آیا می‌توان دکوراسیون اتاق پذیرایی را طوری طراحی کرد که برای بازی کودکان مناسب و امن باشد؟ در اکثر خانه‌ها کودکان تمام اتاق‌ها را تسخیر می‌کنند. چرا که نه؟ کودکان به اندازه‌ی دیگر اعضای خانواده از خانه سهم دارند و باید در آن راحت باشند. خبر خوب این است که نیازی نیست دکوراسیون داخلی خانه را فدای کودکان کنید. روش‌های زیادی برای طراحی دکوراسیون وجود دارد که فضای خانه را برای کودکان و بزرگسالان مناسب می‌کند. 


 میزهای گرد

از میان برداشتن اشیاء نوک تیز یکی از روش‌های امن کردن اتاق پذیرایی یا هر اتاق دیگر برای کودکان است، پس هنگام خرید مبلمان به این مسئله توجه داشته باشید. شاید دوست نداشته باشید تمام میزهای خانه یک شکل باشند، پس حداقل میز وسط مبل‌ها را گرد بخرید. از آن‌جایی که این میز معمولا وسط اتاق قرار دارد، کودکان زیاد اطراف آن بازی می‌کنند. 


میز و مبل کشودار

وقتی در خانه کودک وجود دارد همیشه مشکل کمبود فضا وجود خواهد داشت. به‌دنبال میزهایی باشید که کشو دارند و مبلی بخرید که باز می‌شود. علاوه بر قرار دادن وسایل خودتان در این فضاها، می‌توانید برای وسایلی که کودکان زیاد استفاده می‌کنند نیز فضا در نظر بگیرید. برای مثال، اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ی فرزندتان که همیشه وسط اتاق پذیرایی افتاده‌اند، می‌توانند داخل کشوی میز وسط باشد. 


فرش

کفپوش بدون فرش ممکن است زیبا باشد، اما در اتاقی که کودکان در آن بازی می‌کنند، بهتر است با انداختن فرش زمین را نرم کنید تا اگر کودکان زمین خوردند آسیب جدی نبینند. نکته‌ی مثبت استفاده از فرش این است که طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارد و دکوراسیون داخلی را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند. 


در طراحی دکوراسیون داخلی و انتخاب لوازم مبلمان نرم که ارتفاع کمی از زمین دارند، برای کودکان ایده‌آل هستند.

مبلمان راحت

هیچ کس مبلمان ناراحت را دوست ندارد، مخصوصا کودکان. مبلمان سفت با گوشه‌های تیز خریداری نکنید. این به این معنی نیست که باید سبک دکوراسیون خانه را فدا کنید، فقط قبل از خرید مبل آن را امتحان کنید. مبلمان نرم که ارتفاع کمی از زمین دارند، برای کودکان ایده‌آل هستند. 


قفسه‌ها را به دیوارها محکم کنید

اتاق‌هایی که کودکان در آن‌ها بازی می‌کنند باید امن باشند و یکی از وسایل خطرآفرین در اتاق پذیرایی، قفسه‌ کتاب است. کودکان دوست دارند از قفسه‌ها بالا بروند و وسایل روی آن‌ها را بردارند، پس بهتر است آن‌ها را به دیوار محکم کنید تا روی کودکان نیوفتند. 


پارچه‌های مقاوم

فرقی نمی‌کند چقدر تلاش کنید، به هر حال اتفاق رخ می‌دهد و پارچه‌ها لک می‌شوند. پس بهتر است در طراحی دکوراسیون با انتخاب پارچه‌های مقاوم و قابل شستشو کار خود را راحت‌تر کنید. معمولا پارچه‌های مصنوعی از لحاظ راحتی شستشو و مقاومت از پارچه‌های طبیعی بهتر هستند. البته چرم یک استثنا است و در برابر هرچیزی مقاوم است. بهتر است از قبل از خرید پارچه، در مورد آن‌ها تحقیق کنید.


رومبلی

یکی دیگر از روش‌های محافظت از مبلمان استفاده از رومبلی است. می‌توانید رومبلی شل یا تنگ روی مبل‌ها بکشید تا اگر کثیف شدند، نظافت‌شان به راحتی انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی باشد. البته رومبلی باکیفیت و خوش دوخت ارزان نیست، پس بهتر است برای داشتن دکوراسیون مناسب در انتخاب خود دقت کنید.


خلوت کردن خانه

اگر اتاق پذیرایی زیادی شلوغ باشد، وسایل سر راه کودکان قرار می‌گیرند و حادثه رخ می‌دهد. بهتر است قاب عکس‌ها، گلدان‌ها و وسایل تزئینی هنگام طراحی دکوراسیون از سر راه بچه‌ها بردارید.  


منبع : About