وقتی در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید، درست کردن اتاق کودک کار ساده‌ای نیست. اما با کمی خلاقیت و اطلاعات اولیه در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی، یک اتاق کودک کوچک هم می‌تواند به اندازه‌ی یک اتاق بزرگ زیبا و کاربردی باشد. اطلاعاتی در خصوص طراحی دکوراسیون ندارید؟ ما لیستی از بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک را برای‌تان آورده‌ایم که در هر اتاقی کاربرد دارند. 

 • از رنگ‌های روشن استفاده کنید. رنگ‌های تیره نور را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند اتاق تنگ و تاریک به‌نظر بیاید. از طرف‌ دیگر رنگ‌های روشن با منعکس کردن نور، فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. 
 • سقف را رنگ کنید. فرقی نمی‌کند از رنگ‌های تیره یا روشن در دکوراسیون استفاده کنید، زدن رنگ دیوارها به سقف، یا حتی رنگی روشن‌تر باعث می‌شود ارتفاع سقف بلندتر و اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد. 
 • گچ‌بری‌ها و جزئیات معماری را رنگی روشن‌تر از رنگ دیوارها بزنید. با این کار دیوار به سمت عقب متمایل می‌شوند و وقتی به آن نگاه می‌کنید، دورتر به‌نظر می‌رسد. 
 • جذابیت بصری ایجاد کنید. خانه‌های کوچک معمولا جزئیات معماری زیادی ندارند. می‌توانید با زدن رنگی متفاوت به یکی از دیوارها، توهم عمق را در اتاق ایجاد کنید و از آن به‌عنوان نقطه‌ی کانونی اتاق استفاده کنید. 
 • از طرح‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق استفاده کنید. بعضی طرح‌ها باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر به‌نظر برسد. برای مثال طرح‌های عمودی راه راه ارتفاع را بیشتر نشان می‌دهند و طرح‌های افقی راه راه، عرض را بیشتر می‌کنند. می‌توانید برای انجام این کار از قوانین ترکیب کردن طرح‌ها در دکوراسیون استفاده کنید. 
 • از نور طبیعی استفاده کنید. نور طبیعی در فضاهای کوچک معجزه می‌کند و باعث می‌شود اتاق روشن و بزرگ به‌نظر برسد. می‌توانید با استفاده از پرده‌های نازک، کاری کنید نور طبیعی داخل اتاق شود و حریم خصوصی اتاق را نیز حفظ کنید. برای انجام این کار از بایدها و نبایدهای خرید پرده کمک بگیرید.
در دکوراسیون اتاق کودک استفاده از آینه و وسایل براق باعث می‌شود نور در فضا منعکس شده، فضا بزرگ‌تر به‌نظر برسد.

 • نور را منعکس کنید. استفاده از آینه و وسایل براق باعث می‌شود نور در فضا منعکس شده، فضا بزرگ‌تر به‌نظر برسد. 
 • جای خالی در نظر بگیرید. هنگام انتخاب مبلمان برای اتاق کودک، رویکردی طولانی مدت داشته باشید. شاید تخت کوچک کودک‌تان حالا در اتاق جا شود، اما قبل از این‌که فضای اتاق را با وسایل و مبلمان پر کنید، به این فکر کنید و در مدتی کوتاه باید یک تخت بزرگ‌تر و وسایل دیگر نیز برای کودک تهیه کنید. هم‌چنین کودکان باید فضای کافی برای بازی کردن در اتاق نیز داشته باشند.
 • از مبلمان بزرگ هم استفاده کنید. درست است مبلمان کوچک برای اتاق کوچک مناسب‌تر است، اما اگر تعداد آن‌ها زیاد شود اتاق شلوغ به‌نظر خواهد رسید. می‌‌توانید از یک تکه بزرگ مبلمان استفاده کنید تا با ایجاد تضاد در مقیاس، اتاق نیز بزرگ‌تر به‌نظر برسد. 
 • از مبلمان با رنگ روشن و خطوطی صاف استفاده کنید. در حالی که مبلمان تیره توجه را جلب می‌کند، مبلمان روشن در فضا گم می‌شود و به این شکل اتاق بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد. 
 • از فضا حداکثر استفاده را بکنید. هر سانتی‌متر از یک اتاق کوچک ارزشمند است. روش‌هایی برای ایجاد فضا پیدا کنید. برای مثال، به‌جای این‌که یک تخت بزرگ برای نوزادتان بخرید، یک تخت کوچک با تخته‌ی بالاتختی بزرگ بخرید تا ظاهر یک تخت بزرگ را داشته باشد، اما فضای زیادی اشغال نکند. 
 • در جمع و جور کردن وسایل خلاقیت به خرج دهید. در اتاق‌های کوچک، شلوغی و به‌ هم ریختگی بزرگ‌ترین دشمن شماست. از آن‌جایی که اتاق‌های کوچک فضای کافی برای کمد دیواری ندارند، مرتب کردن اتاق به کمی خلاقیت نیاز دارد. سعی کنید مبلمان چند کاره بخرید. برای مثال می‌توانید تختی تهیه کنید که زیرش کشو داشته باشد و البته یادتان باشد که باید همیشه از کمد دیواری کوچک حداکثر استفاده را ببرید.


منبع : About