نورپردازی علاوه بر این که برای روشن کردن خانه صورت می‌گیرد، جنبه‌ی هنری نیز دارد و تاثیر زیادی روی دکوراسیون داخلی می‌گذارد. با نورپردازی می‌توان جو اتاق را عوض کرد و حس و حال خاصی در آن ایجاد کرد. متاسفانه بسیاری از مردم از جادوی نور اطلاع ندارند و فقط به جنبه‌ی کابردی آن توجه می‌کنند. در این مطلب سعی داریم به هفت اشتباه در نورپردازی اشاره کنیم. این نکات را مطالعه کنید و همیشه در خاطر داشته باشید تا در هنگام نورپردازی از این اشتباهات خودداری کنید و محیطی دلپذیر در خانه خلق کنید.


اکتفا به یک منبع نور

راز نورپردازی خوب در ایجاد لایه‌ها در ارتفاعات مختلف است. تنها به یک منبع نور اکتفا نکنید. ترکیبی از لامپ‌های سقفی، هالوژن کف و چراغ‌های رومیزی را مورد استفاده قرار دهید. نور گرم توجه افراد را جلب کرده و صمیمیت خاصی ایجاد می‌کند.


استفاده از لامپ سقفی که بیش از حد پر نور است

هیچ چیز بدتر چراغ‌های پرنور بالای سر نیست چون حس می‌کنید روی صحنه ایستاده‌اید. پیشنهاد می‌کنیم از دیمر و لامپ‌های سفید با نور ملایم در همه‌ی اتاق‌ها از جمله حمام استفاده کنید. نور نباید خیلی زیاد باشد چون تند و ناخوشایند است.


عدم توجه به توان لامپ

حس و حال اتاق یعنی همه چیز آن. چه کسی دوست دارد زیر نور روشن شام بخورد؟ پس برای اتاق پذیرایی لامپ 60 وات کافی است. برای مطالعه اتاق باید روشن باشد پس لامپ 75 تا 100 وات برای اتاق نشیمن در نظر بگیرید. چه خوب بود اگر می‌توانستید میزان آن را به دلخواه تغییر دهید. دیمر برای همین کار است ولی اگر دیمر ندارید، می‌توانید لامپ هایی با توان‌های مختلف 40 تا 100 بخرید و حالت اتاق را به دلخواه تغییر دهید. حمام هم از بالا و هم از طرفین نیاز به نور دارد. لامپ سقفی آن را 75 وات و طرفین را هرکدام 60 وات در نظر بگیرید. بهترین نور هم سطح دید شماست و نه در بالای سر که باعث افتادن سایه می‌شود. بهترین نور، نوری است که از یک آباژور سفید پخش می‌شود.


استفاده بیش از حد از لامپ‌ هالوژن در سقف باعث می‌شود سقف مانند پنیر سوئیسی سوراخ سوراخ به نظر برسد.

استفاده‌ی بیش از حد لامپ‌های هالوژن در داخل سقف

از لامپ‌های هالوژن در داخل سقف به تعداد کم استفاده کنید. افراط در این کار سقف را به شکل پنیر سوئیسی در می‌آورد. همین‌طور محل نصب این لامپ‌ها هم اهمیت دارد. نورپردازی بالای سر را به جاهایی نظیر حمام و دستشویی محدود کنید. 


فراموش کردن دیمرها

نورپردازی در دکوراسیون تاثیر زیادی دارد و باعث ایجاد هیجان و شور و حال در اتاق می‌شود. یکی از روش‌های تنظیم نورپردازی و تغییر دادن حس و حال دکوراسیون، استفاده از دیمر است.


نصب کلیدهای برق در جاهای اشتباه

کلیدهای برق را 90 سانتی‌متر بالاتر از کفپوش نصب کنید. با این کار فضای کافی برای انجام کارهای هنری یا نصب تابلوهای نقاشی بر روی دیوار خواهیم داشت. کلیدهای برق باید بین 4 تا 5 سانتی متر از چهارچوب در فاصله داشته باشند. 


غفلت از کمد لباس

کمد لباس هم نیاز به نورپردازی دارد. برای این‌که بتوانید داخل آن لباس‌های هم رنگ را از یکدیگر تشخیص دهید، نورپردازی با لامپ‌های تو رفته می‌تواند کمک زیادی بکند. می‌توانید یک لامپ دیواری در بالای کمد لباس به‌عنوان منبع نور ثانویه نصب کنید. نورپردازی کمد لباس بسیار مهم است چون باید بتوانید رنگ‌های مختلف لباس‌ها را در کنار هم قرار داده و بهترین ترکیب را برای پوشیدن انتخاب کنید.


منبع : Elledecor