انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی منزل می‌تواند یکی از سخت‌ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون باشد. باید رنگ روشن انتخاب کنیم؟ رنگ مات؟ رنگ تیره؟ رنگ‌ها چقدر باید براق باشند؟ برای جزئیات معماری خانه چه رنگ‌هایی باید استفاده کرد؟ خیلی از افراد در تصمیم‌گیری در خصوص این موارد مشکل دارند، اما نیازی نیست نگران باشید. ما نکاتی را برای‌تان آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، به راحتی رنگ مناسب برای دکوراسیون منزل‌تان را انتخاب کنید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با نکاتی در خصوص انتخاب رنگ برای دکوراسیون منزل آشنا شوید. 


حس دکوراسیون

در انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی، اولین چیزی که باید مد نظر قرار داده شود رابطه‌ی رنگ‌ها و حس دکوراسیون است. می‌خواهید اتاق رسمی باشد؟ قرار است تمام خانواده از اتاق مورد نظر استفاده کنند یا افرادی خاص؟ قرار است در این اتاق استراحت کنید یا جایی برای گپ و گفت است؟ از اتاق بیشتر شب‌ها استفاده می‌شود یا روزها؟ رنگ روی حس و فضای اتاق تاثیر زیادی دارد، پس بهتر است در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید. 


الگو برداری کنید

می‌توانید از هر چیزی برای طراحی دکوراسیون الگو بگیرید. به آثار هنری، عکس‌ها و البته طبیعت دقت کنید. از پنجره بیرون را نگاه کنید و ببنید چه رنگ‌هایی در منظره‌‌ی پنجره‌ی منزل‌تان وجود دارد. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در انتخاب رنگ دیوارها موثر باشد، رنگ‌های موجود در کمد لباس است. هنگام انتخاب لباس بیشتر به چه رنگ‌هایی تمایل دارید؟ احتمال این‌که دوست داشته باشید رنگ‌های لباس‌های‌تان در دکوراسیون منزل هم وجود داشته باشد زیاد است. 


تمام اتاق‌های خانه را مد نظر قرار دهید

هر اتاق بخشی از یک خانه است، البته به جز آپارتمان‌های سوییت.این‌که تمام اتاق‌های خانه به شکلی با هم یکپارچگی داشته باشند، اهمیت زیادی دارد. این به این معنی نیست که رنگ دیوارهای تمام اتاق‌های خانه باید یکی باشد، اما این رنگ‌ها باید به شکلی با یکدیگر مرتبط باشند. در حالت ایده‌آل تمام رنگ‌هایی که در دکوراسیون خانه استفاده می‌شوند، باید مکمل یکدیگر باشند که بین آ‌ن‌ها یک جریان طبیعی و یکپارچگی وجود داشته باشد. 


نحوه‌ی نورپردازی اتاق، روی رنگ دیوارها تاثیر زیادی دارد.

توجه به نورپردازی

نحوه‌ی نورپردازی اتاق، روی رنگ دیوارها تاثیر زیادی دارد. بیشتر نور اتاق از نور طبیعی تامین می‌شود یا مصنوعی؟ نورپردازی اتاق در طول روز چگونه تغییر می‌کند؟بهترین روش برای آگاهی پیدا کردن از تاثیر نور روی رنگ‌های دکوراسیون این است که رنگی که می‌خواهید، یک طیف روشن‌تر و یک طیف تیره‌تر آن را در اتاق امتحان کنید. به این‌ شکل متوجه می‌شوید رنگ‌های مختلف در زمان‌های مختلف روز چگونه خواهند بود. 


توجه به وسایل خانه

همیشه باید رنگ دیوارها را پس از چیدن وسایل منزل انتخاب کنید. رنگ دیوارها یکی از اصلی‌ترین المان‌های دکوراسیون اتاق و تغییر دادن آن، ارزان و ساده است. پس اول وسایل خانه مثل مبلمان، پرده و فرش را خریداری و سپس بر اساس رنگ‌ آن‌ها، رنگ دیوارها را انتخاب کنید. علاوه بر این، رنگ این وسایل روی رنگ‌های دیگری که در دکوراسیون استفاده می‌شوند، تاثیر خواهد گذاشت. نور روی رنگ‌های مختلف، به شکلی متفاوتی منعکس می‌شود و بهتر است رنگی انتخاب کنید که ظاهر کلی دکوراسیون را بهبود بخشد. 


امتحان کنید

با این‌که رنگ زدن دیوارها در مقایسه با خرید مبلمان هزینه‌ی کمی دارد، خیلی هم آسان و بی‌دردسر نیست. اگر اتاق را رنگ کنید و سپس متوجه شوید رنگ مناسبی انتخاب نکرده‌اید، تمام زحمت‌های‌تان به باد خواهد رفت. بهتر است اول مقدار کمی از رنگی که انتخاب کرده‌اید را خریداری و آن‌ را، روی قسمتی کوچک از یکی از دیوارهای خانه امتحان کنید. رنگ قیمت زیادی ندارد و به همین دلیل می‌توانید تا زمانی که از رنگ مورد نظر مطمئن نشده‌اید، به امتحان کردن ادامه دهید. 


منبع : About