پرده را هر طور نصب کنید جلوی نور خورشید را می‌گیرد و حریم خصوصی خانه را فراهم می‌کند. اما اگر پرده را درست نصب کنید، می‌تواند روی دکوراسیون اتاق موثر باشد و آن را بزرگ‌تر نشان دهد، پنجره‌های بد‌‌ ریخت را پنهان کند و ظاهر اتاق را مرتب‌تر نشان دهد. برای این‌که بتوانید پرده را به بهترین شکل نصب کنید، نکاتی در خصوص ارتفاع، عرض و نحوه‌ی نصب پرده برای‌تان آورده‌ایم. 


بلند و دراز

حتی ساده‌ترین پرده هم با رعایت این دو قانون زیبا می‌شود: در اکثر موارد پرده باید زیر خط سقف نصب شود و تا روی زمین ادامه داشته باشد. این باعث می‌شود ارتفاع سقف بلندتر به‌نظر برسد و فضای اتاق بزرگ‌تر به چشم بیاید. فرقی نمی‌کند پنجره‌ها بلند یا کوتاه، کوچک یا بزرگ یا حتی قناس باشند، با زدن دو پرده‌ی ساده که از سقف تا زمین را پوشش دهند؛ ظاهری تمیز و مرتب به خود می‌گیرند. مخصوصا وقتی پرده‌ها کشیده شده باشند. گرفتن ارتفاع پرده تا روی زمین به روزترین روش نصب پرده است، اما می‌توانید پرده را کمی بلندتر بگیرید تا روی زمین چین بخورد و دکوراسیون اتاق را کمی رمانتیک کند. در چنین حالتی باید تقریبا 5  سانتی‌متر پرده را بلندتر بگیرید که روی زمین چین بخورد. 


استفاده از یک میله پرده

همیشه بهتر است پرده‌ها را روی یک میله پرده‌ی بلند نصب کنید تا همه چیز  مرتب و تمیز به‌نظر بیاید، حتی روی پنجره‌های بد شکل، چند پنجره‌ی کنار هم یا در پاسیو. برای مثال اگر برای یک پنجره‌ی سه تکه که از یک پنجره‌ی بزرگ و دو پنجره‌ی کوچک تشکیل شده، روی یک میله پرده‌ی بزرگ پرده بزنید کارتان برای باز و بسته کردن آن‌ها و کشیدن و باز کردن پرده آسان‌تر می‌شود. 


نصب دیوار به دیوار پرده برای اتاق، دیوار یا پنجره‌های قناس و عجیب کاربرد فراوانی دارد.

زدن پرده از دیوار به دیوار

یکی دیگر از رویکردهای نصب پرده، زدن آن از دیوار به دیوار است. این رویکرد برای پنجره‌هایی که شکل‌های عجیب و قناس دارند مناسب است و باعث می‌شود پرده کاملا مرتب و صاف به‌نظر بیاید. برای مثال اگر پنجره‌های اتاق در ارتفاع بالا و کوچک باشند، می‌توانید کل دیوار را با پرده بپوشانید. پرده‌های سفید و نازک برای پوشاندن هر نوع پنجره با هر اندازه و شکلی مناسب هستند. به این شکل نور به میزان کمی وارد اتاق می‌شود و به آن قالب نمی‌شود. البته پرده‌های ساده و ضخیم هم برای پوشاندن دیوار مناسب هستند، مخصوصا اگر آن‌ها را با مبلمان ست کنید. یادتان باشد که اگر برای پرده رنگی تیره انتخاب می‌کنید، طرف دیگر اتاق هم باید وسایلی تیره قرار دهید و در دکوراسیون اتاق به اندازه‌ی کافی از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا تعادل برقرار شود. 


عرض پرده و طول میله پرده

یادتان باشد که عرض پرده نباید با طول میله پرده یکی باشد. این کار دو هدف مهم را دنبال می‌کند، چین خوردن پرده و نمایان شدن پنجره هنگام جمع کردن پرده‌ها. وقتی پرده را می‌کشیم باید چین بخورد تا زیبایی لازم را داشته باشد. معمولا عرض پرده باید 2.5 برابر طول میله پرده باشد. اگر می‌خواهید ظاهر پرده لوکس‌تر باشد، عرض آن را 3 برابر طول میله پرده بگیرید، مخصوصا اگر پرده جنسی شل و نازک داشته باشد. 

هنگام جمع کردن پرده، مقدار زیادی پارچه باید گوشه‌ی میله پرده جمع شود و جلوی پنجره را هم نگیرید. این یعنی اگر می‌خواهید پرده‌ها را کاملا جمع کنید، طول میله پرده باید از عرض پنجره بیشتر باشد. طول میله پرده تا حد زیادی به ضخامت و انعطاف پارچه‌ی پرده بستگی دارد و بهتر است در این خصوص با یک متخصص مشورت کنید. اما طبق یک قانون کلی، 10 تا 15 درصد یک پرده‌ی نازک و شل و 20 تا 25 درصد یک پرده‌ی سنگین و ضخیم باید جمع شود. در نتیجه‌ طول میله پرده هم باید به همین میزان از عرض پنجره بیشتر باشد.

در شرایطی که فضای کافی برای جمع کردن پرده وجود ندارد، بهتر است از پرده‌های نازک و شل استفاده کنید که هنگام جمع شدن فضای زیادی نمی‌گیرند. هم‌چنین می‌توانید بپذیرید که پرده‌ها کاملا جمع نمی‌شوند و از یک پرده‌ی ضخیم استفاده کنید. تا زمانی که در یا پنجره باز شود، مشکلی برای‌تان پیش نخواهد آمد. نکته‌ی دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که اگر پرده طرح دارد، جمع شدن آن ظاهرش را تا حد زیادی تغییر می‌دهد. پس بهتر است هنگام خرید پرده یک نمونه کوچک آن را جمع کنید تا تغییری که هنگام جمع شدن در آن ایجاد می‌شود را ببینید. 


نکته: اکثر خانه‌ها سقف‌هایی 2.5 متری دارند، پس پیدا کردن پرده با اندازه‌ی مناسب کار سختی نخواهد بود. اگر ارتفاع سقف خانه‌ی شما متفاوت است، می‌توانید رنگ‌های مختلف از یک پرده را انتخاب و آن‌ها را به هم متصل کنید تا اندازه‌ی درست به دست آید. اگر در خیاطی مهارت داشته باشید، می‌توانید از ترکیب کردن پرده‌ها نتایج جالبی بگیرید.


منبع : Houzz