی اتصالات سیم و کابل است. اگر اتصالی از سیم و کابل برق سفت نباشد، ممکن است در آن نقطه قوس‌های کوچک الکتریکی ایجاد شده و دمای آن به شدت بالا می‌رود. این افزایش دما حتی می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود. اگرچه با استفاده از ترمینال‌ها و اتصالات استاندارد، اجرای انشعابات سیم و کابل برق و اتصال‌های آن بسیار آسان شده است، اما چند نکته وجود دارد که در هنگام نصب یک اتصال الکتریکی باید به آن‌ها توجه کرد. قبل از نصب یک اتصال باید یاد‌آور شد به دلیل اهمیت فراوان اتصالات در ایمنی، بهتر است از کنار مسائل مربوط به اتصالات به‌سادگی عبور نکنید و آن‌ها را به‌طور کامل و با دقت انجام دهید. صرف کردن کمی وقت برای برقراری اتصالات الکتریکی هیچ‌گونه ضرری نخواهد داشت بلکه به‌طور قطع باعث بالا رفتن کیفیت کار شما و ایمنی سیستم برق‌کشی می‌شود.
 

انتخاب یک اتصال یا ترمینال مناسب با قطر سیم و کابل

از آن‌جایی‌ که وسائل و اتصالات الکتریکی در اندازه‌ها و انواع متفاوتی وجود دارند، بنابراین انتخاب یک اتصال مناسب خود امری مهم و ضروری به‌نظر می‌رسد. اتصالات موجود در بازار برای متصل کردن سیم و کابل به یک‌دیگر طراحی شده‌اند و به‌منظور اتصال دادن این سیم و کابل، اتصالات طوری طراحی شدند که از حداقل تا حداکثر قطر سیم و کابل مناسب برای این اتصالات را می‌توان به‌ وسیله‌ی آن‌ها به‌هم متصل کرد. برای انتخاب یک اتصال مناسب برای سیم و کابل می‌توانید از جداول مربوط به استاندارد اتصالات استفاده کنید. در برخی از اوقات از رنگ اتصالات نیز می‌توان به کارایی آن  اتصال پی‌برد. چرا که رنگ‌های مختلف اتصالات بیانگر ظرفیت و شرایط کاری آن‌ها می‌باشند.

انتهای سیم و کابلی که قرار است در اتصال قرار گیرد را صاف و مرتب کنید

 برای این‌که اتصال بهتری داشته باشیم بهتر است سر سیم و کابلی که قرار است از طریق یک اتصال به یک‌دیگر متصل گردند را مرتب و صاف کنید. در هنگام لخت کردن سیم و کابل به برچسب روی کلاف سیم و کابل دقت کنید. مقدار طولی از سیم و کابل که باید لخت شود بر روی این برچسب نوشته شده است. به طور معمول این طول می‌تواند از 12 تا 20 میلی‌متر باشد. پس از لخت کردن سیم و کابل، سر سیم و کابل را در کنار یک‌دیگر مرتب و صاف کنید اما قبل از ورود سر سیم و کابل به داخل اتصالات نیازی نیست که آن‌ها را به‌هم  بپیچانید. وقتی که سر سیم و کابل لخت شده را در اتصال وارد می‌کنید، تا زمانی‌که پیچ مربوط به آن را سفت نکردید و سیم و کابل به‌طور کامل درگیر نشدند، دقت کنید هیچ یک از سیم و کابل از گروه سیم و کابل قرار گرفته در اتصال جدا و به بیرون سر نخورد.

لخت کردن سر سیم و کابل توسط سیم لخت‌کن باعث می‌شود تا اتصالات ایمن‌تری برقرار کنند.

همیشه سعی کنید از ابزار سیم لخت‌کن استفاده کنید

 استفاده از یک سیم لخت‌کن می‌تواند به سرعت و کیفیت کار شما بیافزاید. سر سیم و کابل لخت شده توسط سیم لخت‌کن صاف‌تر و منظم‌تر خواهند بود و در نتیجه اتصالات ایمن‌تری برقرار خواهند کرد. چون آن‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند باید دقت داشته باشید سیم لخت‌کنی که انتخاب می‌کنید مناسب با کار و سیم و کابل مورد نظر‌تان باشد.

اندازه سر سیم و کابل لخت شده طبق استاندارد باشد

 طول قسمت لخت شده سیم و کابل برای اتصال باتوجه به قطر آن سیم و کابل متفاوت خواهد بود. اما چنان‌چه شما قصد اتصال دو سیم و کابل توسط یک اتصال الکتریکی را دارید، باید دقت کنید که یکی از سیم و کابل را به اندازه و حدود 3 میلی‌متر کوتاه‌تر لخت کنید. اگر دو سر سیم و کابل به اندازه یک‌دیگر لخت شوند احتمال سر خوردن و جدا شدن آن‌ها از یک‌دیگر وجود خواهد داشت. این اختلاف در طول سر سیم و کابل لخت شده باعث استحکام بیشتر اتصال می‌شود. هم‌چنین به یاد داشته باشید این اختلاف در طول سر سیم و کابل در مواقعی که قصد اتصال یک سیم و کابلمفتولی با یک سیم و کابل افشان را دارید بسیار ضروری‌تر خواهد شد. در این مواقع سیم و کابل مفتولی باید حدود 3 میلی‌متر کوتاه‌تر از سیم و کابل افشان لخت شوند.

برای محکم شدن اتصالات انتهای سیم و کابل را حلقه کنید

در صورت نیاز به اتصال محکم‌تر و یا شرایط کار پر از ارتعاش برای اتصالات، بهتر است انتهای سیم و کابل را کمی بیشتر لخت و آن را به صورت حلقه در آورده و دور پیچ اتصال قرار دهید تا با سفت کردن پیچ علاوه بر ایجاد یک اتصال معمولی، پیچ آن نیز نقش نگهدارنده را ایفا  کرده و اتصال محکم‌تری را به ارمغان آورد. اما باید دقت کرد که تنها یک سیم و کابل برای هر پیچ در نظر گرفته شود. دقت داشته باشید که همواره جهت پیچش حلقه انتهای سیم و کابل دورپیچ اتصال باید ساعت‌گرد باشد.

سرهای کج و خراب سیم و کابل نمی‌توانند در کنار سیم و کابل دیگر اتصال محکمی را برقرار کنند.

سرهای کج و خراب سیم و کابل را ببرید

 سر سیم و کابلی که خم یا پیچیده شده‌اند خراب و ناکار‌آمد هستند. این سیم و کابل مقاومت کم‌تری نسبت به باقی سیم و کابل داشته و نمی‌توانند در کنار سیم و کابل دیگر اتصال محکمی را برقرار کنند. اگر قرار است که یک سیم و کابل را به سیم و کابل دیگر متصل کنید که خم یا پیچیده شده و یا پیش از این در اتصال دیگری وجود داشته است، بهتر این است که سر آن را بریده و دوباره انتهای آن را لخت کنید. اگرچه مقداری از زمان شما صرف این کار می‌شود اما به افزایش ایمنی آن می‌ارزد.

همیشه لوازم و اتصالات باکیفیت استفاده کنید

 با توجه به اهمیت فراوان اتصالات سیم و کابل، تهیه‌ی اتصالات باکیفیت بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که اتصالات ارزا‌‌ن‌تر هم همانند اتصالات باکیفیت عمل می‌کنند. اما در نظر داشته باشید که اختلاف بین این اتصالات به کار مداوم آن‌ها است. اتصالات بی‌کیفیت و ارزان‌تر پس از چند بار استفاده قابلیت‌های خود را از دست داده و ممکن است باعث ایجاد خطر شوند. به‌طور مثال یک ترمینال الکتریکی با‌کیفیت و یک ترمینال الکتریکی بی‌کیفیت همانند یک‌دیگر هستند، ساختار آن‌ها با یک‌دیگر مشابه بوده و قابلیت آن‌ها نیز همانند یک‌دیگر است. اما در صورت استفاده مکرر و باز و بسته کردن متوالی ممکن است ترمینال الکتریکی بی‌کیفیت قابلیت اتصال مناسب خودش را از دست داده و نتواند اتصال محکمی برقرار کند.

منبع : Familyhandyman