زمانی که پای تولید محصولات با هر نوع از قطعات الکترونیکی یا نیاز به قدرت الکتریسیته در میان است، بسیار ضروری است که بهترین محصولات را در دسترس داشته باشید. این موضوع بدان معناست که باید اطمینان حاصل کنید که شما بهترین سیم و کابل برای انتقال برق، سیگنال‌های الکترونیکی یا انتقال اطلاعات به قطعات مورد نظر را در اختیار دارید. چه هنوز در مرحله‌ی طراحی باشید و چه به دنبال تغییرات و توسعه‌ی یک محصول خاص، باید به دقت چگونگی انتقال برق و سیگنال‌ها را بررسی کنید زیرا این موضوع کارکرد مناسب و دقیق محصول نهایی را تضمین خواهند کرد. در ادامه‌ی متن به 5 نوع رایج سیم و کابل که برای تولید محصولات جدید خود یا حتی دستگاه‌‌ها و لوازمی که در داخل یا بیرون از خانه به آن‌ها نیاز خواهید داشت اشاره خواهیم کرد.

سیم و کابل الکتریکی

سیم الکتریکی یا سیم ساختمانی سیمی است که می‌توانید در دیوارهای خانه‌ی خود ببینید. معمولا این نوع سیم و کابل از سیم‌های تی اچ اچ ان که برای استفاده‌های خانگی یا بیرون از خانه عایق بندی شده‌اند ساخته می‌شوند. از این نوع سیم و کابل برای سیم کشی خودروها و  ماشین آلات، دستگاه‌های نیازمند به برق فشار قوی و ترانزیستورهای کنترل کننده با قدرت کمتر از 600 ولت نیز استفاده می‌شود. در این سیم و کابل از یک رسانای نرم مسی همراه با عایق پی وی سی و  یک لایه‌ی خارجی نایلونی استفاده می‌شود. با توجه به نوع عایق کاری و لایه‌ی خارجی به کار رفته در آن، از این نوع سیم می‌توان در ابزارهای داخل یا بیرون خانه استفاده کرد.

سیم و کابل هوک آپ معمولا به طور ویژه در سیم‌کشی داخلی وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود.

سیم و کابل هوک آپ

این نوع سیم و کابل معمولا به طور ویژه در سیم‌کشی داخلی وسایل الکترونیکی، لوازم خانگی و کامپیوترها یا ماشین‌های صنعتی که در شرایط سخت محیطی قرار ندارند استفاده می‌شوند. رایج‌ترین نوع سیم‌های الکترونیکی در سایزهای 300 تا 600 ولت با رسانای مسی و عایق‌های پی وی سی موجود هستند. این نوع سیم و کابل بهترین انتخاب برای انتقال داده و اطلاعات الکترونیکی بین اجزای الکترونیکی هستند. اما معمولا این نوع از سیم‌ها در تماس با آب، روغن، گاز و دیگر مواد حلال به راحتی آسیب می‌بینند و به همین دلیل انتخاب خوبی برای وسایلی که در داخل خانه استفاده می‌شوند خواهد بود.

سیم و کابل چند رسانایی

سیم و کابل چند رسانایی برخلاف سیم و کابل تک رسانا سیگنال‌های الکتریکی را از طریق دو یا چند سیم رسانا انتقال می‌دهند. از این نوع سیم و کابل در موارد مختلفی مانند سیم انواع بلندگوها استفاده می‌شود. سیم بلندگو معمولا از دو رشته سیم رسانا تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها برای تغذیه هر یک از اسپیکرها طراحی شده است. می‌توان این سیم و کابل را به صورت عایق شده یا نشده و در ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار داد؛ از آژیرهای خطر در منازل و مغازه‌ها گرفته تا دستگاه‌های خودپرداز و دستگاه‌های مخابراتی. برخی از انواع سیم و کابل که به سیم و کابل دارای استاندارد نظامی معروفند بسیار شبیه سیم و کابل بلندگوها هستند اما تفاوت در این است که این نوع سیم و کابل توانایی مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت و خشن را دارا هستند و در مقایسه به سیم‌های استاندارد مسی که در کابل‌ بلندگو مورد استفاده قرار می‌گیرند، عمر بسیار بیشتری دارند.
با استفاده از اطلاعاتی که در مورد انواع سیم و کابل تولید شده رایج بدست آوردید می‌توانید به راحتی بهترین سیم و کابل را برای انتقال جریان الکتریسیته، سیگنال‌های ارتباطی و داده در هر وسیله‌ای انتخاب کنید.

سیم و کابل تک رسانا اسم دیگری برای سیم و کابل برقی است که در ماشین‌های صنعتی استفاده می‌شود.

سیم و کابل تک رسانا

سیم و کابل تک رسانا اسم دیگری برای سیم و کابل برقی است که معمولا در ماشین‌های صنعتی از قبیل دستگاه‌های جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل نام گذاری آن به این خاطر است که از طریق تنها یک سیم رسانا و در یک جهت نیروی برق را انتقال می‌دهد. به عبارت دیگر این نوع کابل‌ انرژی برق را از طریق یک سیم انتقال می‌دهد بدون این که جریان برق بار دیگر و از طرف دیگر به این سیم بازگردد.

سیم و کابل فشار قوی و صنعتی

برای برخی از ماشین‌های خاص صنعتی از قبیل تونل سازی و معدن کاوی، ساختمان سازی و ماشین‌های صنعتی که در آن‌ها از قطعات سنگین مکانیکی استفاده شده است وجود سیم و کابل صنعتی و فشار قوی ضروری خواهد بود. این سیم و کابل طوری ساخته می‌شوند که حتی در سخت‌ترین و خشن‌ترین شرایط محیطی نیز عملکرد مناسب و کارآیی خود را حفظ می‌کنند و در مقابل تماس با روغن، اسید، انواع گازها و مواد شیمیایی صنعتی کارکردشان دچار اختلال نخواهد شد. این سیم و کابل را معمولا از مس استاندارد همراه با یک رویه‌ی محافظ پلاستیکی نئوپرن برای محافظت از آن در برابر مواد آسیب رسان خارجی می‌سازند.

منبع : Lodanelectronics