موتور خودرو از قطعات مختلفی تشکیل شده‌ است که همه به هم متصل هستند و باعث می‌شوند وسیله‌ی نقلیه به حرکت در بیاید. شناختن قطعات موتور و طرز کار آن‌ها باعث می‌شود بهتر بتوانید از خودور مراقبت کنید و هنگام خرید لوازم یدکی موتور خودرو، سردرگم نشوید. هم‌چنین هنگام مراجعه به تعمیرگاه هم می‌توانید از کار مکانیک سر در بیاورید و دیگر چشم و گوش بسته به تماشای کار او نشینید. لوازم یدکی موتور خودرو شامل موارد زیر هستند:

پیستون‌ها قطعات استوانه‌ای فلزی هستند که سوخت را به داخل موتور پمپاژ می‌کنند. پیستون به یک میله متصل است و داخل سیلندرهای موتور قرار دارد. پیستون‌ها بالا و پایین می‌شوند و میل لنگ را به حرکت در می‌آورند. میل لنگ زیر سیلندرها قرار دارد. 

بدنه‌ی موتور که بزرگ‌ترین قسمت آن است را بشناسید. این قسمت معمولا از آلومینیوم یا آهن ساخته می‌شود. این قطعه زیر موتور قرار دارد و نقش محفظه‌ی قطعات آن را بازی می‌کند. شکل بدنه‌ی موتور بسته به برند، مدل و تعداد سیلندرها و پیستون‌ها متفاوت است. هر چه تعداد سیلندرها بیشتر باشد، قدرت موتور هم بیشتر است. 

شمع یک قطعه‌ی برقی کوچک است که به سرسلیندر متصل است. شمع از یک الکترود که توسط سیم به کویل متصل است تشکیل می‌شود. وقتی راننده خودرو را استارت می‌زند، شمع با ایجاد یک شوک الکتریکی سوخت را آتش می‌زند و موتور روشن می‌شود. 

یکی دیگر از لوازم یدکی مربوط به موتور مانیفولد اگزوز است. این قطعه از استیل ضد زنگ یا آهن ساخته شده است و وظیفه‌ی آن جمع‌آوری گازی است که از سرسیلندر خارج می‌شود. این گازها در نهایت از طریق اگزوز از عقب خودرو خارج می‌شوند. 

کارتر روغن قطعه‌ای است که روغن موتور را جمع‌آوری و آن را در یک ظرف که زیر موتور قرار دارد ذخیره می‌کند. این قطعه که از استیل یا آلومینیوم ساخته می‌شود، بیشتر شبیه یک ماهیتابه‌ی آشپزخانه است. 


منبع : Ehow