اگر بعد از رنگ کردن کابینت‌ جای قلمو روی آن‌ بماند، تمام زحمتی که کشیده‌ایم به باد می‌رود. جای قلمو تاثیر منفی روی ظاهر کابینت‌ دارد و باعث می‌شود سطح آن صاف نباشد و اگر در آینده بخواهیم دوباره روی آن رنگ بزنیم، کارمان مشکل می‌شود. خوشبختانه درب کابینت‌ را می‌توان جدا کرد و به این شکل می‌توانیم آن‌ها را روی سطحی صاف بگذاریم و رنگ زدن بسیار ساده‌تر می‌شود. رنگ مناسب بخرید، سطح درب کابینت‌ را آماده کنید و از روش مناسب رنگ زدن استفاده کنید تا رنگ جدید کابینت‌ طوری باشد که انگار با رنگ پاش  یا پیستوله رنگ شده است. 


ابزار لازم

  • رنگ باکیفیت
  • قلموی باکیفیت
  • بتونه
  • پیچ‌گوشتی
  • سنباده
  • پارچه

بهترین آستر و رنگی که می‌توانید را بخرید. در دنیای رنگ هر چه پول بدهید آش می‌خورید. رنگ باکیفیت غلظت مناسبی دارد و خود به خود سطحی صاف ایجاد می‌کند. از رنگ‌هایی که زود خشک می‌شوند استفاده نکنید چون قبل از این‌که بتوانید رد قلمو را صاف کنید خشک می‌شوند. اگر از رنگ لاتکس استفاده می‌کنید، فقط محصولات 100٪ اکریلیک را خریداری کنید. 
یک قلمو باکیفیت بخرید و نوع رنگ را مد نظر قرار دهید. قلمو‌های نایلون و پلی‌استر برای رنگ لاتکس و قلمو‌های طبیعی برای رنگ‌های روغنی مناسب هستند. اگر موهای قلمو کوتاه‌تر از 5 سانتی‌متر باشند رد آن‌ها روی رنگ باقی خواهد ماند. 
درب‌های کابینت‌ها و قفسه‌هایی که باز می‌شوند را باز کنید و روی زمین یا میز کار قرار دهید. اگر درب‌های کابینت‌ را روی یک سطح افقی رنگ کنید کارتان ساده‌تر می‌شود و سطح رنگ صاف‌تر خواهد بود. 

برای این که به راحتی بتوانید کابینت را رنگ کنید بهتر است تمام یراق آن را باز کنید.

یراق‌ کابینت‌ را با پیچ‌گوشتی باز کنید. اگر یراق را باز نکنید رنگ‌ کردن درب‌های کابینت‌ بسیار مشکل خواهد شد. اگر نمی‌‌توانید یراق را باز کنید، اطراف آن‌ها را رنگ بزنید و سپس سریع مسیر حرکت قلمو را عمودی کنید تا رد قلمو روی رنگ باقی نماند. 
قبل از زدن آستر یا رنگ با استفاده از سنباده 180 گریت در‌ب‌ها را سنباده بزنید. به این شکل رد قلموی رنگ قبلی یا ناهمواری‌های سطح درب از بین می‌روند. همیشه پس از سنباده کشیدن، خاک سنباده را با یک دستمال پاک کنید. 
روی سطوح نفوذپذیر که رنگ را جذب می‌کنند و سریع خشک می‌شوند بتونه بزنید؛ چون اگر این کار را نکنید، جای قلمو روی رنگ باقی خواهد ماند. روی بتونه سنباده‌ی 220 گریت بکشید تا سطح آن کاملا صاف شود و رنگ خوب روی آن بنشیند. با یک دستمال خاک سنباده را پاک کنید. 
رنگ را با ضربه‌های کشیده و آرام روی درب کابینت‌ بزنید. پس از این‌که ضربه تمام شد، قلمو را به آرامی بلند کنید. زیادی رنگ نزنید و روی رنگی که هنوز خشک نشده قلمو نزنید؛ چون رد آن باقی خواهد ماند. هم‌چنین اگر زیر نور مستقیم آفتاب، روی یک سطح داغ یا در لایه‌های بسیار باریک رنگ بزنید جای قلمو باقی خواهد ماند. همیشه رنگ را از جایی خشک و رنگ نشده به قسمت رنگ شده بزنید. به این شکل ظاهر رنگ یکپارچه و صاف می‌شود. برای انجام این کار باید قسمت قسمت رنگ بزنید و سریع کار کنید. همیشه یک درب را کامل را بزنید و سپس سراغ درب بعدی بروید. ضربه را جایی شروع و تمام کنید که تکه‌های چوب به هم متصل می‌شوند. 

نکات

  • اگر پس از رنگ زدن جای قلمو روی رنگ ماند، بگذارید رنگ کاملا خشک شود و سپس سطح را سنباده‌ی 120 گریت بکشید. حالا دوباره با روش‌های بالا درب کابینت‌ را رنگ بزنید تا جای قلمو پنهان شود. 
  • از آن‌جایی که رنگ‌های روغنی دیرتر خشک می‌شوند، بهتر است برای کابینت‌ از آن‌ها استفاده کنید. به این شکل کارتان ساده‌تر خواهد شد. 


منبع : Ehow