مثل هر چیز دیگری در دوره‌ی کنونی، موقع خرید مبلمان نیز به نظر می‌رسد بی نهایت گزینه پیش روی‌مان باشد. شاید فکر کنید دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید ولی وقتی وارد مغازه می‌شوید یا تصاویر مبلمان مختلف را به صورت آنلاین تماشا می‌کنید، مدل‌ها، شکل‌ها و گزینه‌های منحصر به فرد می‌توانند فکرتان را به خود مشغول کنند. در وقت و پول‌تان صرفه‌جویی کنید و حس پشیمانی بعد از خرید را از خود دور کنید. با استفاده از این توصیه‌ها، آن‌چه می‌خواهید و واقعا لازم دارید را قبل از جستجو بشناسید.

اندازه
اگر اتاق نشیمن بزرگی دارید، اول باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چقدر از فضای‌تان را به مبل اختصاص دهید. آیا مبلمان و یا صندلی‌های دیگری هم می‌خواهید؟ میز چطور؟ اگر جواب‌تان مثبت است، مبل ساده و یا L شکل احتمالا مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. اگر مبلی می‌خواهید که به کانون توجه اتاق نشیمن‌تان تبدیل شود، به دنبال مبلمان گردتر بگردید که فضای بیشتری اشغال کرده و جای بیشتری برای لم دادن نیز دارند. اگر اتاق نشیمن شما کوچک باشد، احتمالا مبلی کوچک نیز به دردتان می‌خورد. وقتی فضا کم است، هر مبلی حسابی به چشم خواهد آمد، پس مهم است چیزی به دردبخور  بخرید که در عین حال طراحی قابل قبول و هماهنگی با بقیه‌ی فضای‌تان داشته باشد.

برای انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی باید نوع کاربری آن‌را در نظر بگیرید.

موقعیت
موقعیت دقیق مبلمان را انتخاب کنید. مرتب کردن محیط زندگی با بررسی سبک زندگی آغاز می‌شود. ببینید در آن فضا بیشتر چه کاری می‌کنید. دوست دارید جلوی تلویزیون دراز بکشید؟ پس مبل را رو به روی تلویزیون قرار دهید. عاشق میزبانی بازی هستید؟ یک نیم دایره و یا حتی یک دایره‌ی کامل دور میزتان بسازید.خانواده‌تان از اتاق نشیمن برای دور هم بودن، استراحت و مطالعه استفاده می‌کنند؟ دور تا دور مبلمان را با صندلی و کوسن تزئین کنید تا هم جای نشستن برای خودتان و هم دور همی‌های چند نفره بیشتر شود.

شکل
حال که کاربرد مبلمان را مشخص کرده‌اید، وقت آن رسیده که تعیین کنید چه شکلی مناسب این کاربرد است. مبلمان L شکل برای فضاهای بازی که باید تقسیم بندی شوند، مثلا جدا کردن اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری، عالی هستند.شکل گردتر برای فضاهای کوچک و برای دور هم جمع شدن، مناسب‌تر خواهد بود.اگر می‌خواهید صندلی‌ها و میزهای بیشتری را در اتاق نشیمن‌تان جای دهید، نیمکت هم می‌تواند جایگزین مناسبی برای مبلمان معمولی باشد. نیمکت جای نشستن برای چندین نفر را دارد و در عین حال فشرده‌تر هم هست و از یک تشک خشک و خالی هم با کلاس‌تر است.

زیبایی مهم است اما وقتی مشغول انتخاب رویه‌ی مبلمان برای طراحی دکوراسیون هستید، کارایی نکته‌ای کلیدی خواهد بود.

رویه‌ی مبل
در مورد رویه‌های مختلف مبل تحقیق کنید. کدام‌یک مناسب شماست؟ زیبایی مهم است اما وقتی مشغول انتخاب رویه‌ی مبلمان هستید، کارایی نکته‌ای کلیدی خواهد بود. همه‌ی ما عاشق لم دادن روی یک مبل سفید و نرم هستیم. این ایده خیلی زیباست اما خطرناک هم هست. اگر بچه‌ی کوچک و یا حیوان خانگی دارید باید مراقب نوع مبلمانی که انتخاب می‌کنید باشید. برخی از آن‌ها ممکن است برای کودکان یا حیوانات خانگی مناسب نباشند.چرم، مخصوصا در رنگ‌های تیره، هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد و تمیز کردنش هم تقریبا آسان است. انتخابی دیگر پوشاندن مبل با پارچه‌های مناسب فضای آزاد است. خیلی از تولید‌کننده‌های لوازم خانگی، مبلمان مناسب برای فضای آزاد دارند. برخی از آن‌ها آن قدر کلاسیک و ساده طراحی شده‌اند که می‌توانند به راحتی در داخل خانه نیز استفاده شوند.

 سبک
انتخاب سبک شخصی‌تان کمی سخت است ولی هنگام انتخاب مبلمان برای منزل خود، به غریزه‌تان اطمینان کنید. اگر سبک مورد علاقه‌تان مدرن است، چیزی انتخاب کنید که با لبه‌های ساده و رنگ تندش این را نشان دهد. اگر خانه‌تان گلچینی از رنگ‌ها و طراحی‌های مختلف است، مبلمان تلفیقی می‌تواند بهترین گزینه‌ی شما باشد؛ مثلا مبلمان قدیمی که رویه‌ای شاد و رنگی دارد، یا مبلمانی که طراحی جدید ولی مدلی سنتی دارد. اگر کمی سنتی‌تر به قضیه نگاه کنید، مبلمان کلاسیک با رویه‌ای مناسب و سنتی ماندگارتر بوده و با رنگ‌ها و اجزای مختلف بهتر ست می‌شود.

رنگ
روشن، طرح دار یا ساده؟ رویه کشیدن روی  لوازم خانگی به راهی ارزان برای شخصی‌سازی آن‌ها بدل شده است. برای این کار کافی است نترسید. مبلمانی با طرحی خاص انتخاب کنید. این کار می‌تواند خانه‌تان را بسیار منحصر به فرد کند و به سرعت حس خاص بودن خانه‌تان را به بیننده انتقال دهد.
منبع : Houzz