داروخانه باید جایی باشد که به سالم‌تر شدن زندگی مردم کمک کند، نه این‌که مواد سرطان‌زا را وارد خانه‌های آن‌ها کند. با این‌که بسیاری از مواد سمی و شیمیایی مضر از قفسه‌های داروخانه حذف شده‌اند، هنوز هم با نگاهی به کالاهایی که در داروخانه به فروش می‌رسد متوجه می‌شویم مسیری طولانی در پاکسازی‌ داروخانه‌ها در پیش داریم. در این مطلب تعدادی از محصولات مضر که در داروخانه‌ها یافت می‌شوند را برای‌تان آورده‌ایم. 


لوازم آرایش

در رژ لب نباید سرب باشد. اما بیشتر لوازم آرایش، شامپوها، خوشبوکننده‌ها و حالت‌دهنده‌های مو حاوی موادی هستند که به شدت برای انسان مضراند. بهتر است از لوازم آرایشی که حاوی مواد زیر هستند استفاده نکنید:

  • تریکلوسان
  • رایحه‌های مصنوعی
  • سدیم لورت سولفات و دیگر ترکیبات PEG
  • پارابن‌ها
  • موادی که از خود فرمالدهید آزاد می‌کنند


شوینده‌های قوی

بعضی شوینده‌های قوی وجود دارند که حاوی موادی هستند که به گلبول‌های قرمز خون آسیب می‌رسانند و به سرطان منجر می‌شوند. بهتر است با استفاده از موادی مثل سرکه سفید و جوش شیرین شوینده‌های بدون ضرر درست کنید. 


یکی از مضرترین داروهایی که معمولا از داروخانه تهیه می‌شود آنتی بیوتیک‌ها هستند.

آنتی‌بیوتیک‌های غیرضروری

هر چه بیشتر پزشکان را مجبور کنیم برای مشکلاتی مثل سرماخوردگی، گوش درد، عفونت سینوسی و مواردی از این دست آنتی‌بیوتیک تجویز کنند، تاثیر آنتی‌بیوتیک‌های مهم را کاهش می‌دهیم. در حالی که بیشترین سوء استفاده از آنتی‌بیوتیک در کشاورزی غیرطبیعی روی می‌دهد، شما هم می‌توانید با استفاده نکردن بی‌مورد از آنتی‌بیوتیک‌ها سهم خود را به‌جای بیاورید. 

شمع‌های معطر

بیشتر شمع‌ها از نفت خام تهیه می‌شوند و حاوی رایحه‌های مصنوعی هستند که به اختلالات هورمونی منجر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد شمع‌های پارافینی از خود گازهای بنزین و تولوئن ساطع می‌کنند که سرطان‌زا هستند. این شمع‌ها هم‌چنین گازهایی ساطع می‌کنند که محرک حمله‌های آسمی هستند. اگر به شمع علاقه دارید، شمع‌های طبیعی که از موم کندوی زنبور ساخته می‌شوند تهیه کنید. در غیر این صورت با استفاده از شمع‌های شیمیایی هوای خانه را آلوده می‌کنید و به اعضای خانواده آسیب می‌زنید. 

مکمل‌ها

قفسه‌های داروخانه پر است از مکمل‌هایی که میزان بالایی ویتامین و مواد معدنی دارند. برچسب‌هایی که روی آن‌ها نوشته شده 3.000٪ ویتامین C زیاد دیده می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد این مولتی‌ویتامین‌ها ممکن است هیچ فایده‌ای نداشته باشند با خرید آن‌ها فقط پول‌تان را دور می‌ریزید. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد بعضی مولتی‌ویتامین ها حاوی مقادیر زیادی مس هستند که ممکن است به مغز آسیب بزند و به آلزایمر منجر شود. 

دستمال توالت

مواد موجود در بعضی دستمال توالت‌های مرطوب ممکن است به خارش منجر شود. این خارش ناشی از مواد نگهدارنده‌ی این دستمال‌ها است. در حالی این خارش با کرم و دیگر داروهای پوستی از بین نمی‌رود، با استفاده نکردن از این نوع دستمال‌ها از بین می‌رود. 

تاکید پزشکان همواره این بوده که بدون نسخه از داروخانه هیچ نوع آستامینوفنی تهیه نشود.

استامینوفن

در حالی که افراد زیادی برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می‌کنند، وجود این ماده در بسیاری از داروها باعث شده مردم ناآگاهانه بیش از حد مجاز آن را مصرف کنند. قبل از مصرف آنتی‌بیوتیک با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید و در صورت امکان، برای تسکین درد از  ویتامین D، زردچوبه یا زنجبیل استفاده کنید. 

خوش‌بو کننده‌های هوا

خیلی از افراد برای تهیه خوش‌بو کننده‌ها به داروخانه مراجعه می کنند؛ در حالی که به‌نظر می‌رسد خوش‌بو کننده‌ها هوا را پاک می‌کنند، هوای خانه را به حدی آلوده می‌کنند که از هوای شهر در یک روز آلوده هم آلوده‌تر است. تحقیقات نشان می‌دهد بعضی خوش‌بو کننده‌ها موادی دارند که روی مغز و سیستم عصبی تاثیر منفی می‌گذارند، مجاری تنفسی را تحریک می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند. اگر در خانه‌ی‌تان بوی بدی می‌آید، منبع آن را از بین ببرید. برای این‌که هوای خانه تازه شود، یک ظرف آب را جوش بیاورید و چند تکه پوست پرتغال، چوب دارچین و میخک درون آن بیاندازید و بگذارید بجوشد. 

تامپون سمی

تامپون یکی از شخصی‌ترین لوازم خانم‌ها محسوب می‌شود، اما می‌دانید ممکن است به رایحه‌های مصنوعی شیمیایی، دی‌اکسین‌ها و فوران‌ها آغشته باشد؟ این مواد شیمیایی عامل سرطان، مشکلات تولید مثل، اختلال هورمونی و حساسیت پوستی هستند. از تامپون‌های معطر هرگز استفاده نکنید. 
منبع : Rodalewellness