اتاق خوابگاه شما چه تک نفره باشد و چه هم اتاقی داشته باشید، به هر حال جایی است برای مطالعه، خواب،‌ غذا خوردن و استراحت کردن. دست به کار شوید و دکوراسیون اتاق خوابگاه خود را با سلیقه و بدون هزینه‌ی زیاد طراحی کنید و آن را به محیطی راحت و دلپذیر تبدیل کنید که از بودن در آن لذت ببرید. با یک دکوراسیون داخلی مناسب نه‌تنها از بودن در این اتاق لذت خواهید برد، بلکه دوستان شما هم سبک و سلیقه‌ی شما را تحسین خواهند کرد. این ترم دکوراسیون اتاق خود را از نو طراحی کنید و از زندگی در آن لذت ببرید.


طرح بزنید. با همکاری هم اتاقی خود و با استفاده از یک دفترچه یادداشت نقشه‌ای ترسیم کنید و جای هر چیز را در اتاق مشخص کنید. اتاق‌های خوابگاه‌ها معمولا فضای کمی دارند بنابراین وقت کافی برای این کار بگذارید و ببیند هر وسیله را چطور می‌توانید در مکان مناسب جای دهید. بهترین حالت این است که فضای کافی برای تخت خواب هر فرد، جایی برای گذاشتن وسایل شخصی، کمد لباس و میز تحریر باید وجود داشته باشد.

رنگ‌هایی که می‌خواهید در دکوراسیون استفاده کنید را انتخاب کنید. چون فضا تنگ است تعداد رنگ‌ها را به سه رنگ محدود کنید. در استفاده از طرح افراط نکنید چون این کار حالتی آشفته به اتاق می‌دهد.

چند تکه مبلمان ارزان قیمت پیدا کنید. برخی از خوابگاه‌ها فقط یک تخت خواب به شما می‌دهند و بقیه‌ی وسایل را به عهده‌ی خود شما می‌گذارند. حراجی‌های مبلمان منزل و فروشگاه‌های ارزانی را زیر و رو کنید و سایت‌های آگهی و نیازمندی‌های اینترنتی و روزنامه را مطالعه کنید تا مبلمان مورد نیاز خود را پیدا کنید. میز‌، صندلی‌، وسایل روشنایی و لوازم دیگر را می‌توانید از سمساری‌ها با قیمتی کمتر از نو تهیه کنید و بقیه‌ی پول خود را برای خرید کتاب‌های درسی کنار بگذارید.


پرده‌ تخفیف خورده و ارزان قیمت می‌تواند حریم خصوصی مورد نیاز را هم از دنیای بیرون و هم از هم اتاقی‌های‌تان فراهم کنند.

برای خود حریم خصوصی بسازید. پرده‌ تخفیف خورده و ارزان قیمت می‌تواند حریم خصوصی مورد نیاز را هم از دنیای بیرون و هم از هم اتاقی‌های‌تان برای شما فراهم کنند. استفاده از پرده‌ بلند باعث می‌شود اتاق شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

روی نورپردازی اتاق کار کنید. وجود نور کافی در اتاق باعث می‌شود بهتر درس بخوانید و در نتیجه نمرات بهتری در امتحانات بگیرید. به‌جای لامپ‌های فلورسنت خوابگاه که چشم را اذیت می‌کند، از چراغ‌های ارزان‌تر در کنار تخت خواب خود و روی میز  استفاده کنید تا در اتاق احساس راحتی کنید.

رخت خواب را انتخاب کنید. رخت خواب خود را طوری ست کنید که با خلق و خو و شخصیت شما هم‌خوانی داشته باشد. از پتو و رو تختی رنگ و طرح‌دار که کثیفی را نشان نمی‌دهد استفاده کنید. از رنگ سفید استفاده نکنید.

ظروف نگه‌داری خریداری کنید. غذا، کتاب‌ها و خرت و پرت‌های دیگر را در ظرف‌های پلاستیکی شفاف نگهداری کنید تا اتاق جمع و جور و مرتب به نظر برسد. روی هر ظرف برچسب بزنید تا کار نظافت راحت‌تر شود. با استفاده از پارتیشن‌های مخصوص حداکثر استفاده را از فضای کوچک کمد لباس بکنید.

اتاق را تزئین کنید. دیوارها را با پوسترهای قاب گرفته و آینه‌های دکوری تزئین کنید. روی دیوار یک تابلو نصب کنید و برنامه‌ی هفتگی خود را روی آن بچسبانید. کمی ولخرجی کنید و چند گلدان یا یک آکواریوم کوچک برای اتاق بخرید. استفاده از چند پشتی می‌تواند باعث بیشتر شدن راحتی شما شود.


نکات

  • قبل از خرید ملحفه تخت خواب را اندازه بگیرید چون در بسیاری از خوابگا‌ها اندازه‌های تخت‌ها از حد معمول بزرگ‌تر است. چند چوب لباسی به دیوار نصب کنید تا بتوانید حوله‌ها و لباس‌های خود را به آن‌ها اضافه کنید.
  • هنگام طراحی دکوراسیون نظرات هم‌اتاقی‌های خود را نیز جویا شوید تا بین شما ناراحتی پیش نیاید.


منبع : Ehow