مشکلات تیروئید و مواد شیمیایی نچسب دوباره خبرساز شده‌اند و یک بار دیگر به ما هشدار می‌دهند که خانه‌ی خود را از این مواد شیمیایی پاک کنیم. در مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شد، دانشمندان متوجه شدن 10٪ از مردمی که آب آلوده به پرفلورواوکتانیک اسید یا PFOA می‌نوشند، دچار مشکلات تیروئید می‌شوند. PFOA  یکی از مواد شیمیایی نچسب است که در دسته‌ی ترکیبات PFC قرار می‌گیرند، یک خانواده از مواد شیمیایی حاوی فلوراید که مشخصات ضد چسب و ضد لک دارند. مشکل این است که این ترکیبات به سادگی شکسته نمی‌شوند و معمولا وارد بدن هم می‌شوند. علاوه بر مشکلات تیروئید، PFC ها به سرطان، نازایی، نقص‌های مادرزادی و ضعف سیستم ایمنی بدن ربط داده می‌شوند. در این مطلب چیزهایی که حاوی مواد نچسب هستند و احتمالا در خانه‌ی شما هم وجود دارند را آورده‌ایم. 


نخ دندان

بعضی شرکت‌ها به نخ دندان مواد شیمیایی نچسب اضافه می‌کنند تا راحت‌تر بین دندان‌ها حرکت کند. البته نخ دندان کشیدن برای سلامت دهان و دندان ضروری است و نباید این کار را کنار بگذارید، اما سعی کنید یک نخ دندان طبیعی تهیه کنید. 


ماهی‌تابه

درست است که لک نشدن ماهی‌تابه و نچسبیدن غذا به آن خیلی خوب است. اما اگر کف ماهی‌تابه خط و خش بیوفتد احتمالا مواد شیمیایی نچسب وارد غذای‌تان می‌شوند. بهتر است اگر کف ماهی‌تابه‌ی تفلون‌تان آسیب دیده آن را تعویض کنید. 


لباس بارانی

مواد شیمیایی نچسب ضد آب هم هستند و از آن‌ها در تولید چتر، چکمه و بارانی استفاده می‌شود. بهتر است ژاکت‌هایی که از پلی یورتان تولید می‌شوند استفاده کنید. لباس و چکمه‌هایی که روکش موم دارند و از لاستیک واقعی ساخته می‌شوند هم گزینه‌های بی‌خطری هستند. 


جعبه‌های پیترا و فست فود حاوی مواد شیمیایی نچسب هستند که باعث می‌شوند روغن غذا از جعبه عبور نکند و احتمال ابتلا به بیماری تیروئید را افزایش می‌دهند.

جعبه‌های پیتزا و فست فود

بسیاری از جعبه‌های پیترا و فست فود حاوی مواد شیمیایی نچسب هستند که باعث می‌شوند روغن غذا از جعبه عبور نکند. بهتر است سعی کنید کمتر فست فود بخورید و بیشتر در خانه آشپزی کنید. 


مبلمان و فرش و موکت

مواد شیمیایی نچسب خود را با نام‌هایی مثل تفلون پنهان می‌کنند. از این مواد در مبلمان، فرش و موکت هم استفاده می‌شود تا لکه‌هایی که روی آن‌ها می‌ریزد به داخل‌شان نفوذ نکند. البته اگر این مواد به مشکلات تیروئید منجر نمی‌شدند استفاده از آن‌ها راه حل خوبی برای راحت کردن نظافت وسایل خانه بود. هنگام خرید مبلمان از فروشنده در مورد موادی که در روکش آن استفاده شده سوال کنید. هم‌چنین بهتر است از انتخاب موکت به‌عنوان کفپوش خودداری کنید و کفپوش چوبی را انتخاب کنید. 


ظروف کاغذی

هر سال در آمریکا 64 میلیارد لیوان و بشقاب کاغذی دور ریخته می‌شود. جدای از تولید میزان عظیمی زباله، بیشتر این ظروف حاوی مواد شیمیایی نچسب هستند. بهتر است بیشتر از ظروف معمولی استفاده کنید آن‌ها را در ماشین ظرفشویی بشویید تا آب زیادی هم مصرف نشود. 


شامپو

مواد شیمیایی نچسب حتی در محصولات نظافت شخصی هم پنهان شده‌اند. البته خوشبختانه محصولات نظافت شخصتی باید لیست مواد سازنده داشته باشند. این لیست را بررسی کنید و شامپوهایی که حاوی پرفلوروها هستند خریداری نکنید. 


گرد و خاک

از آن‌جایی که مواد شیمیایی نچسب در محصولات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در گرد و خاکی که روی وسایل خانه می‌نشینند نیز وجود دارند. بهتر است مرتب گرد و خاک وسایل خانه را بگیرید تا این مواد مضر از طریق مجاری تنفسی وارد بدن‌تان نشوند. 


منبع : Prevention