نورپردازی خوب تأثیر زیادی بر فضای اتاق می‌گذارد. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم نورپردازی آن توجه شما را به خود جلب کند؟ به احتمال زیاد پاسخ شما منفی است. نورپردازی بی عیب و نقص به سختی توجه کسی را به خود جلب می‌کند. یک طراح صنعتی ساکن نیویورک که تخصصش در زمینه‌ی نورپردازی است، می‌گوید: «وقتی اتاقی نور مناسب داشته باشد، همه بی آن‌که دلیلش را بدانند احساس آرامش پیدا می‌کنند و راحت هستند».
انتخاب صحیح و دقیق لامپ و لوازم روشنایی در اجرای دکوراسیون داخلی، تأثیر به سزایی در ایجاد فضایی دوست داشتنی دارد. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در این زمینه، نورپردازی بیش از اندازه است. یک طراح دکوراسیون داخلی اعتقاد دارد که روشنایی بیش از اندازه به مهمانان شما این حس را می‌دهد که در اورژانس بیمارستان نشسته‌اند. در ادامه‌ی مطلب به چند راهکار برای رسیدن به روشنایی مطلوب و متناسب می‌پردازیم.

بهترین نورپردازی را اتاق‌هایی دارند که در اجرای دکوراسیون آن‌ها از نور‌های مختلف و ترکیبی استفاده شده است.

از منابع نور خود به بهترین نحو استفاده کنید
لازم نیست تمام اتاق را روشن کنید. این یک اشتباه رایج است. به گفته‌ی یک طراح دکوراسیون داخلی و معمار، بهترین نورپردازی را اتاق‌هایی دارند که در اجرای دکوراسیون آن‌ها از نور‌های مختلف و ترکیبی استفاده شده است. بنابراین سعی کنید چند منبع نور و روشنایی را با هم ترکیب کنید. یک وسیله‌ی روشنایی را به عنوان منبع نور در نظر بگیرید و با یک آباژور مناسب نور آن را پراکنده کنید. به پیشنهاد این طراح دکوراسیون داخلی، می‌توانید لامپ‌های کم مصرف‌تان را به مغازه ببرید و آن‌ها را با پوشش‌های مختلف امتحان کنید.

از دیمر استفاده کنید
طراح دکوراسیون داخلی مذکور اعتقاد دارد دیمر به شما قدرت انتخاب می‌دهد. شما با استفاده از لامپ‌های دیمردار با توجه به ساعت روز و کاربرد اتاق می‌توانید نور اتاق را کم یا زیاد کنید و البته به این ترتیب در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی می‌کنید. او پیشنهاد می‌کند یک برق کار حرفه‌ای استخدام کنید تا تمام این کار‌ها را برای‌تان انجام دهد. استفاده از دیمر در واقع یک سرمایه گذاری ارزشمند است چرا که مصرف برق را کاهش و عمر لامپ‌ها را افزایش می‌دهد. از نظر طراح دکوراسیون داخلی ما هر وسیله‌ی روشنایی باید به یک دیمر وصل باشد؛ به نظر او استفاده از دیمر امری ضروری است.

انواع مختلف لامپ‌ها و لوازم روشنایی را بشناسید
در نورپردازی منزل خود به هیچ وجه از لامپ فلورسنت استفاده نکنید. به گفته‌ی یک طراح دکوراسیون داخلی، نور فلورسنت باعث می‌شود همه چیز بی رنگ دیده شود و چشم بیننده خسته شود. لامپ‌های کم مصرف گزینه‌ی خوبی هستند. لامپ‌های ال ای دی عمری طولانی دارند ولی قیمت‌شان کمی گران‌تر است. لامپ‌ها و لوازم الکتریکی و روشنایی را بیشتر بشناسید و با کمک گرفتن از نیروی متخصص برق، از روشنایی بهترین بهره را در طراحی دکوراسیون داخلی منزل‌تان ببرید.

در طراحی دکوراسیون داخلی برای نورپردازی محیط باید کاربرد آن‌را مد نظر قرار دهید.

کاربرد اتاق خود را در نظر بگیرید
چه استفاده‌ای از فضای مورد نظر دارید؟ آشپزی؟ تماشای تلویزیون؟ انجام تکالیف؟ در اتاق غذاخوری، بهترین گزینه استفاده از لوستر همراه با دیمر است. اگر از یک ردیف چراغ استفاده می‌کنید، نور آن‌ها را مستقیم رو به صورت مهمانان دور میز شام تنظیم نکنید. نورپردازی آشپزخانه کمی پیچیده‌تر است. محل کارتان در آشپزخانه را مشخص کنید و آن فضا را مستقیما نورپردازی کنید. آن‌ها را در سطحی پایین‌تر از چشمان‌تان، مثلا بین کابینت نصب کنید تا روی کانتر را روشن کنند.
نورپردازی اتاق نشمین بخشی از طراحی دکوراسیون شماست. از ترکیب لوازم روشنایی مختلف از جمله آباژورهای ایستاده، آباژورهای رومیزی و چراغ‌های سقفی استفاده کنید. نورپردازی سرویس‌های بهداشتی از این هم سخت‌تر است. بعضی‌ها معتقدند حمام و دستشویی هرچه روشن‌تر باشند بهتر است، در حالی‌که بعضی‌ها نورهای ملایم تر مثل نور چراغ دیواری را ترجیح می‌دهند. از هر دو نوع نورپردازی با تعدادی شمع استفاده کنید. نور شمع آرامش بخش است. اتاق خواب‌ها باید در کنار تخت و میز کار نور مناسب برای مطالعه و هم‌چنین یک نور متمرکز مناسب برای پوشیدن لباس داشته باشند. هر نوع چراغ سقفی در اتاق خواب باید به دیمر متصل باشد.
منبع : Elledecor