به شما تبریگ می‌گوییم. تصمیم گرفته‌اید طراحی دکوراسیون خانه‌ی‌تان را تغییر دهید. خب حالا باید چه کار کنید؟ فرقی نمی‌کند قصد دارید دکوراسیون اولین خانه‌ی‌تان را طراحی کنید یا می‌خواهید دکوراسیون خانه‌ای که سال‌ها در آن بوده‌اید را تغییر دهید، طراحی دکوراسیون چالش‌های خود را به همراه دارد. چطور باید بفهمید کدام سبک دکوراسیون برای شما مناسب است؟ باید خودتان دکوراسیون را طراحی کنید یا این کار را به یک متخصص بسپارید؟ چقدر باید هزینه کنید؟ چه مراحلی را باید بگذرانید که مطمئن باشید از نتیجه‌ی کارتان راضی خواهید بود؟

در این مطلب شما را با فرایند کامل طراحی دکوراسیون آشنا می‌کنیم و شما هم می‌توانید در مورد انتخاب رنگ برای دکوراسیون، خرید مبلمان، چیدمان مبلمان و این‌که در طراحی دکوراسیون کجا باید ولخرجی و کجا صرفه‌جویی کنید اطلاعاتی کسب کنید تا کارتان ساده‌تر شود. 


با دقت به دکوراسیون کنونی خانه نگاه کنید

از چه قسمت‌هایی از دکوراسیون خانه‌ی‌تان خوش‌تان می‌آید؟ از چه قسمت‌هایی بدتان می‌آید؟ آیا دکوراسیون روی احساسات شما تاثیری می‌گذارد؟ راحت است؟ پارچه‌ها چطورند؟ رنگ‌ها چطور؟ چیزهایی که در دکوراسیون فعلی دوست دارید را در دکوراسیون جدید تکرار و چیزهایی که دوست ندارید را از آن حذف کنید. 


لیست آرزوهای‌تان را بنویسید

فرض کنید از لحاظ مالی هیچ محدودیتی ندارید و لیست چیزهایی که می‌خواهید را بنویسید. سپس تصمیم بگیرید کدام موارد شدنی و کدام موارد نشدنی هستند و موارد شدنی را اولویت‌بندی کنید. بدون استفاده از این لیست، اولویت‌بندی کارهایی که باید انجام دهید کار ساده‌ای نیست. 


عکس جمع کنید

عکس‌های خانه‌هایی که دوست دارید را جمع‌آوری کنید. حتی اگر بخواهید یک متخصص دکوراسیون داخلی استخدام کنید، این عکس‌ها به او کمک خواهند کرد تا با سلیقه‌ و خواسته‌های شما آشنا شود. وبسایت‌های طراحی دکوراسیون جای مناسبی برای جمع کردن عکس هستند. بهتر است این کار را یک روزه انجام ندهید و چند هفته‌ای برای آن وقت بگذارید. 


برای طراحی و تغییر دکوراسیون داخلی منزل بهتر است با همسر خود مشورت کنید و هر دو با هم برای خرید لوازم زمان بگذارید.

دو نفری تصمیم بگیرید

در اکثر مواقع یکی از زوجین به طراحی دکوراسیون علاقه دارد و فرد دیگر می‌گوید «هر کاری دوست دارید بکن.» بهتر است به این حرف گوش ندهید، چون همین که شروع به خریدن مبلمان و وسایل جدید کنید، شریک زندگی‌تان شروع به نظر دادن می‌کند. چند ساعت با همسرتان وقت بگذارید و عکس‌‌های خانه‌های دیگر را بررسی کنید. در این حین از او بپرسید چه چیزی را در خصوص این خانه دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد. اگر هر دو به طراحی دکوراسیون علاقه دارید، جداگانه عکس‌هایی جمع‌آوری کنید و سپس آن‌ها را باهم مقایسه کنید. اگر این کار انجام دهید نقاط مشترک و تفاوت‌های سلیقه‌های‌تان نمایان می‌شوند. 


نمی‌دانم چه چیزی می‌خواهم

برای خیلی از افراد انتخاب کردن کار ساده‌ای نیست. نگذارید این مسئله آزارتان دهد و اجازه دهید عکس‌هایی که انتخاب کرده‌اید این کار را برای‌تان انجام دهند. نکاتی که در تمام عکس‌ها وجود دارند مثل سبک مبلمان، رنگ‌های دکوراسیون، طرح‌ها، مواد اولیه و میزان مبلمان در هر اتاق را مد نظر قرار دهید. این نکات می‌توانند به شما بگویند چه چیزهایی را در دکوراسیون این اتاق‌ها دوست داشته‌اید. اکثر افراد می‌دانند در چه اتاق‌هایی راحت هستند و در چه اتاق‌هایی راحت نیستند. با این‌که اشکالی ندارد گاهی اوقات تجربه‌گرا باشید، اگر به دکوراسیون روستایی علاقه دارید مسلما در اتاقی با دکوراسیون مینیمال و مدرن راحت نخواهید بود. پس به غریزه‌ی خود اعتماد کنید. 


وسایل و مبلمان را بررسی کنید

حالا که تصمیم گرفته‌اید دکوراسیون منزل را تغییر دهید، باید وسایل و مبلمان خانه را بررسی و مواردی که می‌خواهید در دکوراسیون جدید از آن‌ها استفاده کنید را انتخاب کنید. یادتان باشد اگر مبلی را دوست دارید اما از پارچه‌اش متنفرید، می‌توانید آن را عوض کنید. هم‌چنین اگر وسیله‌ای دارید که ارزش معنوی دارد اما نمی‌توانید تحملش کنید، زندگی کوتاه‌تر از آن است که با چیزهایی که دوست‌شان ندارد صرفش کنید. 


یک باره یا مرحله به مرحله

اگر بودجه‌ی کافی دارید و می‌توانید تمام مراحل را یک باره انجام دهید، حتما این کار را بکنید. اگر می‌خواهید تمام کارها را یک باره انجام دهید و بودجه‌ی مورد نیاز را ندارید، پس‌انداز کنید و این کار را بعدا انجام دهید. اما اگر برای‌تان اهمیت ندارد که همه‌ی کارها یک باره انجام شوند، تغییر دکوراسیون را به چند مرحله تقسیم کنید. کارهای یک اتاق را انجام دهید و سراغ اتاق بعدی بروید. اتاق پذیرایی جای مناسبی برای شروع است چون می‌توانید کاری که انجام داده‌اید را به دوستان و آشنایان نشان دهید و به آن افتخار کنید. 


منبع : Houzz