هنگامی‌که متوجه شدید دکوراسیون منزل خود را چگونه می‌خواهید تغییر دهید، سوال مهم این است که اجرای دکوراسیون را خودتان به عهده بگیرید، یک طراح دکوراسیون داخلی استخدام کنید و یا هر دو. طراحان دکوراسیون داخلی به معنای امروزی آن، قبل از قرن بیستم حضور نداشتند. پیش از آن باور عمومی بر آن بود که هر کس اجرای دکوراسیون خانه اش را خودش انجام بدهد، مگر آن‌که از خانواده‌ای اشرافی باشد.
ترک عادت همیشه سخت است. برخی هنوز بر این باورند که باید حتما در یک کاخ زندگی کرد تا بتوان طراح دکوراسیون داخلی استخدام کرد و نگران هزینه‌های این کار هستند. البته بحث پول برای بسیاری اهمیت چندانی ندارد. واگذاری مسئولیت به طراح دکوراسیون داخلی آن‌ها را نگران می‌کند که شاید نتیجه‌ی کار مطابق سلیقه‌ی آن‌ها نباشد. بعضی بی شک و تردید این مسئولیت را به طراح دکوراسیون داخلی می‌سپارند و برخی به سلیقه‌ی خود اعتماد می‌کنند و ترجیح می‌دهند اجرای دکوراسیون داخلی را خودشان بر عهده بگیرند.
شما جزو کدام دسته هستید؟ این موارد به شما کمک می‌کنند راحت‌تر تصمیم بگیرید.

مزایای اجرای دکوراسیون خانه توسط خودتان
مشخصا اولین نکته‌ی مثبت این است که هیچ مبلغی برای انجام این کار نباید بپردازید. نتیجه‌ی دکوراسیون بازتاب کاملی از سلیقه‌ی شخصی خود شما خواهد بود و می‌توانید به آن افتخار کنید. اگر تا به حال این کار را انجام داده‌اید و نتایج آن رضایت بخش بوده، حتما این بار هم باز آن را امتحان کنید.
این‌که از پس انجام پروژه‌های خودتان برآیید یا نه کاملا به نقاط قوت خودتان بستگی دارد. همان‌طور که یک طراح دکوراسیون داخلی اهل کالیفرنیا اشاره می‌کند، اگر سلیقه‌ی خود را بشناسید و بدانید چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد، هر کاری کنید مورد پسندتان خواهد بود.

اجرای دکوراسیون داخلی یک فرایند زمان بر است که لازمه‌اش یادگیری و تصمیم گیری‌های متعدد است.

معایب اجرای دکوراسیون خانه توسط خودتان
این کار می تواند با شکست مواجه شود. در این صورت یا باید شرایطی که پیش آمده را سال‌ها تحمل کنید و یا هزینه‌ی هنگفتی بپردازید و اشتباهات‌تان را پاک کنید.
آیا قدرت تجسم دارید؟ خلاق هستید؟ اگر این‌ها را ندارید احتیاج به کمک خواهید داشت، چرا که هزینه‌ی جبران اشتباهات سنگین است.
اجرای دکوراسیون داخلی و کارهای جانبی آن توسط خودتان لزوما به معنای هزینه‌ی کمتر نیست. اجرای دکوراسیون داخلی یک فرایند زمان بر است که لازمه‌اش یادگیری و تصمیم گیری‌های متعدد است. آیا ارزش گذاشتن این زمان را برای شما دارد؟ آیا زمانی‌که می‌گذارید ارزش صرفه جویی‌هایی که در هزینه‌ها می‌شود را دارد؟ اگر مرتکب اشتباه شوید و مجبور به تکرار آن شدید، حاضرید از پس انداز خود چشم پوشی کنید؟
درصد بالایی از مبلمان خانه‌ها تنها در نمایشگاه‌های خصوصی طراحان دکوراسیون داخلی یا به صورت عمده فروخته می‌شوند. بنابراین آن‌چه در مغازه‌ها دیده می‌شود تنها درصد کمی از کالاهای موجود است. با وجود این که برخی از نمایشگاه‌ها برای عموم قابل دسترس هستند، برای خرید باید از طریق یک طراح یا دکوراتور اقدام کرد.

مزایای استخدام یک طراح داخلی
شما با استخدام یک طراح دکوراسیون داخلی دسترسی بیشتری به انواع مبلمان، کفپوش، کمد دیواری، پرده و کاغذ‌ دیواری خواهید داشت. به این طریق می‌توانید با کارگاه‌ها و کسبه‌ای که طراحان دکوراسیون داخلی در طول سالیان سال کار خود با آن‌ها آشنا شده‌اند نیز در تماس قرار بگیرید. نهایتا نیز خانه‌ای دکور شده و متناسب با سلیقه تان خواهید داشت که وسایلش را یک متخصص به دلیل زیبایی و کیفیت انتخاب کرده است.اگر بودجه ی کافی برای استخدام یک طراح دکوراسیون داخلی را دارید، حتما این کار را بکنید، چرا که به این ترتیب منزلی سفارشی برای خود خواهید داشت. داشتن کسی که ایده های شما را تأیید کند بسیار مفید است. طراحان دکوراسیون داخلی و دکوراسیون باعث می‌شوند اضافه کاری نکنید و متحمل هزینه‌های بیشتر نشوید.

کار کردن با یک طراح دکوراسیون داخلی می‌تواند هزینه بر باشد و ارتباط زیادی با زندگی خصوصی شما پیدا می‌کند.

معایب استخدام یک طراح داخلی
کار کردن با یک طراح دکوراسیون داخلی می‌تواند هزینه بر باشد و ارتباط زیادی با زندگی خصوصی شما پیدا می‌کند. شما باید اطلاعات بسیاری در مورد زندگی شخصی‌تان با آن‌ها در میان بگذارید. حتی شاید مجبور شوید ماه‌ها و سال‌ها با آن‌ها کار کنید. به این ترتیب طراح دکوراسیون داخلی ممکن است محرم راز شما شود و گاها دشمن.
این‌که یک نفر شناخته شده و معروف است لزوما او را به طراحی مناسب برای شما بدل نمی‌کند. حتما باید طراحی که انتخاب می‌کنید را دوست داشته باشید و بتوانید به او اعتماد کنید. از همه مهم‌تر باید بتوانید با او رابطه‌ی متقابل برقرار و بدون هیچ عذر و بهانه‌ای، شفاف در مورد بودجه‌ی خود با او صحبت کنید.
وقتی خانه‌تان را خودتان دکور می‌کنید به حس موفقیتی دست خواهید یافت که با استخدام طراح دکوراسیون داخلی نمی‌توانید این حس را تجربه کنید. البته یک طراح دکوراسیون داخلی خوب شما را در کارها شریک می‌کند و به شما این حس را می‌دهد که شما هم در نتیجه‌ی نهایی دخیل بوده‌اید.

مشاوره با یک طراح داخلی و اجرای دکوراسیون توسط خودتان
اگر از کار کردن با یک طراح دکوراسیون داخلی لذت می‌برید ولی نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی بپردازید، یا اگر دوست دارید خودتان هم در انجام کارها شریک باشید، جایگزین‌هایی وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها نیز فکر کنید:
  •  طراح دکوراسیون داخلی را ساعتی استخدام کنید تا به شما در برنامه ریزی و انتخاب پارچه، رنگ و مبلمان کمک کند و سپس طرح حاصل را خودتان اجرا کنید. البته تعداد کمی از طراحان این مسئولیت را به عهده می گیرند.
  •  پروژه را خودتان طراحی کنید و در مرحله‌ی انتخاب مبلمان و رنگ به صورت ساعتی از یک طراح دکوراسیون داخلی حرفه‌ای کمک بگیرید و نظر او را در مورد وسایلی که در نظر دارید بپرسید.
  •  با یک طراح دکوراسیون داخلی به صورت مجازی کار کنید. بسیاری از طراحان کارهای خود را در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند. شما یک نقشه از خانه‌ی خود برای ایشان می‌فرستید و او با مبلغی که دریافت می‌کند بدون نیاز به هیچ ملاقاتی به شما مشاوره می‌دهد.
  • ممکن است فروشگاه لوازم خانگی مورد علاقه‌تان، خدمات مجانی طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی داشته باشد. بعضی از فروشگاه‌ها در صورت خرید، این خدمات را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌دهند.

منبع : Houzz