احتمالا برای‌تان پیش آمده که به دکوراسیون خانه نگاه کنید و با خود بگویید یک چیز کم دارد. اگر به اتاق خواب‌تان چنین حسی داشته باشید، ممکن است برای‌تان آزاردهنده باشد. به هر حال، آرامش داشتن در اتاقی که مدام به شما می‌گوید نیاز به کمک دارد کار ساده‌ای نیست. اگر حس و حال تغییر دکوراسیون داخلی را دارید، با مجله ایرانگان همراه باشید تا با استفاده از توصیه‌های طراحان دکوراسیون، اتاقی بهتر برای خود بسازید. 


فرش

وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید و روی تخت می‌نشینید، گذاشتن پا روی کفپوش سفت و سرد اصلا حس خوشایندی ندارد. اما فرش گران است و این تصمیم‌گیری در مورد خرید آن را کمی مشکل می‌کند. فرش را کجا باید پهن کرد؟ آیا قوانینی برای استفاده از فرش زیر مبلمان وجود دارد؟ اندازه‌ی فرش باید چقدر باشد؟ احتمالا هنگام خرید فرش به این سوالات فکر می‌کنید. اما بهتر است نفسی عمیق بکشید و به این فکر کنید که قرار است چطور از اتاق استفاده کنید. اگر خرید فرش بزرگ برای‌تان مقدور نیست، از فرش‌های کوچکتر استفاده کنید یا فرش را طوری پهن کنید که بزرگ‌تر به‌نظر برسد. 


جایی برای نشستن

اگر در اتاق خواب جایی برای لم دادن و استراحت کردن می‌خواهید، یک مبل تک نفره می‌تواند ایده‌ی مناسبی باشد. اگر اتاق خواب‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ است، می‌توانید یک میز کوچک و دو صندلی هم در آن قرار دهید. 


آینه

وجود آینه در اتاق خواب ضروری است و هنگام لباس‌ پوشیدن و آرایش کردن کاربرد زیادی دارد، اما در خصوص اندازه‌ی آینه و محل قرار دادن آن باید دقت کافی را داشته باشید. خیلی از افراد دوست ندارند وقتی در تخت خوابیده‌اند خودشان را ببینند. برای حل این مشکل می‌توانید آینه را روی دیوار پشت تخت و دو طرف آن نصب کنید. باید به این‌که آینه تصویر چه چیزی را منعکس می‌کند دقت کنید. می‌توانید برای روشن کردن اتاق‌های تاریک آینه رو به روی پنجره قرار دهید، تا نور طبیعی را در اتاق منعکس کند و فضای اتاق بزرگ‌تر و روشن‌تر به‌نظر برسد. 


در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید تعداد بالشتک‌ها محدود باشد  و در عوض، از لحاظ بافت، رنگ و طرح در آن‌ها تنوع ایجاد کنید.

بالشتک

زیاده‌روی در استفاده از بالشتک می‌تواند دردسرساز باشد و درست کردن تخت را مشکل کند. اما به هر حال دکوراسیون اتاق خواب بدون بالشتک کامل نمی‌شود. سعی کنید تعداد بالشتک‌ها محدود باشد  و در عوض، از لحاظ بافت، رنگ و طرح در آن‌ها تنوع ایجاد کنید. به فروشگاهی بروید که اجناس بازگشتی را پس بگیرد و اگر 4 بالشتک می‌خواهید، 8 عدد بخرید و در اتاق خواب با ترکیب‌های آن‌ها بازی کنید تا به ترکیب مناسب برسید. 


کشوی میز پاتختی

حتی اگر میز پاتختی یک کشو هم داشته باشد، می‌توانید وسایلی که شب‌ها به آن‌ها نیاز دارید را داخل آن قرار دهید تا روی میز شلوغ و به هم ریخته نشود. اگر تخت‌تان دو نفره است، هر دو طرف آن باید میز پاتختی باشد اما اگر اتاق خواب‌تان کوچک است، می‌توانید یک طرف را میز و طرف دیگر را یک لامپ ایستاده قرار دهید. هم‌چنین می‌توانید به‌جای میز پاتختی، روی دیوار قفسه‌ی باز بزنید و فضای روی زمین را اشغال نکنید.


لامپ کنار تخت

اگر قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوید یا شب‌ها تا دیر وقت مطالعه می‌کنید، وجود یک لامپ کنار تخت ضروری است. اگر لامپ رومیزی انتخاب کرده‌اید، ارتفاعش به ارتفاع تخت و میز پاتختی بستگی دارد. اگر در تخت مطالعه یا کار می‌کنید، لامپ را در ارتفاعی قرار دهید که نور بیشتری برای‌تان فراهم کند. بهتر است از لامپ‌های 60 وات در اتاق خواب استفاده کنید. نور این لامپ‌ها برای مطالعه مناسب است و آن‌قدر هم زیاد نیست که چشم را بزند. 


منبع : Houzz