مدیریت سیم و کابل کامپیوتر می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. علاقه‌مندان به کامپیوتر این فرایند را با آستین کشیدن روی سیم و کابل ساده‌تر می‌کنند. این کار هم‌چنین جریان هوای داخل کامپیوتر را بهبود می‌بخشد و این به پایین آمدن دمای سیستم منجر می‌شود. آستین سال‌هاست که بین کاربران کامپیوتر طرفداران زیادی دارد و در این مطلب، راهنمایی برای آستین کردن سیم و کابل داخلی کامپیوتر برای‌تان فراهم کرده‌ایم. 

نکته: این راهنمایی برای آستین کردن کابلی است که به دو قسمت تقسیم شده. پس بهتر است این راهنما را با نیازها و رویکرد خود منطبق کنید. 


ابزار لازم

  • سیم چین و سیم لخت‌کن
  • یک فندک یا تفنگ حرارتی
  • قیچی برای بریدن آستین و شرینگ حرارتی
  • پیچ‌گوشتی
  • انبر قفلی

رویکردتان را مشخص کنید

قصد دارید پس از متصل کردن دو کابل یا باز کردن فیش‌ها آن را آستین کنید یا این‌که آستین را روی فیش‌ها بکشید؟ اگر می‌خواهید طول کابل را نیز تغییر دهید بهتر است رویکرد اول را انتخاب کنید اما باز کردن فیش‌ها تمیزترین رویکرد است. البته بعضی فیش‌ها آن‌قدر کوچک هستند که آستین به‌راحتی روی آن‌ها کشیده می‌شود.

اندازه‌گیری

هنگام تعیین اندازه‌ی آستین باید عوامل متعددی را مد نظر قرار دهید:

برای آستین کشیدن روی سیم و کابل باید طول آستین را بلندتر از طول سیم و کابل در نظر گرفت.


برش زدن آستین

وقتی آستین دور سیم و کابل کشیده می‌شود طولش کاهش می‌یابد پس طول آستین را قبل از این که روی سیم و کابل کشیده شود مشخص کنید. بهتر است 3 تا 12 میلی‌متر از هر طرف سیم و کابل بیرون آستین باشد. آستین نکردن این قسمت‌ها باعث می‌شود شرینگ حرارتی بهتر به روکش سیم و کابل و آستین بچسبد. هم‌چنین در این حالت متصل کردن فیش‌ها نیز آسان‌تر می‌شود. اگر چند بار این کار را انجام دهید قادر خواهید بود طول صحیح برای برش زدن آستین را حدس بزنید. 

دو طرف آستین را بسوزانید

برای این‌که آستین نخکش نشود، با استفاده از فندک دو طرف آن را بسوزانید. اگر آستین را برش نزده باشید نیازی به این کار نیست، اما در بیشتر موارد طول آستین باید تغییر پیدا کند. هنگام استفاده از فندک دقت داشته باشید چون حرارت بیش از حد رنگ آستین را تغییر می‌دهد. از آن‌ مهم‌تر این‌که ممکن است آستین ذوب شود و روی لبه‌های آن برآمدگی به‌وجود بیاید. این باعث می‌شود شرینگ حرارتی خوب آستین را در بر نگیرد. بهترین روش برای سوزاندن انتهای آستین استفاده از یک چاقوی داغ یا هویه است. 

آستین را روی سیم و کابل بکشید

  • کابل را داخل آستین بکنید و سپس آستین را کاملا روی آن بکشید. 
  • یک طرف آستین را بگیرید تا سرجایش بماند. 
  • با دست دیگر آستین را روی کابل بکشید. 
  • این کار را تا زمانی تکرار کنید که آستین کاملا روی کابل قرار بگیرد. 

شرینگ حرارتی را برش بزنید

برای پوشاندن دو طرف آستین به دو شرینگ 3 تا 12 میلی‌متری نیاز دارید. قطر شرینگ باید به اندازه‌ای باشد که روی آستین را بگیرید. هر دو شرینگ را روی دو طرف کابل و آستین بکشید. 

آستین را به عقب بکشید

اگر آستین طول زیادی دارد و مزاحم کار کردن‌تان است، آن را به عقب بکشید تا در انتهای کابل جمع شود و کار کردن روی کابل برای‌تان راحت شود. 


قبل از استفاده از آستین در نظر داشته باشید که قسمت‌های که از هم جدا هستند را به هم متصل کنید.


اگر کابل را قسمت کرده بودید سیم‌ها را متصل کنید

روکش و عایق کابل را بکنید. سپس سیم‌ها را به هم بپیچید و روی آن‌ها را با شرینگ حرارتی روکش کنید. طول شرینگ‌ باید به اندازه‌ی باشد که قسمت لخت شده‌ی  کابل را کاملا بپوشاند. 

آستین را رها کنید

اگر فیش‌های کابل را باز کرده‌اید، حالا وقت متصل کردن آن‌ها است. اگر کابل پیچ خورده آن را باز کنید و آستین را رها کنید تا روی کابل کشیده شود. اگر طول آن بلند است می‌توانید کوتاهش کنید. یادتان باشد حداقل 3 میلی‌متر از دو طرف کابل باید خالی باشد تا شرینگ حرارتی روی آن‌قرار بگیرد. 

آستین را باز کنید

دو طرف آستین را بگیرید و بکشید تا تمام کابل را در بر بگیرد. اگر اندازه‌‌ی آستین را درست انتخاب کرده باشید دور کابل سفت می‌شود. می‌توانید دو طرف آن را با یک بند نایلونی ببندید که سر جایش محکم شود. 


شرینگ حرارتی را گرما بدهید

هر دو شرینگ را پایین فیش و انتهای آستین قرار دهید و سپس با استفاده از فندک حرارت دهید. هنگام حرارت دادن شرینگ را دور کابل محکم نگه دارید تا سر جایش سفت شود. منبع : Wikihow