کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند روند رو به رشد استفاده از دوربین‌ مداربسته در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد. دلایل مختلفی برای توجیه این روند ارائه شده است:
اول، مزیت‌های آشکار وجود سیستم‌های دوربین‌ مداربسته برای مدیریت شهری، شهروندان و کسب و کارها.
دوم، هزینه‌های نصب دوربین‌ مداربسته کاهش یافته و نحوه‌ی مدیریت آن‌ آسان‌تر شده است. در عین حال قدرت دوربین‌ مداربسته در جایگزین کردن نیروی انسانی با روش‌های تحلیل داده‌های جرائم بیشتر می‌شود و بازارهای نوظهور می‌توانند از امنیت اجتماعی حاصل از دوربین‌ مداربسته سود ببرند.

اکنون به بررسی فواید دوربین‌ مداربسته برای بخش‌های مختلف جامعه می‌پردازیم:
به‌عنوان مهم‌ترین مأموریت، سیستم‌های دوربین‌ مداربسته به شهروندان حس امنیت می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که دوربین‌ مداربسته نصب شده در مکان‌های عمومی، به مردم احساس امنیت بیشتری می‌دهد. این حس که «کسی در حال تماشا است» عاملی جلوگیری کننده برای مجرمان است و از این طریق امنیت اجتماعی را افزایش می‌دهد.
زمانی که خریداران حس امنیت می‌کنند، کسب و کارها نیز درآمد بالاتری کسب می‌کنند. در کنار مزیت‌های آشکار دوربین‌ مداربسته مانند جلوگیری از سرقت و شناسایی مجرمان و تحلیل رفتار مشتریان، کسب و کارها به ترکیب دوربین‌ مداربسته خود با دوربین‌ مداربسته شهری علاقه نشان می‌دهند؛ زیرا با این کار  هنگام وقوع جرم آگاهی نیروهای پلیس از موقعیت بیشتر می‌شود و حتی وقتی در راه رسیدن به صحنه‌ی جرم هستند، می‌توانند از چگونگی وضعیت اطلاع داشته باشند.

مهم‌ترین فایده‌ی دوربین‌ مداربسته برای نهادهای حکومتی برقراری امنیت به صورتی بهینه است.

البته مهم‌ترین فایده‌ی دوربین‌ مداربسته برای نهادهای حکومتی برقراری امنیت به صورتی بهینه است. دوربین‌ مداربسته به‌عنوان یک عامل پیشگیری کننده عمل می‌کند و جرائم را کاهش می‌دهد. اگر جرمی در پارک رخ ندهد هزینه‌ای هم برای پیگیری آن پرداخت نمی‌شود. اگر کسی در شهر خرابکاری نکند و روی مجسمه و دیوارها چیزی ننویسد و گرافیتی کار نکند، هزینه‌‌ای هم برای جایگزین کردن مجسمه‌ها و تمیز کردن دیوارها پرداخت نمی‌شود.
در حالی که حفاظت جان و دارایی شهروندان در اولویت قرار دارد، دوربین‌ مداربسته عمومی برای پیگیری‌های پس از وقوع حادثه نیز مفید است. دوربین‌ مداربسته امکان ارزیابی موقعیت به شکل آنلاین را برای نیروهای پلیس فراهم می‌کند و از این طریق جان بسیاری از آن‌ها را در موقعیت‌های خطرناک نجات می‌دهد.
با امکاناتی که سیستم‌های دوربین‌ مداربسته فراهم می‌کنند، هزینه‌ی ایجاد امنیت برای مردم کاهش می‌یابد که با توجه به کاهش و کسری بودجه کشورها، امری ضروری به نظر می‌رسد، زیرا در این حالت ماموران پلیس مجبور نیستند 24 ساعته بر تصاویر دوربین‌ مداربسته نظارت داشته باشند یا در خیابان‌ها گشت بزنند و در عین حال، وقتی حادثه‌ای در جایی از شهر رخ می‌دهد به سرعت خبردار می‌شوند.
البته نصب دوربین‌ مداربسته نباید به پروژه‌ای پرهزینه تبدیل شود؛ برای آغاز می‌توان با نصب دوربین‌ مداربسته در تنها چند مکان جرم‌خیز شروع کرد و اندک‌اندک آن‌ها را افزایش داد. بدون‌شک وجود نرم‌افزار مناسب برای برآوردن نیازهای امنیتی شهر از مهم‌ترین بخش‌های این سیستم‌ها تلقی می‌شود. به‌علاوه، نرم‌افزار باید قادر به هماهنگ شدن با انواع دوربین‌ مداربسته تولید شرکت‌های مختلف باشد تا بتواند به‌درستی دوربین‌ها را در سیستم یکپارچه کند. هم‌چنین، نرم‌افزار باید به‌راحتی به روز رسانی شود تا قادر به برآوردن نیازهای روز باشد.

منبع : Felenasoft