شیوه‌های زیادی برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب وجود دارد، اما اتاق خواب بیش از هر چیز باید آرامش‌بخش و جایی مناسب برای خوابیدن باشد. داشتن خواب کافی یکی از المان‌های اصلی یک سبک زندگی سالم است. از گفت و گو با طراحان دکوراسیون با تجربه، نکاتی را برای‌تان گردآوری کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید اتاق خوابی آرامش‌بخش داشته باشید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا یاد بگیرید چطور دکوراسیون اتاق خوابی آرامش‌بخش را طراحی کنید. 


پوشاندن پنجره‌ها

وقتی خواب هستیم بدن خود را ترمیم می‌کند و برای انجام این کار، به تاریکی نیاز دارد. بهتر است پنجره‌های اتاق خواب را با روش‌هایی بپوشانید که نور اتاق به حدی باشد که صبح‌ها با نور طبیعی بیدار شوید و در طول روز، در اتاق حریم خصوصی داشته باشید. 


استفاده از رنگ‌های مناسب

در حالی که بیشتر افراد برای اتاق خواب رنگ‌های گرم را به رنگ‌های سرد ترجیح می‌دهند، رنگ‌های سرد به‌خاطر حس آرامشی که به همراه دارند برای استفاده در دکوراسیون اتاق خواب مناسب‌ترند. رابطه‌ی رنگ‌ها و حس دکوراسیون در طراحی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد و آگاهی از آن، می‌تواند در ایجاد حس مورد نظرتان به شما کمک کند. آبی، یاسی و طیف‌های سرد خاکستری حس استراحت را القا می‌کنند و رنگ‌های گرم، انرژی‌بخش هستند. 


در طراحی دکوراسیون اتاق خواب اطراف تخت خواب را خلوت کنید تا خوابی راحت داشته باشید.

دکوراسیون مینیمال

با این‌که هنگام خواب چشمان‌تان را می‌بندید، اگر دکوراسیون اتاق خواب شلوغ باشد، احتمالا به‌سختی خواب‌تان خواهد برد. بهتر است اطراف تخت خواب را خلوت کنید تا خوابی راحت داشته باشید. 


انتخاب جای مناسب برای تخت

بهتر است تخت را جایی در اتاق قرار دهید که وقتی وارد آن می‌شوید، اولین چیزی که می‌بینید تخت باشد. دیدن تخت و یاد خواب افتادن، روش مناسبی برای خوش آمدگویی هنگام ورود به اتاق خواب است. البته اگر پنجره‌های اتاق خواب‌تان منظره‌ای زیبا دارند، تخت را طوری قرار دهید که وقتی بیدار می‌شوید بتوانید از منظره لذت ببرید. 


ایجاد فضای کافی

مطمئن شوید اطراف تخت فضای کافی وجود دارد که هنگام بیرون آمدن از تخت یا رفتن روی آن، انگشت پاهای‌تان به پایه‌ی مبلمان برخورد نکند. 


تنظیم کردن نورپردازی

وجود لامپ کنار تخت ضروری است و نورپردازی اتاق خواب، باید ملایم و آرامش‌بخش باشد. استفاده از دیمر حرکت هوشمندانه‌ای است و به شما این امکان را می‌دهد که میزان نور اتاق را تنظیم کنید. استفاده از لامپ‌های دیواری‌ هم ایده‌‌ی خوبی است و به این شکل، میز پاتختی خلوت می‌ماند. لامپ‌های دیواری هم‌چنین برای مطالعه کردن هم بسیار مناسب‌اند. 


استفاده از پنکه در اتاق خواب باعث می‌شود همیشه هوای تازه در اتاق جریان داشته باشد و این، خوابیدن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

پنکه‌های سقفی بدون صدا

هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب، استفاده از پنکه‌ی سقفی را نیز مد نظر قرار دهید. پنکه باعث می‌شود همیشه هوای تازه در اتاق جریان داشته باشد و این، خوابیدن را لذت‌بخش‌تر می‌کند. استفاده از پنکه ضروری نیست، اما می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. دقت داشته باشید که یک پنکه‌ی بدون صدا خریداری کنید. 


استفاده از تابلوهای آرامش‌بخش

یکی از روش‌های ایجاد فضاهای آرامش‌بخش، استفاده از نقاشی‌ها و تصاویر مناسب است. تابلوهایی اتاق خواب را با دقت انتخاب و تعداد آن‌ها را به دو یا سه تابلو محدود کنید. 


تکنولوژی ممنوع

یکی از قوانین طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب آرامش‌بخش، حذف کردن کامپیوتر، تلویزیون و وسایل ورزشی از دکوراسیون آن است. اگر می‌خواهید در اتاق خواب آرامش داشته باشید، نباید کارتان را به‌ آن‌جا بیاورید. هم‌چنین ایجاد مکانی که تکنولوژی در آن جایی ندارد باعث می‌شود با ریتم‌های طبیعی بدن‌تان ارتباط بهتری داشته باشید. 


منبع : Houzz