پیدا کردن مبلمان اکازیون در سمساری‌ و گشتن بین لوازم خانگی قدیمی و آنتیک لذت خاصی دارد. اگر از لحاظ بودجه مشکل داشته باشید، می‌توانید پروژه‌های تغییر دکوراسیون را با استفاده از مبلمان دست دوم انجام دهید، البته بعضی‌ها هم عاشق مبلمان قدیمی و آنتیک هستند و از این‌که در دکوراسیون خانه‌ی‌شان از آن‌ها استفاده کنند لذت می‌برند. فرقی نمی‌کند دلیل این کار چه باشد، اگر درست انجام شود در نهایت دکوراسیون خانه پر از وسایل آنتیک و دوست داشتنی می‌شود که گویای شخصیت صاحب خانه هستند. اما اگر خرید مبلمان دست دوم درست انجام نشود نه به صرفه است، نه مطمئن و وسایلی که خریداری می‌کنید ربطی به صاحب خانه هم نخواهند داشت. در این مطلب نکاتی در خصوص خرید مبلمان از سمساری‌ها و حراج‌های خانگی آورده‌ایم که می‌توانند در این مسیر شما را یاری دهند. 


بودجه را تعیین کنید

اگر به‌دنبال مبلمان اوکازیون با قیمت مناسب هستید، بهترین جا برای پیدا کردن آن‌ها خانه‌های افراد ثروتمند و سمساری‌هاست. اما اگر مراقبت نباشید ممکن است بیش از حد پول خرج کنید. قبل از این‌که به خرید بروید، بودجه‌‌ای برای خود تعیین کنید. بهتر است با خود پول نقد ببرید که حساب و کتاب بیشتر دست‌تان باشد. 


با ذهن باز خرید کنید

جذابیت خرید از سمساری‌ها و خانه‌ها این است که هیچ وقت نمی‌دانید چه چیزی در انتظارتان است. شاید به‌دنبال یک میز پاتختی باشید، اما یک مبل عالی پیدا کنید. برای غافل‌گیر شدن آماده باشید. 


شک نکنید

اگر چیزی پیدا کردید که نظرتان را جلب کرده است، از فروشنده بخواهید برای‌تان نگهش دارد یا بخریدش. اگر صبر کنید ممکن است فرد دیگری آن را بخرد و فرصت را از دست بدهید. 


از خلاقیت خود استفاده کنید

اگر از خلاقیت و تخیل خود استفاده کنید، احتمال این‌که بتوانید گنجینه‌هایی که زیر زباله‌ها پنهان شده‌اند را پیدا کنید بیشتر می‌شود. سعی کنید به مبلمان و وسایل، با دیدی نو نگاه کنید. چطور می‌توانید از لوازم به شیوه‌ای جدید استفاده کنید؟ یک درام برنجی به‌عنوان میز پاتختی؟ یک نردبان قدیمی به‌عنوان جای مجله و روزنامه؟ لباس‌ها و پارچه‌های قدیمی به‌عنوان تابلو؟ اگر خلاقیت داشته باشید هیچ چیز شما را محدود نخواهد کرد. 


در خانه‌های ثروتمندان مبلمان، آثار هنری و وسایل تزئینی زیبای بیشتری یافت می‌شوند و از آن‌جایی که این افراد به پول این وسایل نیاز چندانی ندارند، خرید کردن از آن‌ها هم آسان‌تر است.

برای خرید به خانه‌های بالای شهر بروید

در حالی که ممکن است هر جایی از شهر مبلمان و وسایل زیبا پیدا کنید، منطقی‌تر است که بیشتر در محله‌های بالای شهر بگردید. در خانه‌های ثروتمندان مبلمان، آثار هنری و وسایل تزئینی زیبای بیشتری یافت می‌شوند و از آن‌جایی که این افراد به پول این وسایل نیاز چندانی ندارند، خرید کردن از آن‌ها هم آسان‌تر است. 


محدودیت‌های خودتان را بدانید

مبلمان و لوزام دست دوم گاهی اوقات به کمی تعمیر نیاز دارند، البته گاهی اوقات هم به مقدار زیادی تعمیر نیاز خواهند داشت. اگر در تعمیر مبلمان و لوزام خانگی سررشته ندارید، این کار را با وسایل ساده آغاز کنید. البته اگر مطمئن هستید از پس این کار بر نمی‌آیید، بهتر است به‌دنبال مبلمان و وسایل سالم باشید. 


سلامت خود را در خطر نیاندازید

نیاز به گفتن ندارد اما هیچ وقت تشک دست دوم نخرید، چون احتمالا پر از میکروب و جرم است. اما هنگام خرید مبل هم باید دقت داشته باشید که چون ممکن است پر از حشره باشد. پارچه‌ی مبل را خوب بررسی کنید که لکه‌های مشکوک، نم و حشره نداشته باشد. به بوی مبل هم دقت کنید. 


زیاده‌روی نکنید

برای پیدا کردن مبلمان اکازیون در سمساری‌ها و حراج‌های خانگی باید مرتب به سمساری‌ها سر بزنید و در سایت‌های آگهی و نیازمندی‌های اینترنتی و روزنامه جستجو کنید، اما پس از این‌که دکوراسیون خانه‌ی‌تان کامل شد باید از این کار خودداری کنید. پر کردن خانه از وسایل هم دکوراسیون را به هم می‌زند، هم جیب‌تان را خالی می‌کند. 


سبک مورد علاقه‌ی‌تان را بشناسید

بله شاید ترکیب کردن بعضی سبک‌های دکوراسیون داخلی نتیجه‌ای عالی داشته باشد، اما به هر حال باید سبک‌های مورد علاقه‌ی‌تان را بشناسید و طراحی دکوارسیون را بر اساس آن‌ها انجام دهید. اگر چیزی پیدا کردید که نظرتان را جلب کرد اما با دکوراسیون خانه‌ی‌تان هیچ سنخیتی نداشت، آن را برای فردی دیگر بگذارید. 


منبع : About