وقتی یکی از قطعات خودرو خراب می‌شود، تشخیص دادن مشکل و پیدا کردن نقص می‌تواند کاری گیج‌کننده باشد. هم‌چنین خرید لوازم یدکی به تجربه نیاز دارد و باید اطلاعاتی در خصوص قطعات خودرو داشته باشید تا بتوانید هوشمندانه خرید کنید. توپی چرخ یکی از قطعات خودرو است که خراب شدن آن ممکن است ایمنی مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه، رسیدگی به آن و اطمینان داشتن از سالم بودن آن اهمیت زیادی دارد. در این شماره از راهنمای لوازم یدکی خودرو، به توپی چرخ پرداخته و اطلاعاتی اولیه در خصوص آن برای‌تان فراهم کرده‌ایم.


توپی چرخ چیست

بیایید با اطلاعات اساسی شروع کنید. توپی چرخ مکانیزمی است که چرخ دور آن می‌چرخد. چرخ روی توپی سوار می‌شود و بلبرینگ‌های آن در توپی جای می‌گیرند. در بعضی خودروها، سنسورهای سرعت هم به توپی چرخ متصل می‌شوند. بدون توپی چرخ، خودرو به خوبی حرکت نمی‌کند و عملکرد فرمان ضعیف می‌شود.


نشانه‌های خراب شدن توپی چرخ

  • لرزیدن فرمان: در اکثر مواقع وقتی فرمان به لرزه می‌افتد، مشکل از پوسیدگی لاستیک‌ها یا خراب شدن کمک فنرها است. اما وقتی مشکل ناشی از توپی چرخ باشد، یکی از بست‌های آن افتاده یا بلبرینگ شدیدا آسیب دیده است. اگر سرپیچ‌ها هم درست سرجای‌شان قرار نگرفته باشند، ممکن است فرمان به لرزه بیافتد. 
  • صداهای چرخ: اگر صدای گیر کردن، کلیک یا بیرون پریدن چیزی از چرخ‌ها می‌آید، حتما توپی دچار مشکل شده است. احتمالا این صداها ناشی از بازی کردن توپی چرخ است و بیشتر در پیچ‌های تند به گوش می‌رسد.
  • مشکلات ترمز: اگر روتور گیر کند یا لنت‌ها فرسوده شوند، ترمز دچار مشکل می‌شود. اما شل شدن بلبلرینگ هم می‌تواند برای ترمز مشکلاتی مثل کشیده شدن یا گیر کردن آن ایجاد کند. 

سرپیچ‌های توپی چرخ

یکی از سوالات رایج که فروشنده‌ی لوازم یدکی احتمالا از شما خواهد پرسید این است که توپی فعلی‌تان چند سرپیچ دارد؟ تعداد سرپیچ‌ها بسته به نوع خودرو متفاوت است، به همین دلیل بهتر است قبل از مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی خودرو را بررسی کرده و تعداد سرپیچ‌های توپی آن را بشمارید. 


منبع : Buyautoparts