در سیم‌کشی حتی اگر سال‌ها هم تجربه داشته باشید باز هم فوت و فن‌هایی وجود دارد که ممکن است ندانید. ما با دو تکنیسین برق که چندین دهه در این زمینه فعالیت داشته‌اند صحبت کرده‌ایم تا تجربیات آن‌ها را به شما منتقل کنیم. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند سیم‌کشی را بهتر، سریع‌تر و تمیزتر انجام دهید، از باز کردن و صاف کردن سیم و کابل گرفته تا بر چسب زدن به سیم‌ها.


باز کردن حلقه‌ی کابل بدون پیچ خوردگی و گیر کردن آن

اگر سیم و کابل را قبل از رد کردن از سوراخ‌های مختلف باز کنید و صاف کنید کار شما راحت‌تر خواهد بود. اگر این کار را نکنید کابل در وسط کار گیر می‌کند. چارهِ کار این است که چند دور سیم و کابل را از مرکز حلقه بیرون بکشید و آن را روی زمین پرت کنید، مثل پرت کردن یک دسته طناب این کار را انجام دهید. بعد در طول آن راه بروید و آن را صاف کنید. تکنیسین‌های حرفه ای این روش را ترجیح می‌دهند؛ چون  کل سیم از پوشش پلاستیکی بیرون نمی‌آید و باعث می‌شود که جمع و جورتر باشد و دست و پا گیر نشود.


سیم‌ها را در داخل جعبه تقسیم مرتب کنید

اگر کار سیم‌کشی انجام داده باشید حتما در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که کلید یا پریز را به زور در قوطی خود جا داده‌اید. راه حل این است که سیم‌ها را مرتب کرده و با دقت و نظم در قوطی قرار دهیم. برای این کار ابتدا سیم‌های اتصال به زمین را با یک سیم جمع کن مرتب کنید. آن‌ها را پشت قوطی جمع کنید. همین کار را با سیم‌های نول نیز انجام دهید و در آخر درپوش آن را بگذارید.


کابل فیدر زیر زمینی یا همان UF غلاف پلاستیکی سختی دارد که به شما اجازه می‌دهد بدون این‌که مجبور باشید آن را در سیم‌راه قرار دهید و به‌طور مستقیم در زیر زمین دفن کنید.

غلاف پلاستیکی کابل فیدر زیر زمینی یا UF را جدا کنید

کابل فیدر زیر زمینی یا همان UF غلاف پلاستیکی سختی دارد که به شما اجازه می‌دهد بدون این‌که مجبور باشید آن را در سیم‌راه قرار دهید و به‌طور مستقیم در زیر زمین دفن کنید. اما اگر این حقه را ندانید برداشتن این غلاف سخت و دشوار خواهد بود. کار را با جدا کردن سیم‌های مشکی و سفید از مس لخت شروع کنید. به این صورت که هر کدام را با انبردست بگیرید و بپیچانید. وقتی سیم‌ها جدا باشند کار راحتر می‌شود. آن‌قدر بکشید تا اندازه‌ی سیم‌های جدا شده به 30 سانتی‌متر برسد. بعد با گرفتن سر سیم با یک انبردست و غلاف با انبردست دیگر، آن را از سیم‌های عایق جدا کنید. بعد از این که غلاف  از سیم عایق قدر ی جدا شد آن را بگیرید و بکشید تا جدا شود. به همین صورت غلاف را از سیم مشکی هم جدا کنید. در آخر غلاف جدا شده را با یک قیچی یا چاقو ببرید.


متصل کردن سیم به فنر سیم‌کشی بدون این‌که در جایی گیر کند

برخی اوقات پس از این‌که با هزار و یک دردسر سیم را با استفاده از فنر مخصوص به جایی که می‌خواستید رساندید، از بخت بد سر سیم را گم می‌کنید یا وقتی فنر را کمی عقب می‌کشید در داخل دیوار گیر می‌کند. خوب به شما می‌گوییم باید چکار کنید تا این دو مشکل پیش نیاید. برای شروع 20 سانتی‌متر از کابل را لخت کنید. همه‌ی سیم‌های کابل به جز یکی را با سیم‌چین قطع کنید. برش را به صورت اریب انجام دهید تا به چیزی گیر نکند. بعد تک سیم باقیمانده به دور قلاب سر فنر بپیچانید و دور کل آن چسب برق بپیچید تا به صورت یک‌دست در بیاید. حالا می‌توانید بدون داشتن نگرانی از این‌که سیم در بیاید یا در راه به یک مانع برخورد کند آن را به جایی که می‌خواهید بکشید. 


سیم‌ها راشناسایی کنید

سیم‌هایی را که می‌کشید مشخص کنید تا بعدها برای خودتان دردسر درست نکنید. وقتی سیم و کابل پشت دیوار کاذب باشند خیلی مشکل است بفهمیم که کدام به کجا می‌رود. تکنیسین‌ها از یک نوع کد استفاده می‌کنند، شما هم می‌توانید همین کار را بکنید. برای این کار می‌توانید از برچسب استفاده بکنید. اما وقتی سراغ نصب کلید‌ها و پریزها می‌روید، می‌بینید که از بخت بد نصابان سقف کاذب و نقاشان روی برچسب‌ها را پوشانده‌اند و یا آن‌ها را کنده‌اند. به همین دلیل بهتر است از روش برچسب زدن استفاده نکنید. سیستمی را برای این کار ایجاد کنید و آن را در جایی یادداشت کنید. به این ترتیب در آینده مجبور نخواهید بود به حدس و گمان متوسل بشوید.


با استفاده از یک ردیاب ولتاژ غیر تماسی تک تک سیم‌های داخل جعبه یا قسمتی را که در آن کار می‌کنید چک کنید.

قبل از دست زدن به سیم‌ها آن‌ها را امتحان کنید

اگر زیاد کار سیم‌کشی انجام داده باشید به خود مطمئن می‌شوید و دیگر به خود زحمت نمی‌دهید ببینید برق قطع است یا نه. اما به خود مطمئن نباشید. با استفاده از یک ردیاب ولتاژ غیر تماسی تک تک سیم‌های داخل جعبه یا قسمتی را که در آن کار می‌کنید چک کنید. همیشه فازمتر یا ردیاب را روی یک سیم که می‌دانید برق دارد امتحان بکنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. ردیاب ولتاژ غیر تماسی را می‌توانید از ابزار فروشی‌ها و یا به صورت آنلاین خریداری کنید.


رفع اشکال از کلید محافظ قطع جریان یا GFCI

از تکنیسین‌های برق پرسیدیم در رابطه با GFCI ها با چه مشکلاتی مواجه می‌شوند و چگونه آن‌ها را بر طرف می‌کنند. متوجه شدیم که بیشتر مشکلات زمانی به وجود می‌آید که یک GFCI محافظ چندین پریز است. علت‌های احتمالی آن می‌تواند یک لامپ یا وسیله‌ی خانگی معیوب باشد که به یک پریز وصل شده، یک GFCI خراب یا حتی یک مدار که با انبوهی از سیم و کابل. برای این‌که بفهمید مشکل از خود GFCI است یا از جای دیگری، برق GFCI را قطع کنید و سیم‌ها را از ترمینال جدا کنید. دکمه‌ی ریست را فشار دهید و قبل از این که برق را وصل کنید یک دستگاه تست GFCI را به پریز GFCI  وصل کنید. اگر پس از وصل کردن برق GFCI خطا داد آن را عوض کنید. اگر مشکلی نداشت پس ایراد از یکی از پریزهاست. برای این‌که مجبور نباشید به کار وقت‌گیر رفع اشکال از پریزها بپردازید، بهترین کار این است که هر کدام از آن‌ها را با یک GFCI جدید عوض کنید.


اول غلاف کابل را جدا کنید

بعضی اوقات وسوسه می‌شویم کابل را از سوراخ جعبه عبور دهیم و بعد از آن غلاف روی کابل را جدا کنیم. اما این روش کار را خیلی مشکل می‌کند. اگر قبل از این‌که کابل را وارد جعبه کنیم غلاف آن را برداریم، کار ساده‌تر می‌شود. تنها کاری که باید بکنید این است که جای دقیق آن را پیدا کنید و بعد غلاف را جدا کنید. کابل را زیاد تنگ نکشید و قدری جا برای مانور بگذارید تا هنگام اتصال بتوانید آن را حرکت دهید. به یاد داشته باشید که قانون سیم کشی می‌گوید که حداقل 6  میلی‌متر از غلاف باید در جعبه دیده شود.


منبع : Familyhandyman