اتاق تمیز به محیطی گفته می‌شود که جهت تولید یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و در آن مقدار آلاینده‌های زیست محیطی بسیار پایین تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می‌باشد. آلاینده ها معمولا عبارتند از : گرد و غبار، میکروب‌های معلق در فضا و بخار مایعات محیطی.ساخت مواد نیمه‌رسانا نیازمند ماشین آلات و تجهیزاتی است که می‌توانند در شرایط محیطی سخت به خوبی کار کنند. به طور مثال فرآیند ساخت مدار ووفر ، نیازمند ابزاری است که بتواند با دقت بالا و تمیزی فوق‌العاده کار کرده و در عین حال به تولیدی دست یابد که قابلیت رقابت با کارخانه‌های دیگر را داشته باشد. این الزامات به تمام بخش‌های سیستم تولید مربوط می‌شود. بخش‌هایی مثل سیم و کابل داخلی که آن چنان هم تخصصی به نظر نمی‌رسند، باید با همان استانداردهای دقیق هم‌خوانی داشته باشند.
همان‌طور که فرآیندهای ساخت، در حال حرکت به سمت مقیاس‌های کوچک‌تر هستند، استانداردهای اتاق‌های تمیز نیز  روزبه‌روز دقیق تر و سخت‌گیرانه‌تر می‌شوند. در فرآیندهایی که با مقادیر نانومتریک اندازه‌گیری می‌شوند ذرات بسیار ریزی که از گاز بیرون‌رانی حاصل می‌شوند نیز می‌توانند در ساخت مواد نیمه رسانا اختلال به وجود بیاوردند. در بعضی از محیط‌ها نیز می‌توانند فرآیند تولید را مختل کنند. برخی از اتاق‌های تمیز مدرن به میزان آلودگی یونی بر اساس بخش‌هایی در هر کوادریلیون مولکول در سانتی‌متر مکعب از هوا نظر دارند، بنابراین حتی کوچکترین ذره از گاز بیرون‌رانی می‌تواند مشکل‌ساز شود.

کابل‌هایی که به‌جای عایق PVC استاندارد، دارای عایق ترموپلاستیک اتر پلی فنیلین اصلاح شده یا MPPE هستند به میزان 90 درصد گازبیرون‌رانی کمتری دارند.

برای کاهش خطر این اتفاق، سیم و کابل مورد استفاده در تجهیزات نیمه رسانا با مواد ویژه‌ای ساخته می‌شوند. به عنوان مثال کابل‌هایی به‌جای عایق PVC استاندارد، دارای عایق ترموپلاستیک اتر پلی فنیلین اصلاح شده یا MPPE هستند که به میزان 90 درصد گازبیرون‌رانی کمتری دارند. این مواد ارزان‌تر از  فلوئوروپلیمر تمام می‌شوند و برای استفاده در اتاق‌های تمیز مناسب‌ترند.
گذشته از الزام برای تمیزی منحصر به فرد تجهیزات حکاکی ووفر سیلیکون، همیشه به یاد داشته باشید که دستگاه‌های تولید نیمه‌رسانا خودشان هم نوعی دستگاه هستند که مانند هر دستگاه دیگری حرکت‌های مداوم و تکراری با سرعت بالا دارند. با توجه به این نکته باید در نظر داشت سیم و کابل به کار رفته در این دستگاه‌ها باید قابلیت تحمل پیچ و تاب و حرکت‌های سریع و مداوم را داشته باشند؛ چون میزان کارکرد و حرکت آن‌ها بسیار بالاست. البته لازم است بدانید یک کابل انعطاف‌پذیر با گازبیرون‌رانی کم، می‌تواند یک میلیون بار خم و راست شدن را تحمل کند.
سایر انواع سیم و کابل باید به قدری کوچک باشند که در محفظه‌های تنگ دستگاه‌های ساخت نیمه‌رسانا جا بگیرند. یک عایق MPPE  که گازبیرون‌رانی را کاهش می‌دهد، مزیت دیگری نیز دارد و آن این است که از  سیم و کابل دارای عایق معمولی بسیار فشرده‌تر است. اگر چه ابعاد انواع سیم و کابل مختلف است اما برخی از  انواع سیم و کابل که با عایق MPPE روکش شده‌اند، تا 47 درصد کوچک‌تر و 65  درصد سبک‌تر از کابل‌های دارای عایق PVC هستند.

منبع : Alphawire