احتمالا اگر در شهر خود متخصص غذا هستید، می‌دانید بهترین استیک، قهوه و پیتزا را کجا می‌توانید پیدا کنید، چه زمانی به رستوران مورد نظر بروید، کجا بشینید و چقدر انعام دهید. اما هنگام سفر به خارج از کشور تمام شرایط عوض می‌شود و باید بپذیریم که کیفیت و نوع خوراک می‌تواند نقش مهمی در لذت بردن از سفر داشته باشد. حالا سوال اساسی این‌جاست که چگونه می‌توان در یک کشور خارجی بهترین رستوران را پیدا کرد؟

خود را به پیشنهادهای پرسنل هتل محدود نکنید

می‌توانید از پرسنل هتل برای آگاهی از رستوران با کیفیت سوال کنید. با این حال بسیاری از پرسنل هتل بدون توجه به سلیقه و سوال شما رستوران مورد علاقه خودشان را معرفی می‌کنند. بنابراین انتخاب خود را به پیشنهادهای آن‌ها محدود نکنید.

به تبلیغات دقت کنید

رستوران‌هایی که برای تبلیغات از داد زن استفاده می‌کنند را از لیست انتخاب خارج کنید. افراد داد زن در اکثر مناطق توریستی حضور دارند و با در دست گرفتن پلاکارت‌های بزرگ و یا لیست غذای رستوران سعی در جذب مشتری دارند. خب سوال اصلی این‌جاست که اگر این رستوران به اندازه کافی معروف باشند، دیگر نیازی به داد زن برای تبلیغات ندارند. یکی از نشانه‌های رستوران معروف صفی است که برای ورود به آن تشکیل می‌شود.


از گارسون سوال کنید

با یک سوال هوشمندانه معمولا یک رستوران خوب شما را به رستوران خوب دیگری راهنمایی می‌کند. از او بخواهید که مکانی را که قهوه خوبی سرو می‌کند به شما معرفی کند.

اگر قصد صرف غذا در رستوران به خصوصی را دارید پس باید زمان‌بندی مسافرت خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

زمانبندی مسافرت خود را طوری تنظیم کنید که رستوران‌ها باز باشد

اگر قصد صرف غذا در رستوران به خصوصی را دارید پس باید زمان‌بندی مسافرت خود را مطابق با آن تنظیم کنید. به فستیوال‌ها، تعطیلات عمومی و حتی مسابقات ورزشی که در زمان مسافرت شما برگزار می‌شود توجه داشته باشید. هم‌چنین به الگوهای هواشناسی کشور موردنظرتان دقت کنید. معمولا از اوایل ژوئیه تا اکتبر در کشورهای آسیای شرقی بارندگی‌های شدیدی رخ می‌دهد و همین قضیه می‌تواند بر کیفیت غذاهای رستوران تاثیر بگذارد.

زبان محلی کشوری که قصد مسافرت به آن‌ دارید را یاد بگیرید

مطمئنا صحبت کردن به زبان محلی هنگام سفارش غذا به مراتب خوشایندتر از اشاره با سر و دست برای برقراری ارتباط است. می‌توانید چند اصطلاح خاص را برای سفارش دادن یاد بگیرید.

بدانید انعام را کجا و چقدر بدهید

در کشورهای ژاپن و چین به گارسون رستوران انعام ندهید. اما در آمریکا انعام دادن بسیار رایج است. در بسیاری از کشورها مانند فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش هزینه سرویس دهی به صورت‌حساب اضافه می‌شود. در آمریکا معمولا انعامی معادل 15 تا 25 درصد صورت‌حساب را به گارسون‌های رستوران می‌دهند. در صورتی که نمی‌دانید هزینه سرویس‌دهی به صورت‌حساب اضافه شده است یا نه می‌توانید به صورت مودبانه از صندوق‌دار رستوران در این باره سوال کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید

هر چقدر رستورانی که می‌خواهید در آن غذا بخورید معروف‌تر باشد به همان اندازه باید زودتر میز رزرو کنید. اگر می‌خواهید در 50 رستوران برتر دنیا غذا بخورید باید پیش از مسافرت به فکر رزرو کردن میز در آن‌جا باشید.

معمولا راهنمای تور اطلاعات زیادی درباره رستوران و مکان‌های فوق‌العاده برای صرف غذا دارند.

از راهنمایی تور سوال کنید

معمولا راهنمای تور اطلاعات زیادی درباره رستوران و مکان‌های فوق‌العاده برای صرف غذا دارند.

آداب غذا خوری کشور مقصد را یاد بگیرید

یاد گرفتن آداب غذا خوردن یک کشور از آن‌چه که می‌خورید مهم‌تر است. برای مثال وقتی که در هند با دست غذا می‌خورید برای حفظ ادب باید تنها از دست راست استفاده کنید. در چین داستان به گونه‌ای دیگر است. چینی‌ها معمولا با چوب غذا خوری که اصطلاحا چاپستیک نامیده می‌شوند غذا می‌خورند. در ناپل (یکی از شهرهای ایتالیا) برای صرف پیتزا از چاقو و چنگال استفاده نمی‌کنند.

از ساعت معمول صرف شام اطلاع داشته باشید

ساعت معمول صرف غذا در تمام دنیا 8 شب نیست. در اسپانیا و آمریکای جنوبی اکثر مردم ساعت 11 شب شام می‌خورند. اگر ساعت 1 صبح در خیابان‌های مادرید قدم بزنید می‌بینید که خانواده‌های بسیاری در رستوران در حال صرف شام هستند. در کشورهای عرب زبان معمولا مردم ساعت 10 شب به بعد غذا می‌خورند. در سوئد نیز اکثر مردم ساعت 6 عصر شام می‌خورند.

از تله‌های رستوران‌های نزدیک مناطق گردشگری فرار کنید

معمولا در اطراف مناطق گردشگری رستوران‌های بسیاری وجود دارد. اما برای داشتن تجربه‌ای واقعی به قلب شهر و منطقه‌ای که در آن هستید بزنید و رستوران آن‌جا را امتحان کنید.

یکی از معیارهای انتخاب رستوران صفی‌ست که مردم برای صرف غذا در یک رستوران می‌کشند.

به صف طولانی رستوران‌ها ملحق شوید

معمولا مردم برای رستوران معروف صف طولانی می‌کشند. بنابراین اگر رستوران با کیفیت را نمی‌شناسید می‎توانید یکی از معیارهای خود را صفی که مردم برای صرف غذا در یک رستوران می‌کشند قرار دهید.

به چشمان خود اعتماد داشته باشید

وقتی که حتی یک کلمه منوی غذا برای‌تان آشنا نیست به اطراف نگاه کنید و ببینید که مردم چه غذاهایی را سفارش داده‌اند. سپس با اشاره به غذایی که به نظر باب میل می‌آید را به گارسون رستوران نشان دهید.

از پاهای خود کمک بگیرید

می‌توانید در بازارها و مناطق مختلف شهر قدم بزنید و رستوران آ‌ن‌جا را بررسی کنید.

برای پیدا کردن رستوران دلخواه از اینترنت استفاده کنید

در اینترنت اطلاعات زیادی درباره‌ی رستوران و غذاهای محلی هر کشور و منطقه وجود دارد. با یک کلیک می‌توانید تمام اطلاعاتی که درباره‌ی رستوران یک منطقه نیاز دارید را به دست آورید.

منبع : Traveller