حالا که یک دست مبلمان چوبی خوب خریداری کرده‌اید، بهتر است درست از آن نگهداری کنید. با انجام چند کار ساده می‌توانید دوام مبلمان چوبی و زیبایی آن را سال‌ها افزایش دهید. در این مطلب با نکاتی در مورد نگهداری ازمبلمان چوبی آشنا می‌شوید.

نگهداری از مبلمان چوبی
نگهداری درست از مبلمان چوبی در دوام آن تأثیر مستقیم دارد. نگه داشتن مبلمان چوبی دور از نور آفتاب از محو شدن رنگ چوب جلوگیری می‌کند.
با این‌که مبلمان‌های چوبی جدید، از رنگ‌های جدید مقاوم در برابر آفتاب بهره می‌برند، این رنگ‌ها هم ممکن است پس از مدت زمانی طولانی، با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب محو شوند. بهتر است پرده‌ها را بیاندازید تا نور آفتاب مستقیم روی مبلمان چوبی شما نتابد. هم‌چنین مبلمان چوبی را نزدیک وسایل گرم کننده قرار ندهید. گرما چوب را خشک و فشرده می‌کند و در نهایت به ترک خوردن آن منجر می‌شود.
خشک نگه داشتن چوب مبلمان هم از اهمیت زیادی برخوردار است. خیس شدن چوب به از بین رفتن رنگ، محو شدن آن یا باد کردن چوب منجر می‌شود. اگر مایعی روی مبلمان چوبی شما ریخت فورا آن را پاک کنید و نگذارید خشک شود در غیر این‌صورت به لکه‌های دائمی تبدیل می‌شود.
باید سطح قسمت‌های چوبی مبلمان و میز را در مقابل خراش برداشتن محافظت کنیم. استفاده از رومیزی برای میزهای چوبی فکر بسیار خوبی است، چرا که علاوه بر بهتر شدن ظاهر میز، از سطح آن هم محافظت می‌کند. هیچ‌وقت ظروف یا قوری داغ را روی چوب نگذارید و از روکشی که از جنس وینیل یا پلاستیک است، روی سطح میز استفاده نکنید. این نوع روکش‌‌ها مواد شیمیایی دارند که به مرور زمان به چوب آسیب‌های دائمی وارد می‌کنند.

با دستمال پارچه ای نمدار می توانید مبلمان چوبی خود را تمیز کنید.

نظافت مبلمان چوبی
مرتب روی مبلمان چوبی را گردگیری کنید تا سطح آن براق و درخشان باقی بماند. همیشه دستمال نرم استفاده کنید تا به سطح چوب صدمه‌ای نزنید. اگر مبلمان شما خیلی کثیف شده است آن را با دستمال مرطوب شده با آب گرم تمیز کنید. اگر فایده‌ای نداشت می‌توانید روی دستمال مقدار کمی ماده‌ی شوینده‌ی ملایم بزنید و دوباره امتحان کنید. سپس با یک پارچه‌ی خشک رطوبت و کف باقی مانده را تمیز کنید. برای تمیز کردن جاهایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است از یک مسواک استفاده کنید اما مراقب باشید سطح چوب را نخراشد. برخی خراش‌ها را می‌توانید با مواد بهبود دهنده‌ی ظاهر چوب ترمیم کنید. از پولیش زدن روی چوب مبلمان خودداری کنید چون ممکن است به جمع شدن موم و از بین رفتن درخشندگی چوب منجر شود.

انبار کردن مبلمان چوبی

چوب در معرض رطوبت آسیب  می‌بیند. پس اگر مبلمان‌تان را در جایی مرطوب انبار کنید ممکن است آسیب ببیند. زیرزمین معمولا مرطوب است. پس اگر می‌خواهید مبلمان خود را در زیرزمین نگه دارید حتما به فکر یک دستگاه نم زدا باشید. هم‌چنین بهتر است روی مبلمان خود را پارچه بکشید تا از خاک گرفتن آن جلوگیری کنید.
منبع : Pioneerthinking