تصور اکثر افراد از تغییر دکوراسیون و نوسازی خانه کاری پرهزینه است. البته در بیشتر موارد این تصور درست است، اما روش‌هایی ارزان هم وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دکوراسیون داخلی منزل‌تان را تغییر دهید و زیباتر کنید و پول زیادی هم از جیب‌تان نرود. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با روش‌هایی ارزان برای تغییر دکوراسیون آشنا شوید. 


سه عددی جادویی است

یک تابلوی سه تکه می‌تواند در لحظه‌ دکوراسیون اتاق را تغییر دهد. تابلوهای سه تکه که چند سالی است طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، می‌توانند با هزینه‌ای کم تغییر زیادی در دکوراسیون داخلی ایجاد کنند. حتی خودتان هم می‌توانید یکی از این تابلوها درست کنید. می‌توانید یک عکس با اندازه‌ی بزرگ را چاپ کنید، آن را به سه قسمت تقسیم کرده و سپس قاب کنید. 


توهم ایجاد کنید

اگر در اتاق فرش پهن کرده‌اید، هرچه بزرگ‌تر باشد اتاق بزرگ‌تر به‌نظر خواهد آمد. البته روش‌های زیادی برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق‌های کوچک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 


یکی از راه‌های مناسب در طراحی دکوراسیون برای جلوه دادن به قفسه‌ها این است که از وسایل تزئینی کمتری در قفسه‌ها استفاده کنیم.

هر چه کمتر بهتر 

به‌جای این‌که قفسه‌های دکوری را پر از وسایل تزئینی کنید، آن‌ها را به شکلی مینیمال تزئین کنید. چند کتاب که به صورت ایستاده در قفسه قرار دارند در کنار گلدان‌های باریک و بلند، توهم ارتفاع را ایجاد می‌کنند. می‌توانید با کمی دقت در انتخاب کتاب‌ها و رنگ جلد آن‌ها به دکوراسیون شخصیت دهید. اگر کنار قفسه یک صندلی راحتی هم قرار دهید، به محلی برای مطالعه تبدیل خواهد شد. 


نقطه کانونی

دکوراسیون هر اتاقی به یک نقطه کانونی نیاز دارد. اگر در دکوراسیون منزل‌تان نقطه‌ی کانونی ندارید، می‌توانید با رنگ زدن سه بوم بزرگ و قرار دادن آن‌ها کنار هم دیوار بالای مبل را نقطه‌ی کانونی اتاق پذیرایی تبدیل کنید. نکته‌ی مهم این است که بوم‌ها را طوری کنار هم قرار دهید و رنگ بزنید که مثل یک بوم بزرگ به‌نظر برسند. 


رنگ زدن یکی از دیوارها

در اتاق خواب می‌توانید با زدن رنگی تیره به دیوار پشت تخت دکوراسیون اتاق خواب را جذاب‌تر کنید و از این دیوار، برای زدن قاب عکس‌های خانوادگی استفاده کنید. می‌توانید ایده‌های دیگر مثل کاغذ دیواری بافت‌دار را نیز روی دیوار پشت تخت پیاده کنید. 


یکی از راه‌های مناسب در طراحی دکوراسیون استفاده از نور طبیعی برای جلوگیری از خسته کننده بودن فضاست.


استفاده از نور طبیعی

اگر خانه‌ی‌تان نورگیر است، سعی کنید از این امتیاز حداکثر استفاده را ببرید. دیوارهای خانه را رنگی روشن و خنثی بزنید و پرده‌ را نازک انتخاب کنید و بگذارید نور در خانه انعکاس پیدا کند. برای این‌که دکوراسیون خسته‌کننده نشود، می‌توانید کوسن‌های مبل را طرح‌دار و رنگی انتخاب کنید. یادتان باشد تعادل کلید طراحی دکوراسیون است. 


استفاده از منظره 

اگر خانه‌ی‌تان بالای یک برج است یا منظره‌ای زیبا از طبیعت یا حتی باغ و باغچه‌ی خودتان دارد، پرده‌ را کنار بزنید و از این منظره لذت ببرید. رنگ پرده‌ را خنثی انتخاب کنید تا توجه بیشتر به منظره جلب شود. 


دکوراسیون گلچین

می‌توانید در طراحی دکوراسیون داخلی از سبک‌های مختلف، طیف‌های مختلف رنگ، طرح‌های مختلف، بافت‌های مختلف و هر چیزی که به آن علاقه دارید استفاده کنید. مهم این است که تعادل در استفاده از این موارد برقرار شود و المان‌های مختلف دکوراسیون، مکمل یا متضاد یکدیگر باشند تا جذابیتش را از دست ندهد.


منبع : Housebeautiful