با افزایش مشکلاتی مثل خستگی مزمن، افزایش وزن و افسردگی، تیروئید به یکی از موضوعات داغ مباحث پزشکی تبدیل شده است. این مشکلات در خیلی از موارد به رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و سبک زندگی نامناسب مربوط می‌شود. اما در بعضی موارد هم کم‌کاری تیروئید است که افراد را دچار این مشکلات می‌کند. این‌که تیروئید منشا این مشکلات باشد بسته به افراد متفاوت است، اما آگاهی از کارکرد تیروئید و مشکلات ناشی از کم‌کاری آن برای حفظ سلامت ضروری است. 

تیروئید که کمتر از 5 سانتی‌متر طول دارد، یک غده‌ی پروانه‌ای شکل است که جلوی گلو واقع شده است. این غده‌ که دقیقا زیر حنجره قرار دارد، دو نرمه دارد که روی طرفین مجرای تنفسی قرار می‌گیرند. وظیفه‌ی تیروئید به‌عنوان بخشی از سیستم درون‌ریز تولید و ذخیره کردن هورمون‌هایی است که بیشتر سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کنند. سوخت و ساز بدن روی خیلی از قسمت‌های دیگر بدن مثل مغز، قلب و عضلات موثر است. 

به زبان ساده، غده‌ی تیروئید دو هورمون T3 و T4 را تولید می‌کند که میزان آن‌ها روی وزن، سلامت قلب، دمای بدن و قوت عضلات موثر است. اگر این هورمون‌ها زیادی ترشح شوند، فرد به پرکاری تیروئید مبتلا است و اگر کم ترشح شوند، به کم‌کاری تیروئید. هیچ کدام از این شرایط خوب نیستند و هر دو روی سلامت روانی و فیزیکی فرد تاثیر می‌گذارند. پس اگر هر کدام از این شرایط را داشته باشید، باید برای درمان به متخصص غدد مراجعه کنید. 

در حالی که پرکاری تیروئید دلایل و علائم خود را دارد، کم‌کاری تیروئید شایع‌تر است و تقریبا 4.6٪ از جمعیت بزرگ‌تر از 12 سال آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. در این مطلب علائم رایج کم‌کاری تیروئید را آورده‌ایم تا اگر با آن‌ها مواجه شدید، برای درمان به متخصص غدد مراجعه کنید.


خستگی

در حالی که تحقیقات نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی اختلال هورمونی و سندروم خستگی مزمن هستند، خستگی می‌تواند یکی از علائم کم‌کاری تیروئید و سوخت و ساز پایین بدن باشد. در چنین حالتی بدن در سوزاندن انرژی ذخیره شده مشکل دارد. اضافه کردن روغن نارگیل به رژیم غذایی می‌تواند سوخت و ساز بدن را تقویت و خستگی را از بین ببرد. 


احساس سرما در افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند یکی از شایع‌ترین عوارض است.


احساس سرما

اگر سوخت و ساز بدن دچار اختلال شود ممکن است به احساس سرما منجر شود. درست مثل هر ماشین دیگر که با کار کردن و سوزاندن انرژی گرم می‌شود، بدن هم با سوزاندن چربی گرما تولید می‌کند. اما وقتی برای این کار مشکل داشته باشد، اتفاقی که رخ می‌دهد دقیقا برعکس است. 


افزایش وزن

سوخت و ساز بدن علاوه بر این‌که انرژی بدن را تامین می‌کند و آن را گرم نگه می‌دارد، وزن را نیز در میزانی سالم حفظ می‌کند. در واقع، اگر سوخت و ساز بدن کم باشد، کاهش وزن یا حتی حفظ کردن وزن تقریبا غیرممکن می‌شود. اگر به اندازه‌ی کافی ورزش می‌کنید و رژیم غذایی سالمی دارید اما باز هم در کاهش وزن مشکل دارید، احتمالا دچار مشکل کم‌کاری تیروئید هستید و باید به متخصص غدد مراجعه کنید. 

در حالی که کم‌کاری تیروئید علائم دیگری مثل ریزش مو، یبوست، اختلال در چرخه‌ی قاعدگی و نازایی دارد، خستگی، احساس سرما و افزایش وزن رایج‌ترین علائم آن‌ هستند. اما خوشبختانه درمان‌های طبیعی کم‌کاری تیروئید زیادند. برای شروع می‌توانید رژیم غذایی‌‌تان را تغییر دهید. بهتر است ماهی‌های وحشی حاوی اسید‌های چرب امگا 3، روغن نارگیل، علف دریایی، مواد غذایی پروبیوتیک، دانه‌هایی مثل کتان و چیا و البته مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید. هم‌چنین می‌توانید مصرف آرد تصفیه‌شده، شکر، لبنیات و آب شیر که پر از فلورین و کلر است را به حداقل برسانید. این مواد شیمیایی جذب ید در بدن را کم می‌کنند و کمبود مواد معدنی عملکرد تیروئید را دچار اختلال می‌کند. 

در نهایت می‌توانید بعضی مکمل‌ها مثل ید، سلنیوم، روغن ماهی، ویتامین B کمپلکس، آمینو اسید ال تیروزین و پروبیوتیک را وارد رژیم غذایی خود کنید. البته مهم‌ترین مکمل که در درمان کم‌کاری تیروئید موثر است آشواگاندا است. آشواگاندا یک گیاه دارویی اصلاح نژادی شده است که میزان کورتیزول بدن را کاهش می‌دهد و میزان هورمون T4 را متعادل می‌کند. 


منبع : Rodalewellness