دکوراسیون اتاق پذیرایی به‌عنوان قسمتی از خانه که در آن استراحت می‌کنید، با خانواده و دوستان می‌نشینید و سرگرم می‌شوید باید سبکی عالی و راحت داشته باشد. طراحی دکوراسیون این چنینی همیشه کار ساده‌ای نیست. اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی خانه‌ی‌تان به قطعه‌ای نهایی برای کامل شدن نیاز دارد یا این‌که باید تغییراتی اساسی در آن ایجاد کنید، در این مطلب نکاتی را آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دکوراسیون اتاق پذیرایی را از این رو به آن رو کنید. 


استفاده از فرشی با اندازه مناسب

حس کردن یک فرش نرم و راحت زیر پا خوشایند است و فرشی که در اتاق پذیرایی پهن می‌کنید، هر چه بزرگ‌تر باشد بهتر است. اگر تمام مبلمان روی فرش قرار بگیرند عالی است، اما حداقل دو پایه‌ی جلوی مبل‌ها باید روی فرش باشند. اگر یک فرش کوچک دارید، می‌توانید آن را روی یک فرش بزرگ ساده به رنگی خنثی پهن کنید. معمولا در یک اتاق پذیرایی استاندارد می‌توان از فرش 2.5 در 3 متری استفاده کرد. اما در اتاق‌های پذیرایی بزرگ باید از فرش‌های 3 در 3.5 یا حتی بزرگ‌تر استفاده کرد. 


قفسه‌ها را طراحی کنید

قفسه‌های دیواری کاربرد زیادی دارند و دکوراسیون داخلی را نیز زیباتر می‌کنند. قفسه‌هایی که از زمین تا سقف ادامه دارند برای فضاهای کوچک بسیار مناسب‌اند و باعث می‌شوند اتاق بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. می‌توانید طبقه‌ی پایین قفسه‌ها را کابینت دردار بزنید تا وسایلی که زیبایی خاصی ندارند را در آن‌ها قرار دهید و وسایل زیباتر را برای قفسه‌های باز نگه دارید. 


برای خانه‌هایی که به طور متوالی دکوراسیون اتاق پذیرایی را تغییر می‌دهند استفاده از آویز‌های دراز پیشنهاد نمی‌شود.

استفاده از یک آویز دراز

یک آویز بزرگ که به میز وسط نزدیک باشد، باعث می‌شود فضا گرم‌تر شود و جایی برای نشستن افراد دور هم فراهم شود. البته اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی را زیاد تغییر می‌دهید، استفاده از آویزهای دراز گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست. 


تزئین میزها

ترکیبی از سه المان تخت، عمودی و طبیعی برای تزئین میزها عالی است. از این فرمول برای تزئین قفسه‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید:

  • تخت: کتاب، بشقاب، سینی، پارچه
  • عمودی: قاب عکس، گلدان، مجسمه
  • طبیعی: گل، گیاه، چوب آب خورده، سنگ، صدف

چیدمان و شکل مبلمان

شکل و چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاق پذیرایی تاثیر مستقیم دارد. مبل‌های بلند رسمی‌ هستند و مبل‌‌های کوتاه و نرم بیشتر برای استراحت طراحی شده‌اند. مبل‌های کوتاه و تکه تکه برای لم دادن و استراحت ایده‌آل هستند. این نوع مبل یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که می‌توانید چیدمان آن را با توجه به موقعیت تغییر دهید. 

یکی از راه‌ها برای کاهش هزینه‌ها در طراحی دکوراسیون این است که مبل قدیمی‌تان را تعمیر و بازسازی کنید.

ظاهر مبل قدیمی‌تان را تغییر دهید

به‌جای این‌که مبل جدید خریداری کنید، می‌توانید مبل قدیمی‌تان را تعمیر و بازسازی کنید. برای آن رومبلی جدید بدوزید و در انتخاب پارچه‌ی آن خلاقیت به خرج دهید. 

استفاده از لامپ‌های دیواری

استفاده از لامپ‌های دیواری علاوه بر حفظ فضای روی زمین این امکان را فراهم می‌کنند که آن‌ها را روی چیزهایی مثل تابلوهای روی دیوار یا وسایل تزئینی متمرکز کنید. 

انتخاب رنگ

با انتخاب رنگ‌های مناسب دکوراسیون تمیزتر، مرتب‌تر و هدفدار می‌شود. یک رنگ خنثی را برای پیش‌زمینه و دو رنگ دیگر را انتخاب کنید و از آن‌ها طوری استفاده کنید تا تعادل دکوراسیون به هم نریزد. بهتر است قبل از هر چیز یک عکس از اتاق پذیرایی بگیرید تا رنگ‌های آن را بهتر بررسی کنید. 

در دکوراسیون منزل با زدن رنگ مشکی ذغالی به یکی از دیوارها، کاری کنید دیوار بیشتر به چشم بیاید.

استفاده از رنگ‌های تیره

می‌توانید با زدن رنگ مشکی ذغالی به یکی از دیوارها، کاری کنید دیوار بیشتر به چشم بیاید و به این شکل رنگ مشکی به فضا قالب نمی‌شود. اگر دیوار پشت تلویزیون را رنگی مشکی بزنید، وقتی تلویزیون خاموش است تقریبا نامرئی می‌شود. استفاده از مشکی شاید کمی زیاده‌روی باشد، اما مشکی ذغالی به چشم مشکی می‌آید و شدت کمتری دارد. اگر به‌نظرتان هنوز هم دیوار زیادی مشکی است، یک میز تلویزیون بزرگ جلوی آن قرار دهید تا تاثیرش کمتر شود. می‌توانید از راهنمای استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون نیز کمک بگیرید. 

استفاده از بافت‌های مختلف

اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی هنوز به‌نظرتان کامل نیست، بافت می‌تواند قطعه‌ی گمشده‌ی آن باشد. استفاده از لایه‌های مختلف بافت معمولا باعث می‌شود فضای اتاق حس راحتی داشته باشد. می‌توانید از ترکیب بافت‌های زیر در اتاق پذیرایی استفاده کنید:
  • نرم: کاموا، رومبلی کشمیر، پشم موهر، کوسن مخمل، خز مصنوعی
  • طبیعی: سرامیک خانگی، چوب آب‌خورده، سنگ، چوب خام، چوب روکش شده
  • براق: گلدان براق، سطوح آینه‌کاری شده، فلزات براق، لوسیت
  • سخت: کتان، کنف، فرش جوت یا سیسیل
  • صاف: مبل چرمی، چوب سیقل خورده

استفاده از آینه

زدن یک آینه بزرگ به دیوار مثل اضافه کردن یک پنجره به خانه می‌ماند و باعث می‌شود اتاق پذیرایی روشن‌تر و بازتر به‌نظر بیاید. با قرار دادن یک لامپ یا گیاه جلوی آینه تاثیر آن را بیشتر کنید. 


منبع : Houzz