مهم نیست که شما فرد عصبی و حساسی هستید یا خیر. وقتی قصد سوار شدن به هواپیما دارید و نظرات منفی درباره‌ی آن می‌شنوید، دیگر تصمیم‌گیری آسان نخواهد بود. اخبار هیچ گاه به افراد اطمینان خاطر نمی‌دهند. حتی اگر از پرسنل هواپیما باشید باز هم دلشوره و نگرانی را تجربه خواهید کرد. شنیدن اخباری مثل باز نشدن چرخ‌های هواپیما حین فرود و یا آتش گرفتن موتور. تمامی این اتفاقات ترسناک باعث دو دل شدن مسافران پیش از پرواز می‌شود. هیچ یک از ما هیچ وقت نمی‌نشینیم و فکر کنیم که سیم و کابل هواپیما می‌توانند نقش مهمی در امنیت پرواز ما چه به طور مثبت و چه منفی داشته باشند.   

کاربرد این سیم و کابل در هواپیما چیست

امروزه هواپیماها از سیم و کابل چند متری استفاده می‌کنند که از مخزن سوخت هواپیما تا جایگاه نشستن مسافران و پرسنل پرواز کشیده شده‌اند. همه می‌دانیم که هیچ کس تحمل ندارد در هواپیما بدون تبلت و موبایل بنشیند. در صورت ایجاد هر گونه اختلال در هواپیما اولین احتمال مشکل برقی است. هواپیماهای جدید بسیار به سیستم الکتریکی وابسته‌اند و سیم و کابل هواپیما نقش مهمی در امنیت مسافران و وابسته بودن هواپیما به برج‌های مراقبت ایفا می‌کنند.

ایمنی سیستم برقی

در سیم و کابل برق جریان دارد بنابراین لازم است که در جای مناسب باشند. اگر در محل نصب آن‌ها جرقه‌ای ایجاد شود جرقه منجر به آتش سوزی خواهد شد. این سیم و کابل در صورت داشتن اتصالات سالم، روکش، سویچ قطع جریان و عایق کاری‌های مطمئن و حفاظ‌های مناسب  شمار را از امنیت سیستم برقی هواپیما مطمئن خواهند کرد. 

تمامی ساختار سیم و کابل و اتصالات در هواپیما به طور خاصی طراحی شده‌اند تا هیچ گونه جرقه یا آتش‌سوزی ایجاد نشود.

جلوگیری از ایجاد جرقه

تمامی ساختار سیم و کابل و اتصالات به طور خاصی طراحی شده‌اند تا هیچ گونه جرقه یا آتش‌سوزی ایجاد نشود. سیم‌کشی ضعیف باعث ایجاد جرقه‌های کوچک و انفجار در سیستم برقی هواپیما می‌گردد.

پروازی راحت

سیم‌کشی بد باعث ایجاد مشکلاتی چون جرقه‌های ضعیف یا روشن نشدن هیچ جرقه‌ای در سیلندر هواپیما می‌گردد. این امر باعث می‌شود که موتورهای هواپیما به سختی روشن شوند و این موضوع بر وقت و راحتی پرواز مسافران تاثیر می‌گذارد.

شما را از آتش و دودهای خطرناک محافظت می‌کنند 

سیم‌کشی غیر استاندارد موجب ورود سوخت مصرف نشده به سیستم اگزوز هواپیما می‌شود که در نتیجه موجب نشت سوخت و آتش سوزی خواهد شد. بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از آتش سوزی به دلیل خفگی از دود می‌باشند. قطعات مصنوعی که در هواپیماهای امروزی یافت می‌شوند در صورت سوختن مواد خطرناکی تولید می‌کنند. وقتی آتش در هواپیما گسترش پیدا می‌کند  اکسیژن موجود در فضای هواپیما را برای روند احتراق مصرف می‌کند. این روند موجب تولید گازهای سمی می‌شود. مهم نیست که آتش سوزی چقدر کوچک باشد زیرا وارد شدن دود ناشی از آن خطرات جدی برای سلامتی انسان بوجود می‌آورد.

سیم و کابل ارتباطی 

سیم و کابل موجود در هواپیما جهت انتقال اطلاعات طراحی شده‌اند که به خلبان در برقراری ارتباط با پایگاه پرواز کمک می‌کنند به ویژه در فرودهای اضطراری. هم‌چنین خلبان می‌تواند در صورت نیاز پیام‌های اضطراری به همکارانش در پایگاه بفرستد. 

منبع : Skylinkintl