استفاده از طرح روشی عالی برای طراحی یک دکوراسیون رنگارنگ و شاد برای اتاق کودک است. اما با این همه گزینه‌ی موجود، انتخاب کردن می‌تواند گیج‌کننده باشد. حس می‌کنید در دریایی از طرح‌های راه راه و نقطه نقطه غرق شده‌اید؟ ما نکاتی را برای‌تان آورده‌ایم که به شما کمک می‌کنند طرح‌هایی انتخاب کنید که با سلیقه و فضای مورد نظر هم‌خوانی داشته باشند. به این شکل می‌توانید دکوراسیون اتاق کودک را طوری طراحی کنید که هم شما و هم کودک‌تان از آن راضی باشید. 


سبک دکوراسیون را مشخص کنید

دوست دارید دکوراسیون اتاق کودک‌تان مدرن یا گرم و صمیمی باشد؟ پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند تعدادی از گزینه‌های موجود را حذف کنید. طرح‌های مختلف با سبک‌های مختلف دکوراسیون هم‌خوانی دارند. برای مثال، طرح‌های راه راه و اشکال هندسی در دکوراسیون مدرن کاربرد دارند. در حالی که طرح‌های الهام گرفته شده از فضاهای روستایی و داخل کلبه، بیشتر در دکوراسیون‌های سنتی و گرم و صمیمی به کار می‌روند. 

پیدا کردن سبکی که با شخصیت شما جور باشد، تا حد زیادی انتخاب طرح‌هایی که می‌خواهید در دکوراسیون داخلی استفاده کنید را ساده تر می‌کند. 


فضای اتاق را ارزیابی کنید

پس از این‌که سبک مورد علاقه‌ی‌تان را پیدا کردید، وقتش رسیده اتاق کودک را خوب بررسی کنید. اتاق کوچک است یا بزرگ؟ به اندازه‌ی کافی نور طبیعی دارد، یا به منبع نور مصنوعی نیاز دارد؟ آیا دیوارهای اتاق بافت یا طرح خاصی مثل آجر یا کاشی دارند؟ 

هنگام انتخاب طرح‌ها، باید جزئیات معماری اتاق را مد نظر قرار دهید. شاید طرح‌های بزرگ دوست داشته باشید، اما استفاده بیش از یک طرح بزرگ تعادل دکوراسیون را به هم می‌زند و نصب یک کاغذ دیواری با طرح هندسی کنار دیواری که بافتی آجری دارد ممکن است فضای اتاق را شلوغ نشان دهد. 


در طراحی دکوراسیون اتاق خواب پس از این‌که فضای اتاق را ارزیابی کردید، به این فکر کنید که با استفاده از طرح‌ها می‌خواهید یرسید.

هدف تعیین کنید

پس از این‌که فضای اتاق را ارزیابی کردید، به این فکر کنید که با استفاده از طرح‌ها می‌خواهید به چه هدفی برسید. برای مثال اگر اتاق مورد نظر کوچک باشد، شاید بخواهید با استفاده از طرح کاری کند بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. طرح‌های راه راه عمودی ارتفاع سقف را زیاد می‌کنند در حالی که طرح‌های راه راه افقی، اتاق را عریض‌تر نشان می‌دهند. می‌خواهید اتاقی تاریک را روشن کنید؟ از طرح‌هایی به رنگ‌های روشن استفاده کنید. 

از طرح هم‌چنین برای جلب کردن توجه به قسمتی خاص از اتاق یا ایجاد یک تم استفاده می‌شود. می‌خواهید اتاق تم دزدان دریایی داشته باشد؟ چرا روی یکی از دیوارها طرح امواج دریا نمی‌زنید؟ می‌خواهید دکوراسیون اتاق مناسب یک پرنسس باشد؟ یک طرح گلدار می‌تواند مناسب باشد. 


با یک طرح شروع کنید

اگر هنوز هم در انتخاب طرح یا تم مشکل دارید، شاید بهتر باشد روی یک طرح که روی یکی از وسایل مثل فرش یا صندلی قرار دارد شروع کنید. پس از این‌که طرحی که دوست دارید را انتخاب کردید، طرح‌های دیگر را نیز بر اساس آن انتخاب کنید. 


طرح‌ها را در کنار هم استفاده کنید

شاید شنیده باشید که طرح‌ها را نمی‌شود با هم ترکیب کرد، اما این درست نیست. اگر بدانید چطور از ترکیب طرح‌ها در دکوراسیون استفاده کنید، قادر خواهید بود دکوراسیون جالب و خلاقانه طراحی کنید. 


منبع : About