از گذشته تا امروز استفاده از مبلمان فلزی در باغ و داخل خانه طرفداران زیادی داشته است. این نوع مبلمان تنوع زیادی دارد؛ از مبلمان آهنی سنتی گرفته تا مبلمان آلومینیومی به سبک امروزی. با این حال مثل دیگر انوع مبلمان مخصوص فضای باز، این نوع هم به نگهداری نیاز دارد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید ترفندهایی برای نگهداری از مبلمان فلزی هستند که خودتان به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

جلوگیری از زنگ زدن
بسیاری از لوازم فلزی وقتی برای مدت طولانی در معرض آب قرار می‌گیرند عکس‌العملی شیمیایی از خود نشان می‌دهند و اکسید آهن یا زنگ زدگی به وجود می‌آید. بنابراین اگر نگذارید مبلمان فلزی‌تان در معرض رطوب و آب قرار گیرد می‌توانید از زنگ زدن آن جلوگیری کنید.

سطح مبلمان را خشک نگهدارید
بهترین راه حل برای جلوگیری از زنگ زدگی مبلمان فلزی این است که حواس‌تان باشد مبلمان فلزی برای مدت طولانی خیس نماند یا در معرض رطوبت قرار نگیرد. از آن‌جایی که این نوع مبلمان بیشتر در فضای باز استفاده می‌شود و تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی است، این کار اصلا ساده نیست. بعد از یک روز بارانی با یک پارچه‌ی تمیز به سراغ مبلمان فلزی خود بروید و آب باران را از روی آن پاک کنید. این کار به مرور زمان از زنگ زدگی و دیگر انواع خوردگی مبلمان  فلزی شما جلوگیری می‌کند.


از اسپری ضد زنگ استفاده کنید
محصولی در بازار وجود دارد که هم ارزان است و هم از زنگ زدگی جلوگیری می‌کند. یک نوع اسپری سیلیکون پایه که یک لایه سیلیکون روی رنگ فلز مبلمان شما ایجاد و به این ترتیب از شکل گرفتن زنگ زدگی جلوگیری می‌کند. ساده‌ترین روش استفاده از آن این است که ماده را روی پارچه اسپری کنید و پارچه را روی مبلمان بکشید. این اسپری زنگ زدگی را پاک نمی‌کند اما از زنگ زدن فلز جلوگیری می‌کند. هم‌چنین مثل پلیش عمل کرده و مبلمان را براق و درخشنده می‌کند.

خط قرمزها
اگر مبلمان فلزی باغ‌تان در تماس مستقیم با خاک قرار داشته باشد حتی اگر روی آن اسپری ضد زنگ هم زده باشید به سادگی زنگ می‌زند. خاک زمین همیشه مرطوب و است و به راحتی پایه‌های مبلمان را فرسوده می‌کند.
یکی دیگر از اشتباهات رایج رنگ زدن فلز زنگ زده برای پنهان کردن زنگ زدگی است. این راه حل هیچ فایده ای ندارد و بعد از چند ماه زنگ زدگی دوباره ظاهر می‌شود. در چنین موقعیتی اول باید تمام زنگ زدگی را با سمباده یا فرچه سیمی از روی فلز جدا کنید و سپس روی آن رنگ بزنید.

روکش کردن مبلمان فلزی
پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از تماس فلز مبلمان خود با آب، مبلمان فلزی خود را از بالا تا پایین روکش کنید. می توانید روکش‌هایی که مخصوصا برای میز و صندلی طراحی شده‌اند را به راحتی خریداری کنید. این روکش‌ها معمولا از مواد ضد آب مثل پارچه‌ی ریزباف ساخته شده‌اند. هم‌چنین می‌توانید سر پایه‌ها را روکش پلاستیکی بزنید تا از تماس آن با سطح مرطوب جلوگیری شود. علاوه بر آب روکش مبلمان از آن در برابر نور آفتاب نیز محافظت می‌کند. جلوگیری از زنگ زدن بهترین روش سالم نگه داشتن مبلمان فلزی است. با این حال اگر وقت نگهداری از مبلمان فلزی را ندارید باید انواع آلومینیومی مبلمان که به نگهداری کمتری نیاز دارند را خریداری کنید.
منبع : Doityourself