بگذارید رازی را با شما در میان بگذاريم. می‌توانید در عرض پنج دقیقه و با پول خیلی کم خانه‌ی روشن‌تری داشته باشید. می‌خواهید این راز را بدانید؟ خیلی ساده است. از لامپ‌های طیف کامل یا همان سفید استفاده کنید. این کار روشی ارزان برای دمیدن روح در دکوراسیون داخلی است.


لامپ طیف کامل چیست

این لامپ‌ها طیف کاملی از رنگ‌ها را تولید می‌کنند که چشم انسان قادر به دیدن آن‌‌هاست. این نوع از لامپ نوری مایل به آبی تولید می‌کند که نزدیک به نور طبیعی خورشید است. در این نور رنگ‌ها طبیعی‌تر و زنده‌تر به نظر می‌رسند؛ بدون این‌که زردی تند برخی از لامپ‌ها را داشته باشند. با این لامپ‌ها دکوراسیون داخلی خانه‌ی شما جلوه‌ی طبیعی خود را حفظ می‌کند. شاید شنیده باشید که هنرمندان نور شمالی را ترجیح می‌دهند؛ چون رنگ‌ها را واقعی‌تر نشان می‌دهد. اگر نور شمالی در دسترس شما نیست، می‌توانید این نوع نور را با استفاده از لامپ طیف کامل به وجود بیاورید.


معیار انتخاب لامپ طیف کامل

چندین نوع لامپ با نام «طیف کامل» وجود دارند که با معیارهای تعبیر رنگ هم‌خوانی ندارند. لامپ‌هایی که دمای رنگ‌شان 500 کلوین یا بالاتر باشد در رده‌ی طیف کامل قرار می‌گیرند. استاندارد دیگری برای اندازه‌گیری نور وجود دارد که CRI یا شاخص تعبیر رنگ نامیده می‌شود. CRI توانایی تعبیر رنگ واقعی را اندازه‌گیری می‌کند. CRI بین 90  تا 100 طیف کامل قلمداد می‌شود. هنگام خرید لامپ حتما به نرخ CRI  آن دقت کنید.

ایجاد تغییر در نورپردازی می‌تواند دکوراسیون خانه را تغییر دهد و زندگی شما را از این رو به آن رو کند. با این کار، خانه‌ی شما حتی در روزهای گرفته‌ی زمستان نیز روشن و آفتابی خواهد بود و می‌تواند اثر مثبتی روی خلق و خوی شما داشته باشد.


در طراحی دکوراسیون منزل برای نورپردازی بهتر از لامپ‌های CFL یا فلورسنت استفاده کنید.

خرید یک لامپ طیف کامل

خوشبختانه می‌توانید لامپ‌های طیف کامل را از یکی از فروشگاه‌های لوازم الکتریکی محله‌ی خود بخرید.  این لامپ‌ها با نام‌های CFL یا فلورسنت عرضه می‌شوند. فقط کافی‌ است روی جعبه را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید لامپی که می‌خرید طیف کامل است. وقتی برای تعویض لامپ به فروشگاه می‌روید خیلی راحت کلافه می‌شوید. قبلا دایره‌ی انتخاب بسیار محدود بود، اما امروزه در میان انواع و اقسام لامپ غرق می‌شویم و نمی‌دانیم کدام را انتخاب کنیم؛ لومنس، CRI، سرد و یا گرم؛ به همین سادگی گیج می‌شویم. خوشبختانه تغییراتی که قانون در عرضه‌ی لامپ داده تولیدکنندگان را مجبور می‌کند روی جعبه‌های خود از برچسب‌های بهتری استفاده کنند. در واقع این برچسب‌ها بیشتر شبیه برچسب‌های بسته‌بندی مواد غذایی شده که لیستی از مواد مغذی را روی خود دارند. 


کاربردهای لامپ‌های طیف کامل

از لامپ‌های طیف کامل باید در شرایطی استفاده کنید که با معضل ایمنی و رنگ روبه‌رو هستید. گفتیم هنرمندانی که در کار خود باید حتما رنگدانه‌ها را به صورت واقعی ببینند،  این نوع نور را ترجیح می‌دهند. آشپزها هم همین وضعیت را دارند و نورپردازی آشپزخانه باید طوری باشد که رنگ واقعی غذا را ببینند. بسیاری از کارخانه‌ها از این نوع نور استفاده می‌کنند چون فضا را روشن‌تر می‌کند و باعث می‌شود تجهیزات پیچیده بهتر دیده شوند. به‌علاوه، طراحان داخلی و دفاتر ممکن است این نوع نور را به خاطر رنگ و همین‌طور به خاطر تاثیری که روی احساسات می‌گذارند ترجیح دهند. لامپ طیف کامل اغلب برای درمان اختلال خلقی فصلی یا SAD مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند از تیرگی و گرفتگی روزهای زمستان کم کند.


منبع : About