پوشاندن پنجره‌ها با پرده‌ بلند روشی عالی برای بخشیدن زیبایی و شخصیت به دکوراسیون داخلی است، اما برای این‌که بتوانید بهترین پرده را برای منزل‌تان انتخاب کنید، بهتر است از باید‌ها و نباید‌های آن آگاه باشید. 

  • در خصوص رنگ و طرح پرده‌ به‌ اندازه‌ی کافی فکر کنید. پرده‌ قسمت بزرگی از دکوراسیون اتاق است و تاثیر زیادی در آن دارد. 
  • اندازه‌ی پرده‌ را کوچک در نظر نگیرید. عرض پرده‌ همیشه باید دو برابر عرض پنجره باشد، حتی اگر بیشتر وقت‌ها بخواهید آن‌ها را جمع کنید. طول پرده‌ هم اهمیت زیادی دارد. برای این‌که پرده‌ ظاهری شکوهمند داشته باشد، باید تا روی زمین بیاید یا کمی هم روی زمین بیافتد، اما هیچ وقت نباید کوتاه‌تر باشد. اگر پرده‌ کوتاه باشد به‌نظر بریده شده می‌آید. اگر پرده‌ آماده می‌خرید، بهتر است اندازه‌ی آن‌ را بلند بگیرید و اگر نیاز بود کوتاهش کنید. 
  • چوب پرده‌ را فراموش نکنید. چوب پرده‌ باید با پارچه‌ی آن هم‌خوانی داشته باشد. پارچه‌های سنگین مثل مخمل باید روی چوب پرده‌های بزرگ و تزئینی باشند در حالی که پرده‌های ابریشمی و توری را می‌توان روی چوب پرده‌های سبک‌تر نیز نصب کرد. چوب پرده‌ هم‌چنین باید با دکوراسیون اتاق هم‌خوانی داشته باشد.
  • پارچه‌ی مناسب انتخاب کنید. پرده‌ نخی تنوع زیادی دارد و تمیز کردن آن ساده است. مخمل لوکس است و حریم خصوصی خوبی فراهم می‌کند، اما برای بعضی اتاق‌ها سنگین است. پرده‌های توری سبک و زیبا هستند اما حریم خصوصی زیادی فراهم نمی‌کنند.
  • انتهای چوب پرده‌ را فراموش نکنید. شاید به‌نظر اهمیت نداشته باشد، اما انتهای چوب پرده‌ می‌تواند یک المان تزئینی باشد. یادتان باشد جزئیات در طراحی دکوراسیون اهمیت زیادی دارد. 
  • برای این‌که پرده‌ در بهترین حالتش باشد، از راهنمای نصب پرده استفاده کنید.


منبع : About