طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان یا خانه‌ای اجاره‌ای می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در طراحی دکوراسیون خانه‌های اجاره‌ای، معمولا دیوارها و کفپوش را نمی‌توان تغییر داد و این در طراحی دکوراسیون محدودیت ایجاد می‌کند. هم‌چنین معمولا اجاره نشینان توانایی مالی زیادی ندارند و از این لحاظ هم با محدودیت‌هایی مواجه هستند. اما خوشبختانه، روش‌های کم هزینه نیز برای طراحی دکوراسیون داخلی و داشتن خانه‌ای زیبا وجود دارد.


دیوارها

درست کردن تابلوهای زیبا بسیار ساده و ارزان است، حتی اگر هنرمند نباشید. می‌توانید بوم‌های سفید را با قیمت‌هایی پایین خریداری و هر نقشی که خواستید را روی آن‌ها چاپ کنید. حتی می‌توانید پارچه‌های زیبا یا تکه‌هایی از کتاب‌ها را کنار هم قرار داده و قاب کنید. عکس‌ برگردان دیواری هم بسیار ارزان است و طوری ساخته شده که به راحتی از دیوار کنده شود. عکس برگردان را به مبلمان و کاشی هم می‌توانید بزنید.

پرده هم فقط برای پوشاندن پنجره نیست. می‌توانید پرده‌ای ارزان انتخاب کنید و به قسمتی از دیوار بزنید و رنگ و بافت به دکوراسیون اضافه کنید. استفاده از آینه هم روشی مناسب برای بهبود دکوراسیون است. استفاده از آینه در فضای کوچک باعث می‌شود بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. 


کفپوش

قالی‌های کوچک بهترین کفپوش برای اجاره‌نشینان هستند. آن‌ها نه‌تنها از کفپوش محافظت می‌کنند، بلکه به دکوراسیون گرما، رنگ و طرح نیز می‌افزایند. هم‌چنین از آن‌ها برای متمایز کردن فضاهای خانه نیز استفاده می‌شود. 


اضافه کردن نور به دکوراسیون روشی ارزان برای تبدیل کردن یک اتاق خسته‌کننده به اتاقی شاداب است.

نورپردازی

اضافه کردن نور به دکوراسیون روشی ارزان برای تبدیل کردن یک اتاق خسته‌کننده به اتاقی شاداب است. هنگام  نورپردازی، آن را لایه لایه در نظر بگیرید. نورپردازی سقفی می‌تواند نوری ملایم فراهم کند و کاربردی هم باشد، اما استفاده از لامپ‌های ایستاده را نیز فراموش نکنید. 


مبلمان

اگر خانه‌ی‌تان کوچک است، از مبلمان چند کاره استفاده کنید. مبل تخت خواب شو می‌تواند در آپارتمان سوییت کاربردهای زیادی داشته باشد. میز‌های غذاخوری که جای نگهداری ظرف دارند یا میز وسطی که به میز غذاخوری تبدیل می‌شود، برای استفاده در دکوراسیون فضاهای کوچک بسیار مناسب‌اند. با وجود وبسایت‌های نیازمندی اینترنتی، خرید مبلمان دست دوم نیز بسیار آسان شده است. تشک تخت را نو بخرید، اما دیگر قسمت‌های مبلمان را می‌توان دست دوم خرید. گاهی اوقات با تعمیر کردن مبلمان دست دوم، می‌توانید المان‌های خیلی خوبی به دکوراسیون اضافه کنید. 


وسایل تزئینی

یکی از بهترین روش‌ها برای اضافه کردن رنگ و شخصیت به دکوراسیون، استفاده از وسایل تزئینی است. نکته‌ی مثبت وسایل تزئینی این است که جا به جا کردن آن‌ها کار سختی نیست. برای اضافه کردن المان‌های منحصر به فرد به دکوراسیون یک آپارتمان خسته‌کننده، به‌دنبال وسایل تزئینی خانگی یا قدیمی باشید. هم‌چنین با استفاده از کوسن، سفال، قاب عکس و کتاب، به دکوراسیون رنگ اضافه کنید. این موارد بسیار ارزان هستند و در رنگ‌های متنوع وجود دارند. هم‌چنین با استفاده از گیاه‌های آپارتمانی، می‌توانید به دکوراسیون اتاق زندگی ببخشید. 


منبع : About